Дослідження «Медіавідкритість судів України-2018»

23.07.2019

18 липня відбулася презентація дослідження «Медіавідкритість судів України: результати всеукраїнського опитування працівників судів України, 2018 рік». Дослідження підготовлено ГО «Вектор прав людини» за підтримки Ради суддів України.

Загалом у опитуванні взяло участь 269 із 674 чинних судів на підконтрольній території України, що становить 40 %. До опитування долучилися 238 із 637 місцевих судів і 31 з 37 апеляційних судів.

«Суди продовжують рухатись в напрямку покращення комунікацій з громадою. Дослідження не показало суттєвих погіршень. Деякі показники, як наприклад, частота проведення медіа заходів залишається на тому ж не високому рівні. А інші навпаки зростають. Цього року ми значну увагу звернули саме на зміст такої роботи і бачимо багато позитивних практик, які варто поширювати серед судів. Їх приклади можна знайти у публікації.  Вкотре наголошую, що ця робота буде ставати набагато якіснішою, якщо у судах буде вирішене кадрове питання прес-секретарів (-ок), які мають бути самостійною штатною одиницею в структурі суду та перестати суміщати свою посаду з іншою. Окремі суди, зокрема апеляції, потребують створення прес-служб. І, безперечно, для всіх судів є важливим вироблення єдиних стандартів комунікаційної роботи, з врахуванням потреб різних цільових аудиторій. Вони мають бути вироблені із залученням правозахисного й журналістського середовищ», — зауважила Валерія Рибак, директорка ГО «Вектор прав людини».

Анкета, яку запропонували заповнити судам, складалася із семи блоків. Питання стосувалися присутності суду в соцмережах, наповнення сайтів, внутрішньої та зовнішньої комунікації.

Сергій Соколов, прес-секретар Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області, брав участь у дослідженні. Під час презентації він поділився своїм досвідом роботи на посаді прес-секретаря. Розповів із якими труднощами стикається й чому участь у дослідженні вважає позитивною практикою.

До заходу також долучилися судді, органи суддівського самоврядування, Міністерство юстиції України, адвокати (-ки) та журналісти (-ки).

Валентина Пастухова, в. о. завідувачки прес-служби (на правах сектору) Ради суддів України, зокрема, зазначила, що завдяки дослідженню «Медіавідкритість судів України» суди можуть відслідковувати свій прогрес у плані комунікації. Взявши статистику 2017 року, працівники (-ці) суду можуть подивитися чи покращилися їх показники й чи всі із можливих інструментів комунікації вони використовують.

На заході також був присутній Олег Головенко, член Ради суддів України. Він запевнив, що за роки співпраці з ГО «Вектор прав людини» вдалося досягти багато позивних результатів.

Модерував презентацію Назарій Боярський, член Правління ГО «Вектор прав людини», автор звітів «Суди та ЗМІ: досвід співпраці», «Прес-служби судів: погляд зсередини».

Ключові результати дослідження

Присутність суду в соціальних мережах

69 % усіх судів, що взяли участь в опитуванні (185 судів) присутні в соцмережах.

Більшість судів присутні в одній соціальній мережі — Facebook, проте 13 % (34 суди) користуються декількома соцмережами. Деякі суди навіть мають свій профіль у забороненій в Україні соцмережі ВКонтакте.

Серед найбільш типових причин відсутності власної сторінки в судах називають наступні:

-для висвітлення інформації про суд достатньо сайту;

-велике навантаження на прес-секретаря (-ку);

-це не передбачено нормативними актами;

-заборона керівництва.

Сайт суду

Опитування свідчить, що за наповнення сайту відповідають від 1 до 3 працівників (-ць). Для розміщення новини на сайті найчастіше передбачене попереднє її погодження. Її вміст мають погодити від 1 до 5 посадовців. У 58 % до процесу погодження контенту для сайту залучений голова суду самостійно або з іншими колегами (-жанками).

Організовані судом заходи й активності

За даними опитування, суди майже не використовують прес-заходи для поширення інформації про свою діяльність. У 2018 році лише 27 судів першої інстанції (11 %) провели від 1–3 прес-заходів, серед апеляційних судів цей показник складає 9 %. Найпопулярнішим серед судів є проведення Днів відкритих дверей. На них, як правило, запрошують студентів (-ок), школярів (-ок), а іноді, навіть дошкільнят.

Організація роботи комунікаційної команди суду

У 74 % судів (200 судів) працівники (-ці) вимушені суміщати посаду прес-секретаря (-ки) з іншою посадою. І тільки у 24 % (65 судів із 269) судів прес-секретар (-ка) є самостійною штатною одиницею в структурі суду. Картина суттєва відрізняється залежно від інстанції. Так у 81 % апеляційних судів прес-секретар (-ка_ не працює за сумісництвом. У судах першої інстанції цей показник лише 17 % від опитаних.

Прес-служби (як відділ чи сектор) у судах переважно відсутні. Лише в 49 судів з опитаних є прес-служба.

Підвищення рівня компетенції

65 % судів апеляційної ланки і 68 % місцевих судів зазначили у своїх анкетах, що потребують додаткової навчальної чи методичної допомоги. Серед найбільш актуальних тем зазначили: робота із соцмережами, формування контенту та бренду суду, покращення навичок комунікації з медіа.

Важливим елементом організації комунікаційної команди суду є єдині стандарти роботи, закріплені у типових положеннях та інструкціях. Наразі існує тільки типова посадова інструкція прес-секретаря, що не відповідає всім сучасним вимогам.

На презентації результатів даного дослідження судам та судовим органам було запропоновано взяти за основу у розробці відповідних нормативних документів, розроблені експертами ГО «Вектор прав людини» Проект типового положення про прес-службу апеляційного суду та Проект типової посадової інструкції головного спеціаліста зі забезпечення зв’язків із засобами масової інформації та/або прес-секретаря апеляційного суду. Ці документи підготовлені за результатами консультацій з судовими органами, очільниками апеляційних судів та опитувань працівників (-ць) комунікаційних команд судів.

Електронне видання звіту «Медіавідкритість судів України: результати всеукраїнського опитування працівників судів України, 2018 рік» поширюється безкоштовно. Зокрема, він уже доступний на сайті ГО «Вектор прав людини»: bit.ly/2xSPpyd

Проведення дослідження «Медіавідкритість судів України: результати всеукраїнського опитування працівників судів України, 2018 рік» та його презентацію здійснено в межах проекту «Відкритість судів для ЗМІ та громадськості як запорука верховенства права» ГО «Вектор прав людини» за підтримки програми МАТРА (Посольство Королівства Нідерландів в Україні). Точки зору, висловлені в даній публікації, є точками зору авторів та не можуть відображати точку зору донора.

Джерело

Остання Аналітика

Таємний суд

Нас чекають обмеження доступу до судових рішень та відсутність фіксації судових засідань

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"