Біометричні паспорти

29.12.2017

Епопея з біометричними паспортами продовжується, незважаючи, що ажіотаж, який стартував одразу після отримання Україною безвізового режиму (в настання якого мало хто вірив аж до моменту його імплементації) – не згасає.

Черги до паспортних сервісів та паспортних столів у районах  – не стають меншими. Натомість,  громадяни стали чекати паспортів ще довше – іноді черги затягуються до кількох місяців замість обіцяних 40 днів.

За даними ДМС, які отримала “Народна Правда“, щомісяця громадянам видається більше 100 тис. біометричних паспортів на руки в місяць. В той же час, черга не зменшується – багато людей очікують рішення місяцями.

Цього чоловіка звати Михайло. Він чекає на свій паспорт три місяці – з кінця вересня. В минулу п’ятницю йому повідомили, що наразі здійснюється видача паспортів, поданих на початку вересня.

Разом з ним заходимо до будівлі центру “Готово!”  на вул. генерала Алмазова.

Такі центри пропонують послуги, що на 300-500 гривень дорожчі за послуги паспортних столів, натомість обіцяють надати паспорт швидше. У випадку Михайла очікування мало скласти 2 міс. Пройшло аж цілих три, і от працівниця центру приносить радісну звістку – паспорт можна буде забрати на наступний день.

Але – не так сталося, як гадалося. Наступного дня Михайло виходить з нами на зв’язок та каже, що насправді паспорт йому тоді так і не видали – наразі затримки виникли вже у самому центрі.

“Так я змирився, що паспорту до нового року – не побачу”, – каже Михайло.

В паспортних столах при РУ ГУ МВС в районних центрах – справа не набагато краща. Наприклад, ось так видають паспорти на Троєщині.

Затримку пояснюють довгою чергою очікування на комбінаті. Зізнаються – вдіяти нічого не можуть. До речі, дата отримання документа, за яку розписуються громадяни у спеціальному бланку – майже ніколи не збігається з реальною датою отримання документу.

“Це дата надходження паспорту на чергу до комбінату на друк”, – каже нам працівниця паспортного столу.

Натомість, поскаржитися на таке очікування – не має сенсу.  Оскільки окремо підписується документ про те, що документ реально отримано в момент видачі, а не подачі до поліграфкомбінату “Україна”.

Чи можна прискорити отримання паспорта?

На жаль – ні.

“Ви можете судитися, писати скарги до ДМС , а бо Мінюсту, але де-факто це буде витрачання часу, оскільки друк паспортів ви цим не пришвидшите”, – каже нам джерело всередині системи.

Але шляхи отримати паспорт швидше – є!

Один з них – прямо сказати при оформленні документу, що в тебе є необхідність отримати його швидше.

Журналіст Ігорь Чичкань каже, що йому запропонували такий шлях самі представники центру ДП “Документ”.

“Я просто на віконці оформлення сказав, що у мене скоро поїздка. Мене попросили принести документи, що її засвідчують – авіаквиток або ж бронь готелю. І дійсно, після того, як копії цих документів були додані до пакету документів, а я написав спеціальну заяву, мені оформили паспорт на кілька тижнів швидше, ніж обіцяних 2 місяці”, – ділиться досвідом журналіст.

За його словами, платити гроші за це непотрібно. Потрібно показати переконливі докази, що паспорт тобі дійсно потрібен швидше.

Крім того, ще одним шляхом є подання на паспорт через інші сервіси – наприклад, через ЦНАПи або відділи ДМС.

“Мало хто про це знає, саме тому там майже немає черг і паспорт дійсно можна отримати трошки швидше. Але це не офішується, крім того – там небагато співробітників – мабуть, для того, щоб люди більше зверталися до посередників, в яких ви переплатите за послуги кілька сотень гривень”, – каже наше джерело в системі ДМС.

Натомість молоді користувачі застосовують Igovbot, який спрощує пошук черги та центру, де можна подати документи. Спеціальний бот у Telegram відстежує наявність вільних місць у чергах та надає відповідну інформацію. Звісно, це не є 100% гарантією – тому що з електронними чергами в застарілих РУ ГУ МВС – проблеми. Але це вже певний крок вперед.

При цьому опитані нами джерела кажуть, що ажіотаж за сучасними паспортами (в першу чергу, закордонними) буде продовжуватися від півроку до 10 місяців.

“Я не знаю, можливо, лише в другій половині 2018 року спаде хвиля – всі, кому треба за кордон, або хто хоче “щоб було”, за цей час їх отримають”, – каже одне з наших джерел.

Сергій Костеж

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"