Судді, хабарі, безкарність, реформа (частина 5)

09.12.2016

2Рік 2016 в українській судовій системі дещо вирізняється з-поміж інших років, про які повідомляв CorruptUA.org в рамках дослідження справ відкликаних суддів, яких підозрювали в кримінальних злочинах.

В 2016 році Верховна Рада та президент звільнили більш як півтисячі суддів, в тому числі, за порушення присяги. Тільки одиниці зі звільнених і тих, кого підозрювали у вчиненні кримінальних правопорушень, понесли відповідальність перед законом, отримали реальні вироки. Більшість продовжує працювати в судовій системі.

Лавину звільнень за власним бажанням, за віком тощо можна пояснити і реформою, яка стартувала з 30 вересня 2016 року і передбачає не тільки декларування суддями всіх доходів, родинних зав’язків, доброчесності, а й суворий контроль за статками та витратами працівників Феміди.

Ще однією відмінністю року 2016 році є те, що тепер розгляд клопотань Генерального прокурора України щодо відсторонення того чи іншого судді забирав подеколи шість місяців часу (клопотання або не задовольняли, або ж повертали прокурору). Таким чином судді, яких ловили на гарячому, могли бути відсторонені аж за кілька місяців після фіксації злочину.

Більшість відсторонень 2016 року (по вересень) стосувались суддів, які фігурували в скандалах минулих років. Зокрема, відсторонювали Світлану Кушнір, Ірину Татаурову та Аллу Пригунову по одному разу, вісім разів суддю Сергія Вознюка, сім – Світлану Волкову, шість – Сергія Вовка, Владислава Оберемка, Олену Горбатенко, тричі – Владислава Лисенка, Михайла Кренцеля, двічі – суддю Людмилу Горячківську.

Якщо порівняти з 2012 роком, який ми взяли вихідним для проведення цього дослідження, то протягом 2016 року тільки шестеро суддів втрапили в поле зору правоохоронців. П’ятеро з них – за підозрою в хабарництві, а щодо ще одного (Віктор Швець) – за підозрою в шахрайстві.

Частина перша http://corruptua.org/2016/06/suddi-habari-bezkarnist-reforma-chastina-persha/
Частина друга http://corruptua.org/2016/09/suddi-habari-bezkarnist-reforma-chastina-druga/
Частина третя http://corruptua.org/2016/09/suddi-habari-bezkarnist-reforma-chastina-tretya/
Частина четверта http://corruptua.org/2016/10/suddi-habari-bezkarnist-reforma-chastina-chetverta/


СУДДЯ ОЛЕВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ ВІКТОР ВОЛОЩУК. ПРОДОВЖУЄ ПРАЦЮВАТИ

Віктора Волощука було відсторонено чотири рази за підозрою у порушенні правил безпеки, що призвело до смерті потерпілого або заподіяли тяжке тілесне ушкодження (ч.2 ст. 286 Кримінального кодексу України). Мова йде про дорожньо-транспортну пригоду, яка сталась 18 вересня 2015 року у м. Олевську. Так, автомобіль марки “Форд” моделі “Мондео” під керуванням судді Олевського районного суду зіткнувся з мотоциклом марки “Вайпер”, за кермом якого був 21-річний місцевий житель. Від отриманих тілесних ушкоджень чоловік помер.

В січні 2016 року прокуратура Житомирської області завершила розслідування цього провадження. Було встановлено, що суддя порушив правила дорожнього руху, виїхав на зустрічну смугу і спричинив смертельну ДТП. Як повідомляють в прес-службі відомства, обвинувальний акт у кримінальному провадженні затверджено і направлено до суду.

Ні кримінальне провадження, ні те, що справа вже на розгляді в суді, не становить перепон для Віктора Волощука продовжувати працювати на посаді судді Олевського суду та розглядати справи.

СУДДЯ БОРИСПІЛЬСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ АНАТОЛІЙ ЛЕВЧЕНКО. ЗВІЛЬНЕНО ЗА ПОРУШЕННЯ ПРИСЯГИ 

Анатолія Левченка було тричі відсторонено в 2016 році за підозрою в прийнятті завідомо неправомірного рішення.

Як повідомив нам адвокат Небесної сотні Роман Маселко, суддя виносив постанови про позбавлення прав керування за поїздки активістів до Межигіря. Він не розглядав питання про арешти та заборону мітингів. Про деталі справи йдеться у відповідній постанові Вищої ради юстиції, де розглядається правомірність винесенням Анатолієм Левченком постанов у кількох справах про накладення адміністративних стягнень у виді позбавлення права керування транспортним засобом і рекомендується звільнити суддю.

29 вересня 2016 року Постановою Верховної Ради України суддя був звільнений за порушення присяги.

СУДДЯ ЗДОЛБУНІВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ ОЛЕГ ПЛЕВАКО. ПОМЕР

Фото zdolbunivcity.net

Фото zdolbunivcity.net

Суддю Олега Плевако було відсторонено одного разу в березні 2016 року за підозрою в хабарництві.

За офіційним повідомленням “24 грудня 2015 року детективамиНаціонального антикорупційного бюро України спільно з працівниками МВС та СБУ викрито голову одного з районних судів Рівненської області, який через посередників вимагав та отримав від громадянки неправомірну вигоду (хабар) у сумі 3500 доларів США за сприяння у скасуванні рішення про позбавлення останньої батьківських прав”. Як повідомляє портал “Здолбунів”, справа жінки вже розглядалась в Апеляційному судді, а тому суддя мав “посприяти у позитивному вирішенні” там, домовившись з головою.

В коментарях журналістам голова Апеляційного суду і сам Олег Плевако всі звинувачення відкидали:

– До цієї справи про позбавлення батьківських справ я не маю жодного стосунку, ніколи не зустрічався ні з однією стороною у ній. Олег Полюхович взагалі не веде цивільних справ і ніяк не може впливати на колегію суддів, – заявив в коментарі журналістам Олег Плевако.

ЗМІ повідомляли, що до справи причетний і адвокат.

Справу за обвинуваченням Олега Плевако у хабарництві було передано на розгляд до Славутського міськрайонного суду Хмельницької області, де вона не була розглянута. В липні 2016 року чоловік помер в результаті захворювання.

Цікаво, що на сайті НАБУ публікація про суддю наразі відсутня і доступна тільки в кеші пошуковика Google.

СУДДЯ ДЗЕРЖИНСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ МІСТА ХАРКОВА СЕРГІЙ ЛАЗЮК. ПРОДОВЖУЄ ПРАЦЮВАТИ

Фото atn.ua

Фото atn.ua

Чотири рази протягом 2016 року відсторонювали суддю Сергія Лазюка за клопотанням у зв’язку з підозрою у хабарництві.

У вересні 2015 році на його розгляд надійшла заява від місцевого жителя про усунення перешкод в користуванні житловим приміщенням (справа про примусове виселення з квартири). Як писали місцеві ЗМІ через місяць після чергового судового засідання по цій заяві Лазюк зажадав від сина заявника передати йому 1000 доларів за прийняття позитивного рішення по справі. В кінці жовтня 2015 року, після одержання основної частини цієї суми, його затримали. Коли почалось слідстко, суддя переписав майно на дружину.

Окрім того, як повідомляли ЗМІ, суддя Дзержинського райсуду міста Харкова Сергій Лазюк присудив двом місцевим активістам 50 годин виправних робіт за вигукування “Путін – х*йло”.

У 2010 році він разом із міським головою Харкова Геннадієм Кернесом став переможцем антипремії “Будяк року” за “невиправдане застосування сили до громадян для придушення мирних протестів”.

Сергій Лазюк наразі продовжує працювати в тому ж суді і розглядати справи.

СУДДЯ КОЗІВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ ТЕРНОПІЛЬРЬКОЇ ОБЛАСТІ МИХАЙЛО КРЕНЦЕЛЬ. ЗВІЛЬНЕНИЙ ЗА СТАНОМ ЗДОРОВЯ

Михайло Кренцель був відсторонений чотири рази за підозрою в хабарництві. Будучи головою суду, він відхилив клопотання прокуратури про відміну звільнення від покарання злочинця, який порушив умови випробувального терміну. Через адвоката йому ніби було передано 54 тисячі гривень за правильне рішення. Детективи антикорупційного бюро затримали суддю у кабінеті.

Суддю Михайла Кренцеля було звільнено у вересні 2016 року “у зв’язку з неможливістю виконувати свої повноваження за станом здоров’я”.

СУДДЯ ЖИДАЧІВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ ВОЛОДИМИР САЛІЙ. ПРОДОВЖУЄ ПРАЦЮВАТИ

Починаючи з 11 квітня 2016 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України не може задовольнити клопотання Генпрокуратури і відсторонити суддю Володимира Салія за підозрою у хабарництві.

У січні 2016 року, відповідно до повідомлення прес-служби УСБУ в Львівській області, Володимира Салія було затримано працівниками Служби безпеки України спільно з Національним антикорупційним бюро “під час отримання 1500 доларів США від адвоката, який був посередником. За ці гроші суддя обіцяв пом’якшити вирок підсудному за крадіжку автомобіля”.

Наразі Володимир Салій – єдиний в переліку суддів Жидачівського районного суду, однак наразі справи не розглядає.

СУДДЯ ВИЩОГО ГОСПОДАРСЬКОГО СУДУ УКРАЇНИ ВІКТОР ШВЕЦЬ. НЕ ЗВІЛЬНЕНИЙ

Фото dovidka.com.ua

Фото dovidka.com.ua

Віктора Швеця 7 вересня відсторонили на два місяці 7 вересня 2016 року за клопотанням Генпрокуратури у зв’язку з підозрою у шахрайстві та неправдиве повідомлення про злочин.

В липні 2016 року прес-служба СБУ повідомила, що співробітники задокументували суддю в одній з київських кав’ярень під час отримання п’яти тисяч доларів. Загалом, Швець нібито вимагав від підприємця десять тисяч американських доларів за нестворення перешкод у здійсненні комерційної діяльності. Суддя також підозрюється в організації викрадення власного елітного автомобіля для отримання страхової виплати.

Під час обшуків у робочому кабінеті та за місцем проживання судді правоохоронці вилучили майже триста тисяч доларів, боргові розписки на загальну суму 475 тисяч доларів, коштовності та паспорт громадянина Угорщини, виданий на його ім’я. СБУ повідомляло, що кримінальне провадження було відкрито за статтями хабарництво та шахрайство. Про це повідомлялось і в ЗМІ, в прямих ефірах.

Незважаючи на те, що суддя Віктор Швець був спійманий під час отримання грошової суми, яку спочатку трактували, як «хабар», відсторонення відбувалось вже за іншою статтею Кримінального кодексу України, а саме “Завідомо неправдиве повідомлення суду, прокурору, слідчому або органу дізнання про вчинення злочину”, а також “Шахрайство”. Стаття щодо хабарництва просто зникла з повідомлень прокуратури.

Станом на 30 жовтня 2016 року суддя Віктор Швець є в переліку суддів Вищого господарського суду.

Таким чином, якщо порівняти з 2012 роком, який ми взяли вихідним для проведення цього дослідження, то протягом 2016 року тільки шестеро суддів втрапили в поле зору правоохоронців. П’ятеро з них — за хабарництво, але щодо одного (Віктор Швець) через місяць хабарництво зникає і лишається шахрайство. В 2012 році ж цифри були в рази більші, а саме: Комісія тоді відсторонила 23 суддів, 18 з яких обвинувачувались в прийнятті пропозиції, обіцянки або одержанні неправомірної вигоди службовою особою.

Загалом протягом 2012-2016 років було відсторонено 75 суддів, дві третини з цих суддів підозрювались, ловились на гарячому під час отримання, передачі хабарів. Абсолютна більшість продовжує працювати, проходити всі перевірки.

CorruptUA.org готує довідниковий матеріал про суддів, яких відсторонювали протягом чотирьох років, щоб можна було легше відслідковувати та тримати на контролі ці сторінки життя служителів Феміди.

Надія Вірна


P.S. До редакції CorruptUA.org звернувся голова Бориспільського міськрайнного суду Сергій Вознюк, якого підозрюють у прийнятті завідомо неправосудного рішення (мова йде про звільнення екс-нардепа Віктора Лозінського). Повний опис справи Сергія Вознюка викладений в третій частині серії публікацій “Судді, Хабарі, Безкарність, Реформа“.

Притягнення мене до кримінальної відповідальності пов’язую лише з політичними мотивами, оскільки жодних дій, які б свідчили про порушення мною присяги судді (як це наведено в клопотанні прокурора), я не вчиняв, як і не вчиняв кримінально караного діяння у зв’язку із здійсненням мною правосуддя, – зауважив суддя у зверненні до редакції.

Він переконує, що прийняв правосудне рішення. Повний текст пояснень судді щодо звільнення Лозінського та інших фактів, наведених в огляді CorruptUA.org, можна знайти за посиланнями https://goo.gl/YN8hgY та https://goo.gl/jRWcB0.

Джерело

Остання Аналітика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"