Законопроект про проступки. Підводні камені документа

25.11.2016

1

Законопроект №2897 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження кримінальних проступків” зареєстрований у Верховній Раді 19 травня 2016 року і підготовлений до першого читання.

У ЗМІ окремі представники правоохоронних органів називають його надмірно гуманним і таким, що “сприяє розгулу злочинності”. Однак я прийшла зовсім до інших висновків.

Тепер відповідальність буде наступати за:

– Адміністративні правопорушення;

– Кримінальні проступки;

– Злочини.

Різниця між цими правовими категоріями проводиться в залежності від їх наслідків та розміру шкоди.

Нововведенням є і те, що критерії значних, великих, особливо великих збитків та інших наслідків кримінальних правопорушень чітко визначено та уніфіковано для всього КК.

Введено поняття “розрахункова одиниця” для кваліфікації злочинів, вона становить 30 грн. (Ст.10 КК).

Зараз критерії розміру шкоди різні для різних статей і груп статей, вказані в примітках до відповідних статей. Прив’язка робиться до неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що дорівнює (в цілях кваліфікації злочинів) податковим соціальним пільгам – наразі це 689 грн.

Що це означає на практиці?

Наприклад, за ч.1 ст.212 КК ухиляння від сплати податку застосовується, якщо сума недоїмки завдає значної шкоди. Наразі це 689 000,00 грн., а відповідно до законопроекту – 30 000,00 грн.

На цьому прикладі ми бачимо криміналізацію діянь, за які кримінальної відповідальності раніше не було (а це процес, протилежний гуманізації).

Змінено класифікацію злочинів, які будуть ділитися на:

– Нетяжкі;

– Тяжкі;

– Особливо тяжкі.

Вперше в Кримінальний кодекс внесено правила кваліфікації злочинів.

Істотно змінена система штрафів, використовується поняття “штрафна одиниця”.

1 штрафна одиниця (для повнолітнього) становить 2 розрахункові одиниці = 30 грн. * 2 = 60 грн.

Зараз за основу приймається неоподатковуваний мінімум доходів громадян 17 грн., проте не можна однозначно сказати, що в абсолютному вираженні штрафи зростають.

Наприклад, за згаданою ч.1 ст.212 КК “ухилення від сплати податків” зараз сума штрафу варіюється від 17 000, 00 грн. до 34 000,00 грн., а відповідно до законопроекту з урахуванням нових штрафних ставок це буде від 3 060,00 грн. до 18 000,00 грн.

Тобто сума штрафу для ст.212 КК зменшена.

Однак в інших випадках ситуація зворотна.

За крадіжку за ч.1 ст.185 КК мінімальний розмір штрафу збільшився з 850 грн. до 3060 грн. Аналогічно за іншим ненасильницьким злочином – грабежем (ч.1 ст.186 КК).

Якщо в зазначеному прикладі засуджений не в змозі заплатити штраф, то іншої альтернативи, крім арешту або позбавлення волі до 3 років, не залишається. Перерахунок несплаченого штрафу в таких випадках теж можливий тільки на обмеження або позбавлення волі. Більш м’які види покарань – громадські та виправні роботи – з санкції цієї статті виключено.

А це означає не гуманізацію, а фактичне посилення кримінального покарання.

Розмір штрафу не може бути менше суми заподіяної майнової шкоди, навіть якщо ця сума вище зазначеної в санкції статті КК (ч.2-2 ст.53 КК). При цьому встановлені максимальні ліміти штрафів в таких випадках: 6000 грн. для кримінальних проступків, 240 000 грн. для злочинів.

Що стосується кримінальних проступків, то передбачено наступне:

1. Нова редакція Кримінального кодексу міститиме Книгу 2. “Кримінальні проступки”, яка включить:

– Близько 100 простих складів проступків, перенесених з Кодексу України про адміністративні правопорушення;

– Близько 100 простих складів проступків, перенесених з Кримінального кодексу України (злочини невеликої тяжкості);

– Близько 80 кваліфікованих складів проступків (скоєних повторно, групою осіб та ін.).

2. Будь-яке порушення громадського порядку спричинить кримінальну відповідальність (виведено з адміністративної відповідальності). Адміністративними правопорушеннями залишаться тільки діяння проти порядку публічного управління, порушення певних правил, часто необережне.

3. Досудове розслідування проводиться в спрощеній формі (дізнання) і вже врегульовано чинним КПК (глава 25).

4. Покарання за кримінальний проступок:

– Штраф;

– Позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю;

– громадські роботи;

– виправні роботи;

– Службові обмеження;

– Арешт.

5. Покарання за кримінальний проступок може бути тільки реальним, і звільнення з випробуванням (ст.75 КК) не застосовується.

6. Обвинувальний вирок за проступок не призводить до судимості (ч.1-1 ст.88 КК).

7. Термін давності за провиною – 1 рік.

Законопроект не можна розглядати тільки як законопроект про кримінальні проступки. Вносяться зміни на рівні кримінально-правової доктрини, в основні поняття і підході до вирішення проблем злочинності. І саме в цих питаннях депутатам необхідно виявити особливу обачність.

Ірина Кузіна

Джерелоa

Остання Аналітика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"