Жовтоводська виправна колонія (№ 26)

08.06.2017

6 червня 2017 року працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з громадськими моніторами в рамках реалізації національного превентивного механізму здійснили моніторинговий візит до Жовтоводської виправної колонії (№ 26) Дніпропетровської області, в якій тримаються 625 вперше засуджених до позбавлення волі осіб.

Під час візиту монітори відзначили належне банно-пральне обслуговування засуджених, наявність спецодягу у працевлаштованих осіб, звернули увагу на проведення ремонтних робіт у частині приміщень дільниці ресоціалізації.  При спілкуванні в’язні говорили про поліпшення якості харчування в установі.

Водночас у ході візиту було виявлено неналежні умови тримання засуджених та факти порушень кримінально-виконавчого законодавства.

У штрафних приміщеннях, у яких тримаються порушники встановленого режиму відбування покарання, в’язні не мають можливості самостійно відкривати кватирку для забезпечення доступу до свіжого повітря, в них недостатньо природного та штучного освітлення, сантехніка застаріла та потребує оновлення, відсутні припливно-витяжна примусова вентиляція та нічне освітлення. Більшість камер потребують ремонту, у деяких з них на вікнах замість скла натягнуто поліетиленову плівку. Незважаючи на те, що норма житлової площі для засуджених визначена на рівні 4 м2, у камерах дисциплінарних приміщень загальною площею 14,4 м2встановлено по шість ліжок.

Порушення норм житлової площі також мало місце в камері арештного дому – при загальній площі 23,9 м2 в ній встановлено 8 ліжок та проживало 7 осіб. Сама ж камера мала занедбаний вигляд (пліснява та грибок на стінах унаслідок відсутності вентиляції) та потребувала ремонту.

Загальним недоліком для камер штрафних приміщень, дільниці посиленого контролю, арештного дому є відсутність в них бачків з питною кип’яченою водою. У більшості приміщень для проживання засуджених електроприлади використовуються з порушенням техніки безпеки, на стендах з наочною інформацією відсутні контакти організацій, до яких можна звернутися для оскарження дій адміністрації установи (Секретаріат Уповноваженого з прав людини, центри безоплатної правової допомоги, органи прокуратури). В одній з камер дільниці посиленого контролю взагалі відсутній доступ до свіжого повітря, прогулянковий дворик вказаної дільниці не обладнано навісом від атмосферних опадів. Термоси, в яких здійснюється роздача їжі у цій дільниці, потребують заміни.

У житловій секції дільниці карантину, діагностики і розподілу, в якій протягом 14 днів тримаються новоприбулі особи, недостатньо природнього та штучного освітлення, задуха, мають місце порушення права осіб на приватність: ліжка розташовані впритул одне до одного, на кабінках санвузлів відсутні дверцята. Самі ж санвузли та душова кімната цієї дільниці потребують ремонту. На вказаній дільниці відсутня кімната для проведення виховної роботи.

Під час відвідання дільниці карантину було виявлено дві стигматизовані особи, які проживали в окремих кімнатах, де не створено умов для проживання. Відповідно до пояснень представників адміністрації, ці особи мають психічні захворювання та не можуть проживати разом з іншими засудженими.

У цій дільниці також постійно перебувають двоє засуджених, які фактично виконують функції старших днювальних та підтримують порядок на дільниці. При цьому вказані особи офіційно не працевлаштовані та не отримують будь-якого заробітку.

В установі мають місце інші порушення трудових прав засуджених, які, не зважаючи на внесені у жовтні минулого року зміни до кримінально-виконавчого законодавства, продовжують залучатися до роботи без укладання строкових трудових договорів. Працевлаштовані в’язні, як правило, не володіють інформацією про свій заробіток та здійснені відрахування. Засуджені з числа господарчої обслуги, які забезпечують безперебійний цикл функціонування установи і залучаються до роботи у нічну зміну, вихідні та святкові дні, не отримують мінімального розміру заробітної платні.

У жовтні минулого року набули чинності зміни до Кримінально-виконавчого кодексу України, відповідно до яких у дільниці посиленого контролю повинні триматися засуджені, які систематично (два та більше разів) вчиняють злісні порушення установленого порядку відбування покарання, що загрожують безпеці персоналу, засуджених або інших осіб. Водночас в установі фактично не переглянуті підстави тримання засуджених у вказаній дільниці. У цьому зв’язку, окремі засуджені перебувають там безпідставно. В установі не забезпечено також практичного впровадження змін до вказаного кодексу щодо необхідності розгляду на комісії установи доцільності накладання на засуджених стягнень у разі порушення ними режиму відбування покарання.

Під час спілкування із засудженими надходили непоодинокі скарги на неналежне медичне обслуговування в установі. Цей факт адміністрація установи пояснила неукомплектованістю посад медичної частини: начальника частини, а також лікарів – терапевта та психіатра. До моніторів звернувся засуджений Б., який повідомив що у квітні цього року у нього було діагностовано отит. А вже на час візиту через ненадання йому спеціалізованого лікування лікарі діагностували більш тяжку форму захворювання – гострий отит. Згідно з поясненнями працівників медичної частини, це пов’язано із тривалою процедурою вирішення питання щодо етапування хворого для лікування у спеціалізованому медичному закладі Державної кримінально-виконавчої системи.

Усупереч встановленим вимогам, лікарі медичної частини не проводять медичний огляд осіб, які звільняються зі штрафних приміщень. Мають місце і факти непроведення щорічного флюорографічного обстеження засуджених. У медичній частині не забезпечено окремого зберігання медичних карток осіб, хворих на ВІЛ/СНІД, у зв’язку з чим інші засуджені мають до них доступ.

Під час спілкування із в’язнями від них надходили скарги на упереджене нетактовне ставлення до них з боку окремих керівників, провокування з їхнього боку конфліктних ситуацій між засудженими, зловживання представниками адміністрації заходами дисциплінарного впливу.

За результатами моніторингового візиту відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав засуджених та наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення буде направлено до Міністерства юстиції України.

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"