Умови у Веселівському виправному центрі(№8)

19.12.2017

Умови відбування покарання у Веселівському виправному центрі(№8) не відрізняються від умов виправної колонії

14 грудня 2017 року працівниками Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини спільно з представниками громадськості здійснено моніторинговий візит до Веселівського виправного центру (№ 8), що у Запорізькій області.

Учасники візиту безперешкодно поспілкувалися із засудженими, відвідали житлові та інші приміщення, виробничі об’єкти, ознайомилися з документацією установи.

Адміністрацією установи вживаються заходи щодо приведення умов тримання осіб у відповідність до встановлених вимог, однак під час візиту монітори виявили низку порушень вимог національного законодавства та недотримання міжнародних стандартів у сфері поводження з в’язнями.

Камери дисциплінарного ізолятора не обладнані бачками з питною кип’яченою водою та припливно-витяжною вентиляцією. Вікна у вказаних камерах заґратовані із внутрішньої та зовнішньої сторін, що унеможливлює їх відкриття без сторонньої допомоги. Вказаний факт свідчить про те, що засуджені, які поміщені до таких камер, практично не мають доступу до свіжого повітря. Умивальники розташовані впритул до санітарного вузла, що суттєво ускладнює прохід до нього та його використання.

Дільниця карантину, діагностики та розподілу фактично відсутня. Її функцію виконує окрема кімната гуртожитку для засуджених. Таким чином, функціональне призначення цієї дільниці втрачається, оскільки всі засуджені, які тримаються у вказаній дільниці, можуть безперешкодно спілкуватися із іншими особами. Крім того, норма площі на одну особу у згаданій дільниці не дотримується. Так, при наявності 10 спальних місць площа кімнати становить лише 34 м2.

При відвідуванні виробничої зони моніторинговою групою встановлено, що засудженими практично не використовуються засоби захисту, зокрема окуляри, респіратори тощо. За словами адміністрації установи, засуджені не мають бажання користуватися засобами захисту, проте на більшості виробничих об’єктів таких засобів не було виявлено.

Зі слів опитаних засуджених, кошти, які утримуються з їхніх заробітних плат, значно перевищують розмір, визначений законодавством. Цей факт було підтверджено моніторинговою групою під час вивчення фінансової документації установи.

Також моніторингова група встановила, що засуджені не мають змоги відмовитися від харчування в їдальні установи та харчуватися окремо, готуючи їжу у спеціально визначених для цього місцях.

По периметру установа обладнана подвійною огорожею, а зовнішня – ще й виробом «Єгоза», а також на зовнішній огорожі розміщені 2 спостережні вежі, унаслідок чого її зовнішній вигляд не відрізняється від виправної колонії, що справедливо викликає обурення у засуджених.

Засуджені повідомляли, що вийти за територію установи для придбання продуктів харчування та інших речей можна тільки після написання заяви керівництву та у супроводі працівника установи.

Банно-пральний комплекс знаходиться за територією виправного центру у старому сільському будинку з неналежними санітарними умовами. Відстань до гуртожитку становить близько 500 м, користування такою банею у зимовий період може бути небезпечним для здоров’я засуджених.

Відсутність передбачених посад медичних працівників унеможливлює організацію початкового (долікарського) етапу первинної медичної допомоги в установі, у тому числі невідкладної, ведення медичних карток засуджених, планування і організацію періодичних медичних обстежень і медичних оглядів, диспансерного обліку, здійснення санітарно-протиепідемічних заходів в житлових приміщеннях, на виробництві, в лазні і їдальні тощо.

Під час візиту також отримано інформацію про низку інших порушень та зловживань з боку адміністрації виправного центру, про які буде зазначено у звіті за результатами моніторингового візиту з відповідними рекомендаціями для Міністерства юстиції України.

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"