Поліція на Рівненщині системно порушує права затриманих осіб

02.12.2016

1Представник та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Рівненській області, а також громадські монітори здійснили візити до Зарічненського та Дубровицького відділень Сарненського відділу поліції ГУНП у Рівненській області.

Під час моніторингових візитів не встановлено обставин, які можуть свідчити про факти катувань, а також іншого жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, видів поводження.

Водночас моніторинговою групою виявлено низку порушень кримінального процесуального законодавства при проведенні затримань громадян за підозрою у скоєнні злочину.

Системним порушенням у діяльності вказаних територіальних підрозділів поліції є порушення вимоги ч. 5 ст. 208 КПК України при складанні протоколів про затримання осіб за підозрою у скоєнні злочину в частині незазначення місця, дати і точного часу затримання особи. У багатьох протоколах місцем фактичного затримання визначені приміщення цих відділень, що не відповідає обставинам, описаним у фабулах вчинених діянь.

Суттєве занепокоєння в діяльності вищевказаних відділень поліції викликає стан інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання осіб. Так, у Дубровицькому відділенні поліції моніторами встановлено, що упродовж 2016 року згідно з відповідним журналом було зафіксовано 10 фактів інформування Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Рівненській області про випадки затримання осіб. При звірці з Регіональним центром з цих питань встановлено, що фактично Дубровицьким відділенням поліції поінформовано лише про 6 фактів затримання осіб.

Крім того, наявні факти порушення ч. 4 ст. 213 КПК України щодо негайності інформування Регіонального центру про випадки затримання осіб. Так, у Дубровицькому відділені поліції зафіксовано випадок повідомлення Регіонального центру про факт затримання трьох осіб через 9 годин з моменту фактичного затримання.

У Зарічненському відділенні поліції з’ясувалося, що вказана робота взагалі не проводиться, оскільки з 2013 року журнал інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання осіб не ведеться.

Також в ході вивчення інформації, яка міститься в журналі обліку доставлених, відвідувачів та запрошених Дубровицького відділення поліції, встановлено факти невнесення даних про осіб, які були доставлені до відділення. Зокрема, в журналі не зафіксовано інформацію щодо п’яти таких осіб, які затримувались у порядку ст. 208 КПК України. Також наявні виправлення записів про час доставляння затриманих до відділення та його невідповідність з даними, що містяться в інших журналах обліку та інформацією про час фактичного затримання, яка повідомлялась Регіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Крім того, моніторинговою групою проведено перевірку виконання уповноваженою службовою особою, відповідальною за перебування затриманих, вимог ч. 4 ст. 212 КПК України та відомчих нормативних актів.

В ході перевірки з’ясовано, що в Дубровицькому районному відділі особа, яка відповідає за цей напрям роботи, лише здійснює ведення журналу інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання осіб. Водночас оформлення щоденних службових звітів (за дні перебування затриманих у відділенні) про дотримання прав затриманих, проведення фіксації усіх дій, що проводяться із такими особами, не здійснюються. В Зарічненському відділенні поліції ця робота взагалі не ведеться, оскільки особа, відповідальна за перебування затриманих, протягом тривалого періоду не призначена.

Однією з проблем у діяльності відділів поліції є неможливість використання кімнат для затриманих та доставлених, оскільки тримання осіб у вказаних приміщеннях заборонене через невідповідність їх вимогам законодавства та відомчим нормативним актам. У Дубровицькому відділенні поліції з вищевказаних причин не функціонує ізолятор тимчасового тримання. Фактично будь-яких дій щодо обладнання їх у відповідності до встановлених стандартів не здійснювалось.

Окрім того, в ході вивчення питання щодо забезпечення права на домедичну допомогу з’ясовано, що відділи поліції не повною мірою забезпечені необхідними медичними засобами, які потрібні для її надання. Перевіркою аптечок, які містяться у черговій частині, встановлено, що практично у всіх препаратів закінчилися терміни використання.

Викликає занепокоєння те, що працівники відділів поліції не володіють необхідними знаннями щодо дотримання прав вразливих груп населення на безперервне лікування. Зокрема, оперативні чергові не мають інформації про місця, де у Рівненській області впроваджена замісна підтримувальна терапія, а також про порядок дій під час доставляння осіб, які її потребують. Також не змогли працівники поліції вказати особливості застосування заходів примусу і до осіб, які отримують антиретровірусну терапію.

У відділах не в повному обсязі забезпечено доступ до інформації про права людини, зокрема доступ до безоплатної вторинної правової допомоги, порядку звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт, який буде направлений керівництву Національної поліції для усунення виявлених недоліків.

Джерело

Остання Аналітика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"