Судді, хабарі, безкарність, реформа (частина 2)

24.11.2016

1

CorruptUA.org продовжує серію публікацій про суддів, яких підозрювали у хабарництві та інших злочинах. Журналістка-розслідувачка Надія Вірна визначила, кого таки притягнули до відповідальності, а хто й надалі продовжує судити.

Цього разу мова йтиме про 11 суддів, яких ніби ловили на хабарі в 2013 році. Інформація про ПІБ та статтю, за якою відсторонювали суддів, надана у відповідь на запит до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

У попередній публікації ми досліджували долю суддів, яких за поданням Генеральної прокуратури України відсторонили в 2012 році. Тоді Вищою кваліфікаційною комісією суддів України терміном до двох місяців було відсторонено 23 суддів, 18 з яких підозрювались в прийнятті пропозиції, обіцянки або одержанні неправомірної вигоди службовою особою. Тринадцятеро з відсторонених суддів наразі продовжують працювати на різних посадах (в тому числі на керівних) в судах України. Як кажуть, суди і несудимий будеш.

Відповідно до ст. 49 закону “Про судоустрій і статус суддів”, суддя може бути відсторонений від посади у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора України виключно в порядку, встановленому цим Законом. Відсторонення здійснюється Вищою кваліфікаційною комісією суддів України на строк не більше двох місяців. Продовження строку відсторонення судді від посади у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності здійснюється в тому ж порядку на строк не більше одного місяця.

СУДДІ-НАРКОПОКРОВИТЕЛІ. 2013 РІК

В порівнянні з 2012 роком, де судді чи не щомісяця горіли на хабарах розміром від кількох тисяч гривень до десятків тисяч доларів, в 2013 році було зловлено «за руку» вдвічі менше суддів. А тих, кого зловили, кілька разів відсторонювали. Всім інкримінували найпопулярнішу серед суддів статтю Кримінального кодексу, за якою робив подання Генеральний прокурор України, – 368, прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою.

Протягом 2013 року кілька разів відсторонювали п’ятьох суддів. До речі, їх продовжували відсторонювати і в наступних роках. А судді все працюють та працюють. Загалом в 2013 році було 26 відсторонень 11 суддів. З цих суддів 8 продовжує працювати. Серед суддів ті, які відпускали з-під варти наркоторгівців, педофілів, брали хабарі. Тільки один (!) суддя звільнений у зв’язку з набранням законної сили обвинувального вироку суду. Найбільше суддів ловили в районних судах Київщини, Житомирщини та Одещини.


СУДДЯ БЕРДИЧІВСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ ОЛЕКСАНДР ДУБЦОВ. ПРОДОВЖУЄ ПРАЦЮВАТИ

Відповідно до наданої Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, Олександр Дубцов був відсторонений за підозрою в хабарництві (ч.3 ст. 368 ККУ). В 2013 році його чотири рази відсторонювали.

Це не перший випадок, коли суддя Олександр Дубцов втрапляє в скандал. Як повідомляє “Житомир Інфо”, суддя 13 червня 2012 року своєю постановою “випустив організатора злочинного угрупування з міжнародними зв’язками”. Мова йде про наркоторгівців, які були затримані правоохоронцями в грудні 2011 року. Правоохоронцями було встановлено, що підозрювані “створили міжнародний та міжрегіональний канал постачання на територію Житомирської області героїну”.

Вже в жовтні 2012 року ЗМІ повідомляють про те, що “24 жовтня одного із суддів Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області затримано під час отримання 15 тисяч доларів. Відділ Генеральної прокуратури з розслідування корупційних злочинів встановив, що суддя при пособництві адвоката отримав ці гроші за призначення підсудному максимально м’якого покарання”.

Наразі Олександр Дубцов продовжує судити в тому ж районному суді. І, звичайно, отримувати зарплату. Так, відповідно до декларації за 2014 рік, суддя заробив 181 613 грн зарплати. З майна – четверта частина квартири (17 кв.м.). У нього і родини (мала 11 050 доходів) нічого більше не задекларовано.


СУДДЯ ПРИДНІПРОВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ М. ЧЕРКАСИ АНДРІЙ БУРЛАКА. ЗВІЛЬНЕНИЙ ЗА ПОРУШЕННЯ ПРИСЯГИ

Відсторонений так само наприкінці січня 2013 року за підозрою в хабарництві (ч.3 ст. 368 ККУ). Правда, відповідно до повідомлення Вищої ради юстиції, та рекомендувала звільнити з посади суддю Придніпровського районного суду міста Черкаси Бурлаку Андрія, який звільнив педофіла від відбуття покарання.

“Суддя призначив занадто м’яке покарання особі, яка вчинила розпусні дії щодо 6-річної дитини – 5 років позбавлення волі умовно з іспитовим строком 3 роки. Згодом апеляційна інстанція скасувала цей вирок, призначивши злочинцю 5 років позбавлення волі. За порушення присяги ВРЮ рекомендує звільнити з посади суддю Бурлаку Андрія Івановича”, – йдеться в повідомленні прес-служби.

В квітні 2014 року в. о. Президента України, спікер Верховної Ради Олександр Турчинов звільнив суддю у зв’язку з порушенням присяги судді.

Ми знайшли інформацію, що 27 грудня 2012 року співробітники управління по боротьбі з організованою злочинністю управління Міністерства внутрішніх справ в Черкаській області 26 грудня затримали за підозрою у вимаганні та отриманні хабара 34-річного суддю одного із районних у Черкасах судів. За інформацією УБОЗ, суддя впродовж декількох місяців вимагав 2000 доларів із мешканця Черкас за проголошення виправдувального вироку підсудному, який перебуває під арештом, по справі, яка знаходилась у його провадженні. Затримали суддю у приміщенні навпроти Будинку Правосуддя після отримання 1000 доларів”. За повідомленням місцевих ЗМІ, мова йшла саме про Придніпровський районний суд.


СУДДЯ СУВОРОВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ М. ОДЕСИ АНДРІЙ ЛУПЕНКО. ПРОДОВЖУЄ ПРАЦЮВАТИ

Суддя Андрій Лупенко був відсторонений в січні 2013 року за підозрою в хабарництві (ч.3 ст. 368 ККУ). Згодом його ще тричі відсторонювали рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України за поданням ГПУ.

В жовтні 2012 року прес-центр Служби безпеки України повідомляв, що “суддя Суворовського районного суду м.Одеса та приватний адвокат вимагали у громадянина 5 тисяч доларів США за те, що суддею буде винесено ухвалу про направлення кримінальної справи до органу досудового слідства на додаткове розслідування. У рамках розслідування цієї кримінальної справи 22 жовтня ц.р. співробітники СБУ та Генпрокуратури України затримали суддю та приватного адвоката в одному з одеських кафе під час отримання ними останньої частини хабара в розмірі 2500 доларів США”.

В 2014 році він задекларував 202 993 грн доходу (27 441 грн – у дружини). Родина судді володіє хіба квартирою в 29,6 кв.м. і все. Більше нічого суддя не задекларував.

Андрій Лупенко далі продовжує працювати в тому ж суді.


СУДДЯ ОРЖИЦЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ ЄВГЕНІЙ СМІЛЯНСЬКИЙ. ПРОДОВЖУЄ ПРАЦЮВАТИ

Євгеній Смілянський був відсторонений в березні та в грудні 2013 року за підозрою в хабарництві (ч.3 ст. 368 ККУ).

Інформацію про те, за підозру в якому злочині клопотала Генеральна прокуратура України, можна дізнатись з інтерв’ю, яке дав суддя Євгеній Смілянський виданню “Полтавщина” в лютому 2013 року. Він розповів про буцім-то “незаконне переслідування з боку працівників Полтавського УБОЗу”, працівники якого “у гонитві за показниками … «полюють» за ним вже близько двох років”.

“Спочатку поставили в моєму кабінеті саморобно виготовлені пристрої для прослуховування та відеозапису. Після виявлення мною цих пристроїв працівники УБОЗу вирішили діяти проти мене офіційно. Знайшли безпідставні причини для заведення оперативно-розшукової справи, встановили у моєму кабінеті відеокамеру та аудіо-прослуховування, і слухали з червня 2012 року. Однак результату не було. Потім вирішили довести справу до кінця і прислали до мене аж з Кременчука свого агента, громадянина Т., який приїхав в Оржицю та на прохання УБОЗу здійснив злочин у вигляді зберігання кастету. В ході розгляду справи гр. Т неодноразово пропонував мені гроші за призначення йому м’якого покарання. Завершилося тим, що моєму помічникові підкинули в «бардачок» його «Запорожця», у якого не зачинялися двері, дві тисячі гривень. Шляхом фізичного та психологічного примусу його примусили свідчити проти мене. Розуміючи, що ця справа зшита «білими нитками» УБОЗівці почали шукати проти мене новий компромат. Застосувавши фізичне насильство та електрошокер вони спромоглися вибити покази ще в кількох осіб, які мали справу в Оржицькому райсуді. Однак і на цьому вони не зупинилися”, розповів виданню суддя Євгеній Смілянський.

В свою чергу в тодішній міліції всі звинувачення відкинули, заявивши, що “вказані відомості недостовірні та не знаходять фактичного підтвердження. Інформуємо про те, що стосовно судді за зібраними працівниками УБОЗ матеріалами прокуратура порушила кримінальну справу за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 (одержання хабара) Кримінального кодексу України. За фактами вчинення суддею низки корупційних правопорушень триває досудове розслідування”.

Коли на березневому засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів розглядалось клопотання генпрокурора про відсторонення Євгенія Смілянського, той повідомив, що “якщо комісія його відсторонить, то в суді залишиться працювати один суддя”.

Суддя надалі працює в районному суді. В 2014 році він задекларував дохід в розмірі 256 913 грн, з них 221 119 грн – зарплата. У дружини і двох дітей дохід склав 1 270 грн. В декларанта є в приватній власності або на іншому праві користування 2 га земельної ділянки, 49 кв.м. квартири (можливо, спільна власність). З транспорту – Geely MR-7151A 2011 року випуску, більше 5 тисяч гривень вкладів, а у членів сім’ї — 62 тисячі гривень вкладів.


СУДДЯ ЧУДНІВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ АНАТОЛІЙ КОНДРАТЮК. ПОДАВ У ВІДСТАВКУ

Анатолій Кондратюк був відсторонений в березні 2013 року за підозрою в хабарництві (ч.3 ст. 368 ККУ).  Деталей про саму справу нам не вдалось знайти. Відомо тільки, що у зв’язку з поданням заяви про відставку постановою Верховної Ради України Анатолія Кондратюка звільнено.


СУДДЯ ДЕРАЖНЯНСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ ОЛЕГ ДВОРНІН (ДВОРНІК). ПРОДОВЖУЄ ПРАЦЮВАТИ

Олег Дворнін був відсторонений в квітні 2013 року за підозрою в хабарництві (ч.4 ст. 369 ККУ). Загалом протягом року його відсторонювали ще тричі, а в 2014-2015 роках — ще 9 разів.

В лютому 2016 року вироком Барського районного суду Вінницької області суддю Олега Дворніна було визнано винним у зловживанні своїм службовим становищем, заволодінні чужим майном шляхом обману та підбурювання на замах до давання хабара і призначено покарання у вигляді 6 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Як повідомляє “Незалежний громадський портал”, суд першої інстанції довів, що суддя Олег Дворнін одержав від сторонніх осіб 11 тис. дол. за сприяння у позитивному вирішенні судової справи за фактом придбання, зберігання з метою збуту особливо небезпечних наркотичних засобів в особливо великих розмірах. Цю справу спочатку, у 2012 році розглядав Деражнянський районний суд, а потім – колегія суддів Апеляційного суду Хмельницької області. Перший транш коштів у розмірі 6 тис. дол. Засуджений суддя отримав, щоб згодом передати їх головуючому судді райсуду по кримінальній справі за покарання, не пов’язане із позбавленням волі. Проте, заволодівши грошима, Дворнін розпорядився ними на власний розсуд. Інший транш 5 тис. дол. головний фігурант справи одержав за те, що нібито домовиться з колегією суддів апеляційної інстанції у складі трьох суддів про умовний термін покарання для обвинуваченого, який проходив у справі про наркотики”. 31 березня 2013 року після одержання коштів у розмірі 5 тис. доларів Дворнін був затриманий працівникам Управління СБУ у Хмельницькій області, а зазначені грошові кошти у нього вилучені. З повним текстом вироку можна ознайомитись на Єдиному реєстрі судових рішень.

На вирок районного суду Олег Дворнін подав апеляційну скаргу і поки триває розгляд апеляційної скраги продовжує працювати.

Наразі в апеляційному суді розглядається питання законності проведення негласних слідчих дій, проведених за ухвалами Апеляційного суду м. Києва 2013 року.


СУДДЯ САВРАНСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ ОКСАНА ТРАЧОВА. ПРОДОВЖУЄ ПРАЦЮВАТИ

Відсторонена в травні 2013 року за підозрою в хабарництві (ч.4 ст. 368 ККУ). На термін до двох місяців суддю відсторонювали ще двічі в 2013 та чотири рази в 2014 роках.

Як повідомляла “Думська”, суддя Оксана Трачова та секретар того ж суду Тетяна Швець були визнані винними в вимаганні та отриманні великого хабара. Таким є вирок Ульянівського районного суду Кропивницької області. Їх покарано позбавленням волі на 5 років та конфіскацією майна. Оксана Трачова звинувачується в отриманні 3,7 тис. доларів від осіб, які пов’язані з незаконними операціями з наркотиками. Ці гроші передали працівникам суду навесні 2013 року. Відомо, що обидві обвинуваченні залишаються на волі під особисте зобов’язання і чекають на апеляцію. А Оксана Трачова продовжує працювати в суді.

Згідно з декларацією за 2014 рок, суддя отримала 203 045 грн доходу у вигляді зарплати, в той час як чоловік і дитина були на її утриманні. З майна задекларована квартира на 44,2 кв.м., ВАЗ 2108 1988 року випуску, а також МТ. Навряд чи суддя боїться конфіскації майна, якщо до цього колись дійде справа.


СУДДЯ ШИРЯЇВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ СЕРГІЙ ПАРИНЮК. ЗВІЛЬНЕНИЙ ЧЕРЕЗ НАБРАННЯ ЗАКОННОЇ СИЛИ ОБВИНУВАЛЬНОГО ВИРОКУ

Сергій Паринюк відсторонений наприкінці травня 2013 року за підозрою в хабарництві (ч.3 ст. 368 ККУ).

4 березня 2014 року Постановою Верховної Ради України його було звільнено у зв’язку з набранням законної сили обвинувальними вироками.

Як йдеться в рішенні Вищої ради юстиції, суддю Сергія Паринюка було визнано винним у скоєнні злочину, передбаченого частиною четвертою статті 368 Кримінального кодексу України (діяння, предметом якого була неправомірна вигода у великому розмірі або вчинене службовою особою, яка займає відповідальне становище, або за попередньою змовою групою осіб, або повторно, або поєднане з вимаганням неправомірної вигоди). Судді було призначено покарання у виді позбавлення волі на строк п’ять років з позбавленням кваліфікаційного класу судді та позбавленням права обіймати посаду судді та посади у правоохоронних органах строком на три роки. На підставі статті 75 Кримінального кодексу України С.Паринюка С.І. було звільнено від відбуття основного покарання з іспитовим строком 3 роки.


СУДДІ СОЛОМ’ЯНСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ М. КИЄВА АЛЛА ДЕМИДОВСЬКА ТА АНДРІЙ МАКУХА. ПРОДОВЖУЮТЬ ПРАЦЮВАТИ

Відсторонені на термін до двох місяців в кінці липня та в жовтні 2013 року за підозрою в хабарництві (ч.3 ст. 368 ККУ), а також двічі в 2014 та 2015 роках.

Як повідомляв прес-центр Служби безпеки України, 26 березня 2013 року у Києві співробітники СБУ спільно зі слідчим відділом прокуратури столиці задокументували протиправну діяльність двох суддів Солом’янського районного суду. Посадовці підозрюються у вимаганні та одержанні хабара від представника приватного підприємства за позитивне рішення спору у справі про порушення митного законодавства. Сума винагороди становила 7 тисяч доларів США.

26 липня 2016 року Печерський районний суд м. Києва повинен був розглянути справу за обвинуваченням суддів Алли Демидовської та Андрія Макухи, однак розгляд вкотре перенесли через неявку сторін захисту. Згідно інформації Руху ЧЕСНО, досудове розслідування тривало понад рік, і лише у червні 2014 року прокуратура передала справу до суду. “Однак, тоді суддя у справі Оксана Царевич, яку обвинувачують за винесення рішень проти Автомайдану, двічі повертала обвинувальний акт прокурору. Її практику у 2015 році повторила і екс-голова Печерського райсуду Світлана Смик. Попри кримінальне провадження судді Макуха та Демидовська продовжували «вершити правосуддя». Вища рада юстиції рекомендувала парламенту звільнити обох суддів за рішення щодо майданівців. Однак народні депутати, як і Печерський райсуд, зволікають зі звільненням цих суддів”, йдеться в повідомленні активістів.

В жовтні 2015 року Вища рада юстиції рекомендувала звільнити не тільки Аллу Демидовську з посади судді Солом’янського районного суду міста Києва за порушення присяги, а й сумнозвісного Миколу Чауса, суддю Дніпровського районного суду міста Києва за порушення присяги (зверніть увагу на дату). Того самого, який на початку серпня 2016 року погорів на хабарі в 150 тисяч доларів, і які він закопав в банках на городі.

Те, що судді ігнорують судові засідання у справі, по якій проходять, аж ніяк не відображається на їхній власне суддівській роботі. Судді продовжують розглядати справи в районному будинку правосуддя. Ба більше, якраз коли Вища рада юстиції рекомендувала звільнити Аллу Демидовську, та 6 жовтня 2015 року почала проходити суддівську перевірку.

У Алли Демидовської в 2014 році  задекларовано 211 557 грн зарплати. Родини немає. З майна тільки 57 кв.м. (половина квартири). Більше нічого не задекларовано.

Андрій Макуха в 2014 році заробив 195 337 грн. Підприємливою виявилась дружина – 577 448 грн вона отримала як результат підприємницької та незалежної професійної діяльності.  У декларанта є житловий будинок (95,7 кв.м.). У дружини та дитини – житловий будинок 852 м.кв., квартира 95.7 м.кв. та інше нерухоме майно 96.7 та 18.5 м.кв. Окрім того дружина володіє неабияким автопарком: Renault Megane 2002 року випуску, Suzuki Grand Vitara 2006 року випуску, Toyota Prado 2009 року випуску, Mazda CX-7 2011 року випуску. Родина і сам декларант не зазначили ні копійки як витратити на утримання всього переліченого майна.


СУДДЯ БІЛЯЇВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ НІНА МЕЛЬНИЧУК. ПРОДОВЖУЄ ПРАЦЮВАТИ

Відсторонена наприкінці жовтня та в груні 2013 року за підозрою в хабарництві (ч.5 ст. 368 ККУ) і ще 7 разів в 2014 та 2015 роках.

Відповідно до даних аналізу вироків українських суддів стосовно хабарів, підготовлених Transparency International Україна та інтернет-виданням про судові спори “Перша інстанція”, суди часто перекваліфіковують справи й використовують інші законодавчі лазівки, щоб виправдати високих посадовців та перекинути їхню провину на підлеглих. Так, суд виправдав суддю Біляївського райсуду Одеської області Ніну Мельничук. Її звинувачували у вимаганні та отриманні 285 тис. гривень через посередника. У в’язницю сяде її колишній помічник. Суму, яку він передав судді Біляївського райсуду Одеської області, визнали не хабаром, а поверненням боргу за придбання представницького автомобіля.
Арешт на майно судді було скасовано. У той же час колишній помічник судді засуджений за одержання неправомірної вигоди, а за шахрайство – заволодіння чужим майном шляхом обману (ч.3 ст.190 КК України). Він засуджений до 4,5 років ув’язнення. Таким було рішення Березанського районного суду Миколаївської області від 31 серпня 2015 року.

Відповідно до даних декларації судді, в 2014 році Ніна Мельничук заробила 280 427 грн, з яких 233 646 – зарплата. Суддя володіє або має на іншому праві користування земельні ділянки 0.15 та 0.1 га, житловий будинок 5422* м.кв. (* – це значення в декларації не містить коми чи точки для розподілу порядків числа), квартиру 53.4 м.кв., гараж 24 м.кв. та автомобіль Toyota Camry 1999 року, придбаний за 40 000 грн.

Ніна Мельничук надалі перебуває в переліку суддів районного суду і в серпні розглядала справи.

4 липня 2016 року в парламенті зареєстровано 3 проекти постанов про звільнення суддів. Всього планується звільнити 64 суддів. Серед них і згадана Ніна Мельничук. Але звільнення відбудеться не за хабарництво, а “у зв’язку з поданням заяви про відставку звільнити з посади”.

Отож в 2013 році маємо 26 відсторонень 11 суддів районних судів України. Всіх їх спершу підозрювали у хабарництві. Абсолютна більшість з них продовжує працювати на своїх посадах, отримувати суддівські зарплатні, не декларувати майно, уникати судів у своїх справах.

Про те, кого відсторонювали в 2014, 2015 та 2016 роках читайте в наступних матеріалах на CorruptUA.org.

Надія Вірна

Джерело

Остання Аналітика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"