Строк під контролем

01.12.2016

1Правозахисники можуть сподіватися, що найближчим часом в Україні з’являться пенітенціарні судді. Принаймні у Верховній Раді підтвердили готовність до ухвалення відповідних змін: проект підтримав профільний комітет. Насторожує лише неспішність, з якою новації просуваються парламентськими коридорами, та недоліки, на котрих загострили увагу експерти.

Міжнародне питання

Зобов’язання України забезпечити методи боротьби з катуваннями у місцях позбавлення волі передбачене Конвенцією проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання. Зокрема, в документі зазначається, що держави мають вживати ефективних законодавчих, адміністративних та судових заходів для запобігання таким випадкам.

Проте нашій державі не вдається виконувати ці обов’язки ефективно. Це констатує навіть Європейський суд з прав людини, який вказував на порушення у зв’язку з відсутністю ефективних методів правового захисту осіб,

котрі перебувають під вартою або в місцях позбавлення волі. Нинішнє законодавство та адміністративна практика, підкреслювали у Страсбурзі, не забезпечують реального та ефективного розгляду відповідних матеріалів і не дозволяють вживати потрібних заходів.

У зв’язку з постійним збільшенням кількості скарг та відсутністю прогресу в розв’язанні проблеми ЄСПЛ вирішив розглядати цю категорію справ за окремою спрощеною процедурою, в основу якої покладена презумпція правоти заявника.

Як наслідок, до неможливості захистити права людини додалась додаткова проблема — необхідність сплачувати компенсацію за їх порушення. Причому в Страсбурзі минулого року справедливу сатисфакцію в таких випадках оцінювали в суму €7—10 тис. Більше того, через велику чисельність одноманітних позовів виник ризик прийняття ЄСПЛ пілотного рішення проти України щодо таких справ. А якщо це станеться, зміни доведеться ухвалювати швидко.

Своя справа

Можливо, така загроза стала останньою краплею, після якої нардепи усвідомили необхідність змін. Новації передбачено законопроектом «Про превентивні і компенсаційні засоби у зв’язку з катуванням, нелюдським чи таким, що принижує гідність, поводженням або покаранням щодо засуджених та осіб, узятих під варту, та запровадження інституту пенітенціарних суддів» (№4936), зареєстрованим групою парламентарів.

В документі визначено, що в судах першої інстанції мають з’явитися пенітенціарні судді, яких обиратимуть колективи. Щоправда, додаткові обов’язки не звільнятимуть законників від розгляду справ.

Саме пенітенціарний суддя забезпечуватиме функціонування механізму превентивних та компенсаційних заходів щодо засуджених. Під превентивними маються на увазі дії, «спрямовані на припинення або попередження катувань, нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження або покарання». А компенсаційні — це відшкодування наслідків таких дій.

Відповідно до ініціативи грошова компенсація може сягати від 1 до 5 розмірів мінімальної зарплати (нині це 1450—7250 грн.) за 15 днів тримання в умовах, які вважатимуться порушенням заборони катувань. Розмір відшкодування залежатиме від наслідків, які порушення спричинило для особи, її стану здоров’я, віку та інших особ-
ливостей. Таким чином, передбачені виплати суттєво відрізнятимуться від сум, які призначає ЄСПЛ. Хоча, можливо, і допоможуть уникнути випадків, коли засуджений з волі адміністрації потрапляє до карцеру відразу після виходу з нього.

Як зауважили автори проекту, інститут пенітенціарного судді гарно зарекомендував себе у низці країн, зокрема у Франції, Іспанії, Польщі, Італії та Румунії. Ухвалення акта в першому читанні підтримали й у профільному парламентському комітеті.

Проте головне науково-експертне управління ВР порадило ініціативу відхилити. Адже фахівці не бачать потреби в ухваленні окремого закону.

Крім цього, вони вказали, що новації передбачають розгляд скарг не в приміщенні суду, а безпосередньо у місцях позбавлення волі, а це суперечить чинному законодавству.

Отже, можна очікувати, що робота над проектом триватиме ще довго. Тим більше що народні обранці не надто поспішають із прийняттям змін. Проект було внесено до ВР ще на початку липня, а до комітету він дійшов через 4 місяці. І позитивний вердикт ще не свідчить про те, що зміни будуть ухвалені. Як наслідок, Україні й надалі доведеться виплачувати справедливу сатисфакцію за рішеннями Страсбурга

ОЛЕКСІЙ ПИСАРЕВ

Джерело

Остання Аналітика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"