Події у Дніпрі

12.05.2017

Внаслідок подій у Дніпрі на мітингу 9 травня є звільнені. Проте є один нюанс – відповідно до Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ необхідно розрізняти звільнення з посади та звільнення з Нацполіції. У випадку з начальником ГУНП у Дніпропетровській області генералом Репешко і його заступниками можна прочитати формулювання, що вони звільнені саме з посади, а це означає – переведені на нижчі посади. Хоча і призначено нового начальника поліції в цьому регіоні, але ці люди будуть далі працювати в поліції, тільки на інших посадах. Можливо відстороненні від виконання обов’язків на час проведення службового розслідування, а можливо й ні.

Тому поки що говорити про реальну відповідальність за ті дії, які були вчинені 9 травня, зарано. Для цього має бути завершене службове розслідування щодо цих осіб, а також кримінальне провадження, яке вже розпочато – за перевищення влади та службових повноважень щодо тих поліцейських, які надмірно застосували фізичну силу та наносили удари кийками, використовували сльозогінний газ під час мітингу. Тому про покарання, якісь реальні зміни – про це поки що рано говорити.

Щодо того, хто винен, тут складна ситуація, тому що все перекласти тільки на плечі поліції не можна. Умовно є три сторони. Є поліція, яка мала забезпечити громадський порядок, однак по факту повела себе дуже непрофесійно, тому що умисно не звертала уваги на правопорушення з боку однієї групи осіб, і при цьому якимось чином почала відгороджувати іншу групу, яка близька до політичної сили “Опозиційний блок”. І в принципі можливо це була якась політична домовленість між місцевим поліцейським керівництвом – таку версію озвучив Антон Геращенко на своїй сторінці у Facebook.

Нацполіція – це одна сторона, друга – це місцева влада, в координації з якою на місці забезпечується безпека на мирному зібранні. За це відповідає не тільки місцева поліція, але і місцева адміністрація, яка залучена до питань безпеки учасників мирного зібрання та відповідає за такі речі разом з поліцейським керівництвом. В фокусі їх уваги перебувають питання того? як учасники будуть проходити по вулиці, як вони будуть добиратись до місця, щоб у них не було зброї.

І третя сторона – це та група молодиків, яких ніхто не затримав, яких допустили на мирне зібрання зі зброєю, спецзасобами, якимись вибуховими пристроями, і поліція на них не звернула уваги, хоча це було видно будь-якому учаснику зібрання. Так звані тітушки, які закликали до ескалації конфлікту. Скоріш за все це була провокація для того, щоб поліція повела себе агресивно проти мирних протестувальників. Але знову ж таки, проблема поліції – це непрофесіоналізм, коли є провокації з боку якихось озброєних молодиків – вони ведуться.

А чому непрофесіоналізм? Тому що, як правильно говорять здебільшого ЗМІ, поліція порушила закон про Національну поліцію в частині застосування спецзасобів. Мова йде про дуже відомі принципи, наприклад, принцип пропорційності, тобто співмірності шкоді, яка завдається учасниками мирних зібрань і тим спецзасобам, які застосовуються. В цьому випадку застосування сльозоточивого газу, кийків по натовпу без розбору хто порушник, хто чинить опір, хто ні – явно є порушенням.

Знову ж таки у нас є прокуратура, яка має розслідувати це. Тут дії почались, але, на жаль, тут може відбутися, як завжди, коли той самий міністр у Facebook написав, що всі будуть покарані, ситуація буде розслідувана, винні притягнуті до відповідальності, а по факту ми, суспільство, через тиждень-два забуваємо про це. А через декілька місяців ми з подивом дізнаємося, що нічого не було зроблено, або були звільнені, або просто притягнуті до дисциплінарної відповідальності якісь люди, які не дуже мають стосунок до командування або до людей, які безпосередньо застосовували спецзасоби, або просто прості працівники місцевої поліції, сержанти, які безпосередньо відношення не мають. Або реально ніхто не поніс покарання взагалі.

Знову ж таки, тут і журналісти, і громадські активісти мають постійно перепитувати в поліції, що зроблено по відношенню до цих подій, і найголовніше, що зроблено для того, щоб в майбутньому уникнути таких випадків.

Уже пройшло багато часу після Майдану, а ми натикаємось на ті самі граблі, коли поліція виконує чиїсь політичні замовлення, коли поліція без розбору починає застосовувати спецзасоби до людей – сльозогінний газ, кийки – і вибірково ставитись до різних груп на контр-зібраннях. На кожному мирному зібранні є оперативні плани, в яких вказано, як мають розмежовуватись, відтіснятись учасники, якщо є контр-зібрання. Якщо є різні ідеологічні сили – вони розводяться і таким чином ризик якихось фізичних дій зводиться до мінімуму. Якщо подивитись відео, то побачимо що в деяких містах це було зроблено більш-менш правильно, навіть в Києві, хоча там є питання звісно, але в Дніпрі поліція стояла в стороні, учасники між собою почали сутички, і ніхто у те не втручався. Це незабезпечене право на мирне зібрання, про яке всі недарма пишуть.

Євген Крапивін

Джерело

Остання Аналітика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"