“Марш за імпічмент”: висновки про дії правоохоронців

06.12.2017

3 грудня 2017 року у Києві пройшов “Марш за імпічмент”, про проведення якого спостерігачі ГГС “ОЗОН” дізналися із відкритих джерел (мережа Інтернет).  Вимогою, яка була оголошена спікерами зібрання, був заклик до проведення “народного імпічменту”.


Марш пройшов за наступним маршрутом:

парк ім. Тараса Шевченка – бульвар Тараса Шевченка – вул. Хрещатик – вул. Інститутська – вул. Шовковичка (вул. Садова) – вул. Грушевського – Європейська площа.

Короткий опис подій.

Близько 12:00 навпроти виходу з парку ім. Тараса Шевченка організатори розпочали формування колони. Процес координації дій під час формування колони здійснювався через особу, яка говорила у мікрофон, стоячи на машині з платформою.

13:15. Колона підходить у до вулиці Банкової, де до неї долучаються учасники одночасного зібрання щодо “визволення учасників добровольчих батальйонів” (близько 50 осіб); присутніми були народні депутати України – Єгор Соболєв та Семен Семенченко (Фото 9).

13:50. Учасники колони підходять до Європейської площі, де вже знаходиться встановлена сцена. Відбуваються виступи політиків та громадських активістів.

Плакати та банери.

  • Банер з фото Небесної Сотні
  • Банер з написом “Імпічмент замість революції”
  • Банер з написом “Політичному тиску – Ні! Національне антикорупційне бюро України”
  • Банер з написом “Вимагаємо припинити переслідування! Директор НАБУ Артем Ситник переслідується за викриття корупційних схем”
  • Банер з написом “Влада належить людям”
  • “Порошенко Гройсман Кононенко Вовк Колобов Ребята! Когда вы уже нажрётесь от повышения тарифов?????”
  • Близько 20-ти плакатів з однаковим зображенням Петра Порошенка та написами: “АТО триватиме не місяці, а години”, “Встановимо винних у вбивствах Небесної Сотні”, “Ми провели 144 реформи”, “”Рошен” та інший бізнес будуть продані”, “Внутрішньо переміщені особи матимуть голос” та інші.
  • Зображення обличчя Петра Порошенка за ґратами.
  • Державні прапори України.
  • Прапори ОУН.
  • Чорний прапор з гербом УНР та написом “Воля або Смерть”.
  • 1 прапор Грузії, 1 прапор Вірменії, 1 прапор Азейбаржану, 1 прапор Польщі із написом “Solidarność”.
  • Таблички з назвами міст (Львів, Вінниця, Херсон).
  • Рух Нових Сил Михайла Саакашвілі (Черкащини, Сумська область).
  • Україну врятує тільки 3-й Гетьманат.
  • Імпічмент.
  • Імпічмент + трибунал.
  • Народний імпічмент.
  • Основний корупціонер України – Петя Порошенко.
  • Систему на мило.
  • Прапори вкладників банку “Михайлівський”.
  • “Для себе ви зробили офшори, а для НАС – голодомори, У бюджеті – профіцит, у НАРОДУ – геноцид! Банду -геть!”.
  • “Госпідарі! Валіть з корабля, бо влучите дупою на клізму!”
  • “Порошенко не є гарантом виконання Конституції України”

Гасла.

Слава Україні! Героям слава!
Слава Нації! Смерть ворогам!
Україна – понад усе!
Банду геть!
Імпічмент!
Ганьба! (під час руху по вулиці Банковій, біля кордону з поліції та військовослужбовців НГУ).

Кількість осіб на зібранні.

Близько 4000 учасників маршу.

Дії учасників, що могли спровокувати конфліктну ситуацію або порушення законодавства зі сторони учасників зібрання, співробітників правоохоронних органів, третіх осіб. Мали місце поодинокі спроби вирвати металеву загорожу з рук правоохоронців на вулиці Банковій.

Короткий опис дій правоохоронців.

Під час руху колони до організації руху було залучено близько 300 правоохоронців.

Попереду та позаду колони постійно знаходилися по 80 патрульних у засобах індивідуального захисту поліцейського (бронежилети, шоломи, інше екіпірування). Зокрема до одягу були прикріплені також і протигази. Формений одяг більшості працівників не містив шеврону із позначенням належності до підрозділу (у частини патрульних екіпірування перекривало наявні шеврони), що є грубим порушенням “Правил носіння однострою” (затверджених наказом МВС України 19.08.2017 №718. Відповідно до цих правил:

«Поліцейському забороняється: […] носіння предметів однострою без знаків розрізнення та планшетів для ідентифікації особи як поліцейського»). Частина з присутніх патрульних розмістила на бронежилетах жетони, але спостерігачі відмітили це лише у 20 присутніх з 160.

Крім того, у частини поліцейських були відсутніми спеціальні номери на шоломах. У неформальній розмові з патрульними у ланцюжку загородження спостерігачам було пояснено, що охорону громадського порядку на цьому зібранні виконують патрульні з різних міст України і відсутність необхідних шевронів пояснюється цим.

Нагадаємо, що відповідно до статті 20 ЗУ «Про Національну поліцію»:

«На однострої поліцейського розміщується нагрудний знак із чітким зазначенням його спеціального жетона. […] Поліцейським підрозділу спеціального призначення номер нагрудного знаку додатково зазначається на однострої і на шоломі таким чином, щоб його було можливо прочитати або зафіксувати за допомогою технічних засобів, крім випадків, коли такі поліцейські відповідно до рішень уповноважених осіб поліції виконують завдання в режимі секретності».

Перебування на місці проведення зібрання поліцейських із закритими обличчями, без належного маркування і можливості подальшої ідентифікації не сприяє побудові довіри між поліцією та учасниками зібрань, а також може слугувати одною із причин до зростання рівня конфліктності.

Під час руху колони по вулиці Інститутській вищезазначені групи супроводження одночасно одягнули шоломи перед учасниками. Ідентично вчинили також працівники ГУНП у м. Києві, що перебували у засобах індивідувального захисту поліцейського по вулиці Банковій. На думку спостерігачів, подібні дії поліцейських могли бути розцінені учасниками зібрання як невербальна погроза, що у свою чергу не сприяло зниженню рівня конфліктності.

Під час знаходження учасників зібрання на Європейській площі близько 200 патрульних, що супроводжували колону, розташувалися вздовж проїжджої частини та забезпечували організацію руху транспорту, відгородивши місце проведення зібрання.

До охорони громадського порядку також були залучені групи превентивної комунікації НПУ. Спостерігачам вдалося зафіксувати близько 5-ти пацівників вказаних груп у жилетках синього кольору з написом “Поліція Комунікації”. Під час руху колони поблизу вулиці Банкової двоє працівників групи перебували між учасниками, які викрикували гасла та правоохоронцями, й поліцією, постійно комунікували.

Крім того, до охорони громадського порядку залучили також працівників ГУНП у м. Києві, які постійно перебували (у різній кількості) у складі груп супроводження та загородження (зокрема у складі 34 осіб по вул. Банковій) Серед видимих порушень – відсутність належного маркування форменого одягу: відсутність у частини працівників жетонів, шевронів із позначенням підрозділу. Спостерігачі ГГС “ОЗОН” зафіксували, що відсутність належної ідентифікації працівників ГУНП у м.Києві, що перебували у ланцюжку загородження по вулиці Банковій, викликала обурення протестувальників та була фактором підвищення ризиків конфлікту між учасниками та поліцією.

Функцію підсилення кордону поліції по вулиці Банковій під час проходження колони виконували військовослужбовці Національної гвардії України (близько 120 осіб).

Охорона здоров’я: машини Швидкої допомоги, машина ДСНС (за кордоном поліції на вул. Банковій), 6 представників “Червоного Хреста”.

Висновки та рекомендації.

Організаторам мирного зібрання

Звернути увагу на можливість попереднього планування заходу спільно із співробітниками правоохоронних органів, а також активної співпраці під час проведення мирного зібрання задля зниження рівня конфліктності та уникнення провокацій третіх осіб.

Національній поліції Україн

1.Приділити увагу використанню деескалаційних тактик. Присутність поліції може як і підвищувати напруженість, так і, навпаки, заспокоювати людей. Співробітники НПУ (оперативні командири), що залучаються до вибору поліцейської тактики, мають приділяти належну увагу важливості невербальної комунікації і тому враженню, яке формує розміщення сил поліції на учасників зібрання. Велика кількість поліцейських у захисному екіпіруванні з шоломами та щитами не є сприятливим фактором для побудови продуктивної комунікації між учасниками мирного зібрання та поліцією. Якщо оперативний командир має побоювання щодо можливих заворушень, кращою практикою буде розміщення резервів поліції у відповідній кількості і у відповідному екіпіруванні поблизу від зібрання, але не в полі зору учасників.

2.Взяти під належний контроль дотримання співробітниками НПУ, що залучаються до охорони громадського порядку під час мирних зібрань, правил носіння однострою та ЗУ “Про Національну поліцію України” у тих частинах, що стосуються носіння знаків розрізнення та спеціального жетона.

3.Докласти зусиль щодо найшвидшого маркування елементів пасивного захисту поліцейських, яке дозволяє ідентифікувати кожного конкретного поліцейського під час охорони громадського порядку відповідно до Керівних принципів ОБСЄ щодо свободи мирних зібрань та законодавства України.

Джерело

Остання Аналітика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"