Як слідчий право на захист ігнорував

24.02.2017

vzyalsya-za-holovuЗ поганими законами та гарними посадовцями цілком можливо керувати країною. Але, якщо посадовці погані, то не допоможуть і найкращі закони.

Отто фон Бісмарк

Право підозрюваного на захист – фундаментальна цінність будь-якої західної правової системи. Здобута вона була після довгого історичного шляху боротьби, спроб та помилок. Право Стародавнього Риму, звичаї, Судові уложення царського періоду – далеко не завжди особа, якій держава протиставляла свій надпотужний механізм кримінального переслідування, могла користуватись правом на захисника. Шоста поправка до Конституції США, що забезпечила право обвинуваченого на адвоката, була прийнята після ряду прецедентних рішень ще в 1789 році. Сучасним КПК України також передбачено право підозрюваного на захисника. Проте, далеко не всі посадовці правоохоронної системи України дослухаються до вимог КПК.

В 2012 році громадянина С. було затримано за підозрою у вчиненні замаху на вбивство з обтяжуючими обставинами. Панові С. загрожувало довічне позбавлення волі. Під час допитів в СІЗО адвокат присутнім не був. Слідчий сам розписався у протоколі допиту замість адвоката, вважаючи участь захисника у провадженні цілковитою формальністю. Пізніше обвинувальний вирок суду було оскаржено до апеляційного суду. Однією з підстав оскарження було саме недотримання права пана С. на захист. Апеляційний суд вирок скасував. А що ж зі слідчим, який досить вправно підробляє процесуальні документи та плювати хотів на права підозрюваного?

А ось що. Адвокат ХПГ Олександр Бишков звернувся із заявою про вчинення злочину слідчим – службове підроблення та порушення права на захист. Крім того, була зібрана доказова база, якою підтверджувалося, що адвокат пана С. в день його допиту слідчим навіть не відвідував СІЗО, в якому утримувався його клієнт.

11 січня 2017 року вироком суду слідчого було визнано винним в інкримінованих йому діяннях. Отже, бувають випадки, коли шахова дошка розвертається: особі, яка досить зневажливо ставилась до прав обвинуваченого будучи на «іншій стороні барикад», ці самі права стають внагоді. Мимовільно згадуються слова з Біблії: «якою мірою будете міряти, такою відмірять і вам». Тим не менш, екс-слідчий все ж таки мав змогу користуватись порадами адвоката під час провадження проти нього. Що ж це, милосердя чи справедливість?

В будь-якому разі, будемо сподіватись що це рішення стане додатковим нагадуванням правоохоронцям: ніхто не застрахований від можливості опинитися на іншому боці. Тому завжди потрібно залишатись людиною та поважати Закон.

Федір Данильченко

Джерело

РЕКОМЕНДУВАТИ ЦЕЙ МАТЕРІАЛ

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"