Підсумкова колегія МВС: про що свідчать озвучені цифри (відео)

31.01.2018

Річний звіт Міністерства аналізуємо з Євгеном Крапивіним, юристом та експертом групи «Поліція під контролем».

Анастасія Багаліка: Після колегії жодних запитань від преси не було, як і виходу очільника МВС до преси. Що ви можете сказати з цього приводу?

Євген Крапивін: Так, недарма вихідний день був вибраний для проведення цієї колегії. В принципі, попередня практика цих колегій така, що всі ці питання ставляться опісля: в різних ефірах або на інших публічних заходах. Зрештою там обговорились всі ті питання, які й так постійно обговорюються протягом року. Якщо це запуск дорожньої поліції, то ми й так про це багато говорили і вже було багато питань. Якщо Академія патрульної поліції, то вона також обговорювалась. Тобто це підбиття підсумків минулого року: в якому напрямі рухається реформа, які здобутки і так далі. Думаю, в найближчий тиждень наші ЗМІ приділять цьому хоч трохи уваги.

Анастасія Багаліка: Підбивати підсумки розпочав міністр Арсен Аваков. Про що свідчать ці, як висловився пан міністр, об’єктивні цифри?

Євген Крапивін: Можна поділити їх на два блоки. Перший – те, що стосується реєстрації, а другий – розслідування. По реєстрації кількість злочинів у порівняння із попередніми роками зменшилась десь на 15% — це приблизно 80 000 в цифрах. Що це означає? Будь-який кримінолог скаже дві речі: або дійсно кількість злочинів стала меншою, або стали більше приховувати від обліку – практики, коли ви приходите з заявою, а вам кажуть: не подавайте, все одно ми нічого не знайдемо, це велике навантаження на слідчого і так далі. В умовах нашої країни — війна, соціально-економічні проблеми, обіг незаконної зброї — за всіма кримінологічними законами злочинність має тільки збільшуватись. Тому я скоріше схиляюсь до другого варіанту, що поширились практики приховування від обліку.

Що стосується розслідування, все правильно – тенденції описувались протягом року. Все, що стосується насильницької злочинності, — розбої, грабежі, відкриті крадіжки, як правило, з застосуванням насильства, тяжкі тілесні ушкодження – доволі активно і результативно розкривається поліцією. Приблизно 70-80% і навіть 90%, що стосується вбивств. Що стосується майнової злочинності – звичайні крадіжки, шахрайства — як була невтішна ситуація з 30% розкритих злочинів, так і залишається. Все це відображено в цифрах Міністерства. Якщо говорити про розкриття, то не можна сказати, що поліція розкриває 30% або 90% відсотків злочинів – треба дивитися на конкретний злочин. Якщо це крадіжка – це менше 30%, якщо умисні вбивства – майже 90% — дев’ять із десяти вбивств дійсно розкриваються. Інша справа – чи дійсно особа вчинила цей злочин, чи не було певної фальсифікації, чи було відшкодовано шкоду – всі ці питання вже не входять в цю статистику.

Анастасія Багаліка: Об’єктивної статистики з того, що зараз ведеться в обліку поліції, вивести неможливо?

Євген Крапивін: Можна окреслити тенденції, але передчасно говорити, що злочинність абсолютно така, як відображено в відомчій статистиці.   По-перше, ця статистика роками спотворювалась через певні незаконні практики. По-друге, вона вже викривлена, тому що від поліцейських вимагають певні планові показники. По-третє, в будь-якій державі офіційна статистка завжди піддається критиці і має бути якийсь засіб перевірки.

 

 

Остання Аналітика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"