Поліція та громада – співпраця, направлена на результат

30.03.2017

Охорона правопорядку, чесність та справедливість, а також повага до населення.

Цього, в першу чергу, чекають від працівників поліції мешканці Чугуєва, Чугуївського та Печенізького районів Харківської області, що взяли участь в опитуванні, проведеному Чугуївською правозахисною групою.

З урахуванням змін у законодавстві та потреб українського суспільства, першочерговим завданням є узгодження діяльності поліції з охорони правопорядку з інтересами конкретної громади. Для того, щоб у подальшому запропонувати дієві інструменти для покращення взаємодії правоохоронців і громадськості, потрібно визначитись з тим, що сьогодні заважає їм взаємодіяти і яким наразі є рівень довіри громадян до поліції.

Тому Чугуївською правозахисною групою в січні – лютому 2017 року було проведено анкетування мешканців м. Чугуєва, Чугуївського та Печенізького районів Харківської області «Поліція та громада – співпраця, направлена на результат». Опитування відбувалося шляхом заповнення паперових анкет та анкети такого ж змісту, розміщеної в Google-формі.

Усього в опитуванні взяли участь 200 осіб, з яких 29 (14,5%) – мешканці Печенізького району. Серед респондентів жінки виявилися більш активними – 52,3%, чоловіки, відповідно – 47,7%.

За віком розподіл опитаних такий: до 25 років – 7,7%, 26-40 років – 46,5%, 41-60 років – 39,2%, понад 60 років – 6,6%. Незначна кількість респондентів поважного віку викликана, вочевидь, їх невисокою присутністю в мережі Інтернет, де була заповнена переважна більшість анкет.

Соціальний статус тих, що прийняв участь в опитуванні, такий: навчаються – 3,1%, працюють – 82,4%, тимчасово не працюють – 7,3%, пенсіонери – 7,2%.

Усього респондентам було задано 13 запитань, починаючи від «З чим Ви асоціюєте слово «поліція», і закінчуючи «Чи готові Ви співпрацювати з поліцією?».

Узагальнюючи, можна дійти до висновків, що чимала кількість (45,2%) мешканців Чугуївщини вважають, що після прийняття Закону України «Про національну поліцію», діяльність правоохоронних органів не змінилася. При цьому, 41,8% вагаються з оцінкою безпосередньо Чугуївського відділу поліції, проте 62,8% респондентів не довіряють чи скоріше не довіряють роботі поліції взагалі.

Тому недостатньо сподіватися на те, що ЗМІ та соціальна реклама зможуть суттєво вплинути на імідж поліції та сприйняття громадянами образу поліцейського, допоки докорінним чином не зміняться підходи до самої роботи правоохоронців з розв’язання проблем у сфері безпеки та правопорядку.

А проблеми такі існують, і насамперед мешканці Чугуєва, Чугуївського та Печенізького районів називають реалізацію та збут наркотичних речовин та квартирні крадіжки. І не просто називають, але й нерідко вказують конкретні місця їх «дислокації».

Вади сьогоднішньої поліції, про які вже давно говорять, підтвердило і наше анкетування. Респонденти в черговий раз називали низький рівень професіоналізму, використання службового становища у власних цілях, байдужість, здирництво та хабарництво.

І підвищити авторитет поліції в очах громадськості, на думку опитаних, можуть, передусім: охорона правопорядку профілактика злочинів, чесність і справедливість, повага до населення.

Втім, майже третина тих, хто заповнювали анкету, визнали, що й недостатня обізнаність громадян щодо функціональних обов’язків працівників поліції та чинного законодавства теж є одним із чинників, що негативно впливає на авторитет поліції.

Тому респонденти пропонують поліції, задля усунення загроз правопорядку та безпеки на Чугуївщині, не тільки здійснювати постійне патрулювання та встановити додаткові засоби відеоспостереження у місті та районі, але й частіше спілкуватися з населенням, здійснювати профілактику правопорушень та проводити просвітницьку роботу дільничних з батьками дітей.

А сама громада, на думку опитаних, може співпрацювати з поліцією, в першу чергу, шляхом участі в постійній оцінці якості роботи поліції, використовувати сучасні ІТ-технології, повідомляти про злочини та брати участь у спільних патрулюваннях. Щоправда, коли мова доходить до того, чи готові безпосередньо самі респонденти долучитися до таких форм співпраці, кількість охочих знижується приблизно вдвічі. Тобто, значна частка громадян, хоч і готові співпрацювати з поліцією (теоретично), воліють поки що залишатися в стороні на практиці.

Коло замкнулося. І для того, щоб його розірвати, необхідно докласти значних зусиль і самій поліції, і місцевим владникам, і громадським активістам.

Зазначимо, що анкету було підготовлено на базі соціологічного інструментарію, розробленого фахівцями «Експертного центру з прав людини». Опитування проводилося за підтримки Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».

Нагадаємо, за ініціативою Чугуївської правозахисної групи та керівництва Чугуївського відділу поліції здійснюється реалізація проекту «Платформа «Поліція та громада – співпраця, направлена на результат», спрямованого на налагодження взаємодії й співпраці поліції з громадськістю, місцевими громадами і з представниками місцевого самоврядування, становлення прозорої, ефективної та підзвітної громаді системи безпеки територіальних громад зони обслуговування Чугуївського ВП ГУ НП в Харківській області.

Юрій Чумак

Читайте: Стаття про те, як сконала стаття

 

Остання Аналітика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"