#Зради та #перемоги 2016 року

02.01.2017

1Світові виклики 2016 зробили “post-truth” (з англ. – постправда) словом року в Оксфордському словнику англійської мови. Постправдою характеризують обставини, в яких на формування громадської думки факти впливають менше, аніж емоції або особисті переконання. 

Центр інформації про права людини вирішив поцікавитися, а якою “постправда” стала для України. Ми попросили правозахисників/ць та експертів/ок згадати рік, що минає, та відзначити найбільші #зради і #перемоги у правозахисній сфері.

МАЛОВПЛИВОВІ ПРАВОЗАХИСНИКИ 

 Марія Ясеновська, президент Харківської обласної фундації “Громадська Альтернатива”

#Перемоги  Ми усі живі, вільні, працюємо і у нас періодично виходить долати проблеми.

Важливою перемогою для нас є визнання тортур з української сторони стосовно полонених. Це було визнано як на рівні правозахисної спільноти, так і влади. Я не бачу з боку держави заперечення проблеми. Навпаки – бурхлива реакція на заяви правозахисників свідчить, що проблема визнається.

#Зради  Одним із найбільших поразок – недостатня консолідація правозахисної спільноти. Було недосить комунікації між правозахисниками.

У якийсь момент мені стало зрозуміло, що у правозахисників немає дієвих та швидких важелів впливу на владу. Те, що ми обговорюємо в правозахисній розсилці, відверто недостатньо. Потрібні зміни у правозахисній спільності.

Потрібні групи швидкого реагування на існуючі проблеми. Необхідні різні майданчики для комунікації, які б перетинались між собою. Потрібні особисті зустрічі, де можна було б поспілкуватись, дізнатись, хто, що робить. Цього року Центр громадянських свобод проводив правозахисну НЕконференцію. Це був аналог колишніх Форумів прав людини, які, на жаль, останні кілька років не проводились.

Але найголовніше потрібно виробляти механізми впливу на владу. Треба бути відвертими: наші заяви нікого особливо не цікавлять. Наші антипремії хоч і зачіпають за живе, та не впливають так, як би ми цього хотіли. Кулуарні перемови інколи працюють, але це не правозахисний метод. Не потрібно покладатись на людину, яка заявляє, що вирішить проблему – навіть, якщо така людина своя. Над вирішенням проблеми мають працювати кілька людей, має бути взаємодовіра, відкритість та зрозумілість дій.

РІК БЕЗ ВИПРАВЛЕННЯ СУДОВИХ ПОМИЛОК

Андрій Діденко, правозахисник Харківської правозахисної групи

#Перемоги  Кримінально-виконавча система по-тихеньку змінюється на краще. Це стається завдяки змінам до ст. 24 Кримінально-виконавчого кодексу. Місця позбавлення волі відкриваються для правозахисників, представників громадськості та ЗМІ, збільшується кількість візитів без попереджень. Я, до прикладу, цього року відвідав без попередження близько 30 установ різного рівня безпеки. Побиття у місцях несвободи стають поодинокими, а якщо стаються, то відразу публічно відомими.

#Зради  У нас як минулого, так і цього року був відсутній справедливий суд і права на перегляд свавільних вироків. У нас лишилась та ж сама прокуратура, яка від імені України пише ганебні обвинувачення без жодної мотивації. Це дійсно обурює, коли у суді, виступаючи від імені держави, людина зовсім некомпетентно себе поводить.

ЄДИНА БАЗА ЗАТРИМАНИХ ЛЮДЕЙ

Юрій Бєлоусов, керівник Експертного центру з прав людини.

#Перемоги  Для мене створення поліцейського офісу омбудсмана є перемогою. Хоч поки рано говорити про суттєву ефективність, але там працюють розумні люди і вже є напрацювання, на кшталт запровадження електронного обліку затриманих осіб.

Вона зараз тестується на базі Київського ізолятора тимчасового тримання і згодом буде розповсюджена. Це дасть можливість реєструвати в єдиній базі затриманих осіб. Вона ще краща тим, що у будь-яку хвилину можна онлайн зайти в будь-яку камеру, де утримується людина, і подивитись, у яких умовах вона утримується. Цю базу постійно вимагав як Європейський комітет проти катувань, так й українські правозахисні організації.

#Зради  Під час реформи пенітенціарної системи в останню мить поза домовленості з громадськістю збираються створити слідчі підрозділи. Цього не було навіть в Радянському Союзі. Цей підрозділ має розслідувати злочини, які відбуваються в пенітенціарних закладах. Це взагалі є нісенітницею і особистою зрадою міністра юстиції Павла Петренка.

Підрозділ створюється при Міністерстві юстиції, що взагалі порушує принципи роботи кримінальної юстиції. Якщо він буде розслідувати злочини, то виникатиме питання об’єктивності. Злочини мають розслідувати правоохоронні органи, які не є дотичними до пенітенціарної системи. Не буде виходити назовні інформація про злочини, які там вчиняються.

ПРОПАГАНДА ЗАМІСТЬ СВОБОДИ СЛОВА

Володимир Чемерис, голова правління ВГО “Інститут Республіка”.

#Перемоги  В Україні відновився масовий протестний рух. Влітку вийшло 30 тисяч людей проти підвищення комунальних тарифів. Це була найбільшою після Євромайдану акцією протесту.

#Зради  Ухвалення так званого закону про цензуру, згідно якого Нацрада з питань телебачення та радіомовлення має право перевіряти контент телеканалів та радіостанцій на сепаратизм. А у разі, якщо вона виявить такий, то відповідно штрафувати або закривати їх.

Влада таким чином порушила принцип свободи слова. У нас немає свободи слова, у нас є пропаганда. А той, хто висловлює відмінну точку зору наслідуватиме долю івано-франківського журналіста та блогера Руслана Коцаби або буде вбитий, як Олесь Бузина.

Моя особиста перемога цього року – звільнення акордеоніста Ігоря Завадського. Я займався багато цією справою.

НАХАБНІСТЬ СБУ

Євген Захаров, голова Харківської правозахисної групи

#Перемоги   Його та його концертного директора Андрія Бригіда заарештували за обвинуваченням розтлінні неповнолітніх. Вони знаходились у СІЗО з 23 лютого 2012 року. Подільський райсуд засудив його до 13 років позбавлення волі, а Бригіду – до семи.

Ми надали нашого адвоката Ганну Литвин, яка представляла спочатку інтереси Бригіди, а потім – Завадського. Після довгого розгляду справи апеляційний суд скасував вирок першої інстанції і повернув справу на новий розгляд, та залишив їх під вартою. А в червні, коли суд першої інстанції почав розглядати ці справи заново, Завадського 13 червня відпустили, взявши його на поруки. Андрій Бригіда вийшов раніше за “законом Савченко”.

Вже 30 червня він грав перший концерт. Він грав навіть краще, ніж до ув’язнення.

Зараз на судові засідання першої інстанції ніхто не з’являється: ані так звані потерпілі, ані свідки. Справа повністю розвалюється. Я впевнений, що ця справа повністю сфальсифікована.

Сьогодні він дає концерти покищо в Україні. Він на волі і це головне.

До речі, у нього 20 січня о 19.00 буде концерт у день його народження у київському Будинку актора. Він грає абсолютно чарівно.

#Зради  Цього року мене найбільше обурювала поведінка СБУ, зокрема, у питанні екстрадиції шукачів притулку. Це повна зрада. Як можна повертати таких людей в країну походження, коли їм там загрожує катування або смерть. Вони чудово усвідомлюють небезпеки для біженців, але все одно продовжують наполягати на екстрадиції, вказуючи на демократичність країн, звідки шукачі притулку приїхали.

Є версія, що за кожну голову біженця СБУ платять гроші. Про це писав мені у коментарях у Facebook колишній Уповноважений України у справах Європейського суду з прав людини Борис Бабін.

Можна говорити, що частина офіцерів СБУ як і раніше знаходяться у змові з ФСБ. А що можна подумати, якщо вони й справді діють разом?

Нам чудово відомі твердження про незаконність перебування в Україні декількох учасників добровольчих батальйонів. Деякі навіть мали посвідки тимчасового перебування в Україні, отримали поранення, воюючи за Україну. Державна міграційна служба нам вже відверто каже, що їм таку рекомендацію дає СБУ.

А ось історія з громадянином Росії із Омську Володимиром Радюком. Його примусили їхати на підготовку до Ростову, а звідти переправили до бойовиків незаконного збройного формування Донеччини. Він не хотів воювати проти України і вирішив здатись. Що й зробив, прихопивши із собою дві МК.

В Україні його звинуватили в участі незаконного збройного формування, незаконному одержані зброї і позбавили волі на чотири роки. Йому ще під час слідства тричі пропонували обмін на користь ДНР. Він обрав неволю в Україні, а ніж волю в ДНР.

Радюк подав документи на отримання статусу біженця в Україні, зараз судиться з Державною міграційною службою. Росіянин вже оскаржив наказ Міністерства юстиції про екстрадицію. Суд став на його сторону, адже не можна екстрадувати, допоки не закінчиться процедура отримання статусу біженця.

До нього приїхав офіцер СБУ разом з російським військовим офіцером. Але я думаю, що то був співробітник ФСБ. Вони почали вмовляти його на обмін. Він категорично відмовився, а росіянин каже: “Відмовляйся-не відмовляйся, ми тебе все одно заберемо через Київ”.

Як це російський офіцер міг приїхати через усю країну в колонію і вимагати у Радюка, щоб він погодився на обмін. Це не вкладається в голові!

СУДОВА ВЛАДА ПІДТРИМУВАЛА БЕЗКАРНІСТЬ 

Роман Куйбіда, заступник голови правління Центру політико-правових реформ.

#Перемоги   Я б назвав би перемогою початок оновлення Верховного суду, запровадження приватних виконавців, створення Громадської ради доброчесності, яка бере у цьому конкурсі участі. Може бути відкат з повноваженнями ради. Але важливо, що задано певний старт. Це не означає, що старт обернеться успіхом, але успіх неможливий без цього старту.

#Зради   Вища рада юстиції та Вища кваліфікаційна комісія підтримувала цього року безкарності в Україні. Система дисциплінарної відповідальності суддів не спрацювала. Вона не дала тих результатів, яких очікували і які б мали бути обов’язково. Вища рада юстиції покривала суддів, які б мали бути звільнені.

Шкода, що Вища кваліфікаційна комісія суддів за два роки після Євромайдану не створила резерв суддів, яких можна призначати. А вона мала б це зробити.

ДІАЛОГ ПРО РОЗВИТОК ПРАВ ЛЮДИНИ – ВЖЕ ПЕРЕМОГА

Олена Шевченко, голова громадської організації “Інсайт”.

#Перемоги  В Україні таки відбувається якийсь діалог про поступовий розвиток прав людини і немає закручування гайок.

#Зради   Найбільшою зрадою я б назвала голосування за законопроект протидію домашньому насильству, коли депутати вилучили слово “ґендер” із тексту документу і коли через це була сварка в парламенті.

Це було найбільшим парадоксом і розчаруванням року.

ЗНО ШРИФТОМ БРАЙЛЯ

Аксана Філіпішина, представниця Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності

#Перемоги   Важко виокремити якусь конкретну справу серед величезної кількості звернень, які надходять до Офісу Уповноваженого. Кожне провадження, як своя дитина.

Цього року нам вдалось домогтись нового наказу Міністерства освіти і науки про умови ЗНО 2017 року для дітей з інвалідністю. Тепер для них продовжується на півгодини складання ЗНО, мають мати додаткове освітлення. А з 2018 року тести ЗНО будуть надруковані шрифтом Брайля.

У сфері дискримінації переможною виявилось реагування Уповноваженого після подій у Львові довкола Фестивалю Рівності. Поліція змушена була за поданням Уповноваженого проаналізувати недоліки своєї роботи, адже у Львові постраждали люди і було порушено їхнє право на мирне зібрання. В Києві цього вже не сталось, і Україна не знаходилась у полі зору міжнародних й вітчизняних організацій як країна, яка не забезпечує права людини.

Цього року Конституційний суд визнав неконституційною ту норму, яка зобов’язувала релігійні організації отримувати дозвіл на проведення своїх публічних обряди у той час, як інші мирні зібрання відбуваються через повідомлення влади.

#Зради  Жалкую, що не можна використовувати телефонне право. Це дає люфт для нецивільних порушувати права дитини. До прикладу, орган піклування, маючи усі негативні висновки, не маючи згоди дитини на влаштування в конкретну сім’ю, все одно віддає дитину в родину, де є зловживання спиртними напоями, де є неблагополуччя. Це стається тільки тому, що колись на ці питання впливали ЗМІ. Але ми все одно контролюємо, оскаржуємо в суді рішення, яке є не в інтересах дитини. Ти не можеш зняти слухавку, перевищити тим самим свої повноваження, а маєш суворо дотримуватись законодавства. Це забирає час і не дуже добре відображається на долі дитини та її правах.

ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ЖУРНАЛІСТІВ

Людмила Панкратова, медіа-юристка Інституту розвитку регіональної преси

#Перемоги  Для свободи інформації цього року було знаковим старт е-декларування. Цей інструмент поряд з іншими відкритими реєстрами дозволяє увесь час мати можливість доступу до інформації про декларантів та їхнє майно.

#Зради  Як і раніше в Україні не розслідуються побиття журналістів. Безкарними лишаються злочини проти журналістів під час Революції Гідності, та й надалі журналістів продовжують “пресувати”.

В суді кримінальні справи не завжди закінчуються вироками. Аби переломити тенденцію, тут би допомогло відслідковування кожної конкретної справи і спільний громадський тиск.

ПЕРЕСЕЛЕНЦІ-КРІПАКИ

Микола Козирєв, Громадський комітет захисту конституційних прав

#Перемоги  Війна завжди скасовує право як таке. Вона регулює суспільні відносини за допомоги зброї і часто стаються тяжкі злочини. Вона розділила Україну на два сегменти. Там де, відбуваються бойові дії, є заручники, воєнні злочини, позасудові розправи, вчиняються тортури як над військовими, так і над цивільними.

Позитивним у 2016 році була документування міжнародних злочинів коаліцією громадських організацій. Такі організації, як Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Восток SOS, Центр громадянських свобод та інші організації робили серйозну роботу, аби ці злочини не були забуті і лягли на стіл Міжнародного кримінального суду, а воєнні злочинці були знайдені та засуджені так, як це було після подій на Балканах.

#Зради  Серед мирного сегменту життя війна також наклала відбиток. Подивіться на державний бюджет. Він передбачає великі асигнування на оборону, але незначні на допомогу жертвам війни, зокрема учасникам війни. Вони досі зазнають величезних складнощів, аби отримати державне забезпечення та пільги.

Серед мирного сегменту життя війна також наклала відбиток. Подивіться на державний бюджет. Він передбачає великі асигнування на оборону, але незначні на допомогу жертвам війни, зокрема учасникам війни. Вони досі зазнають величезних складнощів, аби отримати державне забезпечення та пільги.

Ми, правозахисні організації спеціально працювали, надаючи учасникам АТО, аби вони отримали статус учасника бойових дій. У багатьох випадках це добровольці. Наша влада відстає у справах з інтересами громадян.

Переселенці так і лишились однією з дискримінованих соціальних груп в країні. Це неприпустимо з точки зору конституційного права. У них лишилось порушеним основне право – право на власність. Багато хто виїхав з непідконтрольних уряду територій, втратив своє житло або не можуть ним розпоряджатись. А держава нічого не робить, аби вирішити цю ситуацію.

Є світовий досвід, наприклад, в Бразилії. Держава могла б викупити майнові права цих громадян, – але для цього в країні треба визначитись зі статусом збройного конфлікту, – а після цього пред’явити рахунок агресору.

Переселенці також дискримінуються за місцем проживання. Уряд ухвалив акт, за яким вони прив’язуються до місця проживання. Якщо перевірка не застане переселенця вдома, він може втратити соціальні виплати. Це кріпосне право в новому форматі.

СУД У ГААЗІ НЕ СУПЕРМЕН, ТРЕБА ПРАЦЮВАТИ

Микола Мирний, журналіст Центру інформації про права людини

#Перемоги   “Yes, ми це зробили”, – сказав президент Петро Порошенко на церемонії накриття захисним конфайнментом старого саркофагу Чорнобильської АЕС. Це була більше, ніж перемога року. Чорнобильська атомна електростанція тепер сто років не буде “тероризувати” світ.

Я в житті не думав, що буду пити шампанське на місці, де поховані 200 тонн залишків ядерного палива, 43 тисячі кубометрів високорадіоактивних відходів та 4 тонни радіоактивного пилу.

#Зради   Найбільшим розчаруванням було відтермінування членства України в Міжнародному кримінальному суді (МКС). З подачі того ж таки Петра Порошенка Україна може ратифікувати Римський статут суду в Гаазі лише за три роки. Чому? Адекватних обґрунтувань не було і це дратувало.

2016 рік так і не приніс українцям єдиної та ефективної системи розслідування міжнародних злочинів, які стаються в Україні. Але цьому вже якось і не дивувався, коли бачиш, як легко під конкретну людину в Україні можна змінити законодавство. Цього року виглядало так, що генпрокурор Юрій Луценко використовував Міжнародний кримінальний суд для свого піару. Але як-то кажуть: “Если нет реальных дел, не поможет и PR-отдел”.

Мені також дивною видається позиція, аби суд у Гаазі порозслідував за невдах-правоохоронців злочини, але при цьому, щоб Україна не ставала членкинею Міжнародного кримінального суду і не платила членських внесків. Такого не буває. МКС – не супермен, і PR-відділ Юрію Луценку тут не допоможе.

Микола Мирний

Джерело

Остання Аналітика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"