Топ обіцянок Луценка на посаді генпрокурора України

07.11.2018

Генпрокурор Юрій Луценко заявив із трибуни Верховної Ради, що піде у відставку через політичні маніпуляції під час розслідування справи про вбивство радниці мера Херсона Катерини Гандзюк. Луценко запевнив, що тимчасова слідча комісія з розслідування справи про вбивство активістки буде неефективною. «Слово і Діло» подивилося, наскільки ефективним був Луценко в кріслі генпрокурора за час каденції та як він виконував обіцянки щодо розкриття резонансних злочинів.

Луценко став генеральним прокурором України 12 травня 2016 року після того, як Верховна Рада попередньо ухвалила президентський законопроект, який дозволяє очолити ГПУ людині без юридичної освіти, а також без досвіду роботи в органах прокуратури. Цей законопроект, який був написаний безпосередньо під Юрія Віталійовича, підтримали 258 нардепів.

За два з половиною роки на посаді генпрокурора Луценко дав 118 обіцянок, з яких 21 виконав (17,7%), а 43 – провалив. Ще 54 запевнення він мав би виконати.

Багато провалених обіцянок Луценко пов’язані з намірами передати до суду розкриті злочини. В 2017 році генпрокурор заявив, що йому вистачить півроку, щоб завершити розслідування справи Гонгадзе. За словами генпрокурора, в слідства є важливі докази, «які не всім сподобаються».

Однак через півроку нам повідомили в Генпрокуратурі, що розслідування в кримінальному провадженні щодо організаторів та підбурювачів умисного вбивства Гонгадзе продовжується.

Також Луценко збирався завершити слідство в справі розстрілів на Майдані восени 2017 року. За його словами, команда прокурорів і слідчих доповідала про готовність до цього часу закінчити слідство. Трохи пізніше він підтвердив, що слідство завершиться до кінця осені. Але коли зазначений термін сплив, у Генпрокуратурі нам повідомили, що досудове розслідування триває, продовжують призначатись численні експертні дослідження.

До речі, поки в процесі виконання ще одна обіцянка Луценка щодо розслідування справи про розстріли на Майдані. Він заявив, що в 2018 році до суду буде передана справа президента-втікача щодо розстрілів на Майдані. Йдеться про заочне засудження Януковича за дії та накази, які призвели до насильства й розстрілів на Майдані.

Щодо справи Януковича про державну зраду, то, як і обіцяв генпрокурор, вона була передана до суду в першому кварталі 2017 року. За словами Луценка, президент-утікач сам підписав листа з проханням ввести на територію нашої країни контингент російських збройних сил, про що оголосив представник Росії в ООН. Відповідно, справа з підозри перейде в обвинувачення, коли ГПУ отримає стенограму з ООН та свідчення.

«Після цього вже в першому кварталі 2017 року український суд у встановленому законом порядку заочно зможе приступити до розгляду справи Януковича про державну зраду», – зазначив Луценко.

Цю справу Військова прокуратура передала до Печерського райсуду Києва в березні минулого року, вона досі розглядається в суді.

Серед гучних заяв Луценко невдовзі після призначення була й обіцянка завершити розслідування справи щодо Іловайської трагедії протягом шести місяців.

У вересні 2016 року в Генеральній прокуратурі України оприлюднили відеозвіт розслідування кримінального провадження за фактом ведення представниками влади та Збройних сил Російської Федерації агресивної війни проти України. Експерти визначили причини трагедії, частина результатів розслідування прокурорів була передана до суду. Але в грудні начальник управління спеціальних розслідувань Головного слідчого управління Генпрокуратури України Сергій Горбатюк заявив, що завершити розслідування щодо котлів у Іловайську та Дебальцевому має військова прокуратура.

Головний військовий прокурор України Анатолій Матіос повідомив, що розслідування подій під Іловайськом було поновлене в зв’язку із заявою народних депутатів щодо тодішньої недоцільності залучення бойової техніки для параду на День Незалежності. За словами Матіоса, щоб не було помилок і часткового сприйняття рішення суду, довелося здійснювати розслідування в кримінальному провадженні за фактом розв’язання й ведення представниками влади та ЗС РФ війни проти України.

Рік тому Луценко обіцяв, що до кінця 2017 року до суду передадуть справи Курченка та високопосадовців часів Януковича.

«Суд над Януковичем триває. До кінця року передамо до суду Курченка, Азарова, Арбузова, Захарченка, Клименка», – написав він у соцмережі, але досі ці справи не розглядаються в суді.

Вдалося Луценку до осені 2018 року завершити розслідування справи Надії Савченко.

«Що я можу зробити для неї? Швидше завершити слідство. Плануємо до осені передати справу на ознайомлення з матеріалами», – заявив він.

Нагадаємо, що 15 березня генпрокурор надіслав до Ради подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешту щодо нардепа Надії Савченко, яку підозрювали в замаху на державний переворот та підготовці теракту.

Уже на початку серпня СБУ та Генпрокуратура завершили слідство в справі щодо Надії Савченко та Володимира Рубана. Матеріали кримінальної справи були передані сторонам захисту для ознайомлення. Це підтвердив і адвокат Рубана Валентин Рибін.

У березні Луценко обіцяв передати до суду справи керівників операції в Княжичах, але на початок серпня фігуранти справи ознайомлювалися з матеріалами кримінального провадження.

Крім того, два з половиною роки тому Луценко заявляв, що зробить усе можливе для розкриття загибелі журналіста Павла Шеремета, але вбивство досі не розкрите.

Нагадаємо, Луценко заявив, що подасть у відставку.

Джерело

Остання Аналітика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"