Бердичівська виправна колонія (№ 70)
30.06.2017
21 червня 2017 року відбувся повторний моніторинговий візит до Бердичівської виправної колонії (№ 70). Учасники моніторингової групи, до складу якої входили працівники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини та представники громадськості, безперешкодно відвідали всі житлові та виробничі приміщення, поспілкувалися із в’язнями та персоналом установи.
Моніторами було констатовано, що адміністрація установи дослухалася до певних рекомендацій, наданих під час попереднього візиту, та вжила заходів щодо покращення ситуації в колонії. Зокрема, дільницю карантину, діагностики та розподілу було перенесено із загальної камери до нового приміщення. Проведено ремонт лазні установи, за результатами чого в’язні отримали можливість самостійно регулювати тиск та температуру води. Від засуджених не надходили скарги з приводу ненадання їм телефонних дзвінків, що мало місце під час попереднього візиту.
Водночас, на даний час залишаються певні проблемні питання в діяльності установи. Так, під час відвідування дільниці для тримання засуджених до довічного позбавлення волі були виявлені одиночні камери, розміри яких не відповідають міжнародним стандартам, а саме: ширина цих камер складає 1,3 м, а загальна площа – 4,8 м2. Слід відмітити, що міжнародні експерти рекомендують використовувати камери шириною не менше 2 м та загальною площею (для одиночного тримання) не менше 7 м2.
Деякі прогулянкові дворики в установі були майже аналогічного розміру із описаними камерами. При цьому, не всі дворики обладнані брусами та перекладиною для занять фізичними вправами.
Камери для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, дільниці посиленого контролю, штрафних приміщень та гуртожитки не обладнані бачками із питною кип’яченою водою.
Під час візиту моніторами виявлено камери, стіни та стелі яких уражені грибком. Штучне та природнє освітлення окремих камер було недостатнім, через що читати засуджені вимушені у напівтемряві. Сантехніка застаріла та потребує заміни.
На день моніторингу нижній поверх приміщення, у якому розташована дільниця для тримання засуджених до довічного позбавлення волі та штрафні приміщення, був захаращений та затоплений водою.
В ході візиту від засуджених надходили скарги на неналежну якість послуг Інтернет-зв’язку, нетактовну поведінку працівників колонії, а також з приводу неналежного харчування ув’язнених. У приміщеннях харчоблоку виявлено посуд, який перебував у брудному стані та в результаті тривалої експлуатації прийшов у непридатний стан.
В порушення вимог законодавства засуджені залучаються до праці без укладання строкових трудових договорів.
При відвідуванні території виробничої зони було встановлено, що особи, які залучаються до праці, працюють без засобів індивідуального захисту. Електромережі в установі використовуються з порушенням правил пожежної безпеки.
При дослідженні забезпечення права засуджених на медичну допомогу були виявлені численні порушення, серед яких необхідно виділити такі:
– незадовільний рівень організації надання невідкладної медичної допомоги через низький рівень теоретичних знань і практичних навичок чергового фельдшера і відсутність відповідного медичного обладнання (зокрема невідкладно неможливо здійснити промивання шлунку, іммобілізацію кінцівки шинами);
– в медичній частині не утворені клінічна лабораторія і перев’язувальна, що ускладнює виконання діагностичних досліджень і лікувальних заходів (перев’язок);
– маніпуляційний кабінет у вкрай незадовільному санітарно-гігієнічному стані;
– рентгенологічний кабінет розміщений у напівпідвальному приміщенні, перебуває у жахливому стані – в приміщенні підвищена вологість, різкий запах від розповсюдження грибка, відсутнє освітлення, електротехнічні вузли з явними ознаками стороннього втручання і несправностей;
– вся облікова медична документація ведеться неохайно, за довільними зразками, записи нерозбірливі;
– має місце неодноразове відпускання фельдшером сильнодіючого лікарського засобу (димедролу) без записів в медичній картці пацієнта про призначення препарату;
– через відсутність фінансування недостатнім є забезпечення медичної частини певними групами ліків: антибіотиками, препаратами для лікування хвороб шлунково-кишкового тракту, протизапальними мазями.
За результатами моніторингового візиту відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав засуджених та наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення буде спрямований до Міністерства юстиції України.