Життя у Замковій виправній колонії №58

26.04.2017

Під час візиту (ЗВК-58) моніторингова група у складі помічника народного депутата Юрія Тимошенко Константин Литвиненко, кореспондента Інформаційного бюлетеню «Права людини» Харківської правозахисної групи Андрія Діденка, керівника відділу «Захист прав людини» щомісячного інформаційного бюлетеню Каменярі інфо Олега Цвілого відвідала ділянки ДІЗО-ПКТ- ДПК, а також дільницю максимального рівня безпеки для утримання засуджених до довічного позбавлення волі, дільницю ресоціалізації, лазню, кімнати для тривалих побачень, їдальню і господарські приміщення для зберігання продуктів харчування, храм, а також медичну частину установи.

На час візиту в ЗВК-58, утримувалось 275 засуджених (на час візиту 20.07.16 року, для порівняння, кількість засуджених складала 537 осіб), з них 117 – до довічного позбавлення волі.

В дисциплінарному ізоляторі (ДІЗО) перебували 9 осіб, в приміщеннях камерного типу (ПКТ) – 6 осіб, в одиночних камерах на дільниці максимального рівня безпеки – 2 особи, в дільниці посиленого контролю (ДПК) – 16 осіб, в санітарній частині – 2 особи на стаціонарному лікуванні. Монітори ознайомилися з особовими справами засуджених, які під час візиту відбували дисциплінарні стягнення.

Після ознайомлення з особовими справами звернули увагу, що двоє засуджених перебувають в статусі злісних порушників режиму утримання і на протязі тривалого часу відбувають дисциплінарні покарання. При цьому активно ведуть переписку з державними установами з приводу скарг на дії (бездіяльність) адміністрації, про що є внесення відомостей в ЄРДР про скоєнгня злочину представниками персоналу колонії.

Адміністрація колонії пояснила, що дане питання перебуває не в її компетенції.

В ході візиту вдалося поспілкуватися безпосередньо з 24 засудженими, 10 з яких відбували дисциплінарні стягнення (8 ДІЗО і 2 ПКТ), 6- ма засудженими, що перебували в ДПК (дільниця посиленого контролю), з 5 особами засудженими до довічного позбавлення волі, з 2 ма особами, що перебували в медичній частині, а також з одним засудженим, що виконує функції помічника адміністрації.

Найбільше скарг від засуджених стосувалися температури опалення в камерах.

На момент візиту всі камери ДІЗО – ПКТ не опалювалися, батареї на дотик були холодними
Керівництво колонії погодилося з існуючою проблемою, та пояснило наявність такої ситуації відсутньостю необхідного твердопаливного котла за браком державного фінансування.

Дільниця ДІЗО- ПКТ

В камерах ДІЗО ПКТ відсутня витяжка, від чого в камерах стійкий сморід. На стінах в деяких містах наявний грибок. Приміщення потребують капітального ремонту.

Адміністрація пояснює таку ситуацію відсутністю коштів на ремонт і обладнання (витяжку).

В камерах засоби каналізації в неналежному стані, для того, щоб туалет менш смердів, засуджені використовують так звані «кляпи», аби закрити отвір санітарного вузла і таким чином зменшити сморід. Притому, що такі штучні засоби гігієни не вирішують питання повноцінного функціонування каналізації і суттєво не зменшують їдкий запах в камерах. Засуджені скаржилися на грибок в камерах і сперте повітря, відсутність вентиляції.

Адміністрація пояснює ситуацію браком коштів для капітального ремонту камер.
Деякі засуджені ПКТ скаржилися на те, що перебуваючи в зимовий час в неопалюваному приміщенні їх змушували розчищати територію установи від снігу при мінусовій температурі.

Засуджений М. за відмову двухгодинного відпрацювання – чистити сніг отримав 3 місяці ПКТ. Через адвоката намагається відстояти свої права в суді:

Начальник установи пояснив щодо прибирання снігу, що дані вимоги до засуджєених застосовуються відповідно до статті 118 КВК, як законне двохгодинне безоплатне відпрацювання на благоустрій колонії.

Також засуджені скаржилися на те, що кореспонденція відправляється вибірково.

Керівництво закладу спростовує цю інформацію і стверджує, що кореспонденція від засуджених відправляється своєчасно, а можливі випадки втрати кореспонденції пояснює як недоліки роботи Укрпошти.

Скарга від засудженого З. на побиття. Засуджений З. зазначив, що по данному факту відкрите кримінальне провадження стосовно персоналу ЗВК-58 за № 42016240000000029 від 16.02.2016 року. Але протягом останнього року з боку прокуратури не відбувається руху щодо розслідування даної справи.

Скарги засуджених ПКТ на те, що не зважаючи на вимоги ПВР про дозвіл тримання в камері сірники і цигарки, керівництво не виконує цю норму.

Керівництво закладу пояснює ситуацію тим, що засудженим в камерах заборонено палити, тому під час щоденних прогулянок засудженим для паління видається з їх власних збережень не більше ніж п’ять цигарок на кожного. Таким чином акцентуємо на недолугості підзаконного ПВР, коли адміністрація може трактувати його норму на свій розсуд, і як показує досвід не на користь ув’язнених.

Засуджений до довічного позбавлення волі, який відбував дисциплінарне стягнення в ОК скаржився на те, що замість чаю він отримує підсолоджений відвар гілок фруктових дерев. Та на регулярне роздягання до гола ( так званий повний обшук ), при низькій температурі в камері при цьому ніколи не знаходячи заборонені предмети. В’язень сприймає такі дії з ним як знущання.

Адміністрація колонії спростувала цей закид, але при перевірці данної інформації засуджений, що працює по приготуванню їжі підтвердив факти періодичного використання гілок фруктових дерев замість чаю.

Засуджені, що відбувають довічне позбавлення волі скаржилися на відсутність можливості реалізувати своє право на телефонні дзвінки без обмежень їх кількості, як це передбачено законом.

Керівництво ЗВК в свою чергу визнало існування даної проблеми в наслідок великої кількості засуджених до довічного позбавлення волі -117 осіб, малу кількість телефонів, а найголовніше – відсутність персоналу що для контролю за засудженими. Тому для засуджєених до довічного позбавлення волі створений спеціальний графік телефонних розмов. Орієнтовно раз на тиждень кожний засуджений має можливість скористатися правом телефонного дзвінка. Зі слів персоналу, навіть в тих випадках, коли не має грошей на рахунку, а засуджений пояснює необхідність дзвінка, такий дзвінок надається.

Засуджений П. продемонстрував свіжі членоушкодження на руках на знак протесту проти дій адміністрації. Засуджений скаржився на холод в камерах і необґрунтовані дисциплінарні стягнення, відсутність гарячої води:

Адміністрація закладу пояснює, що засуджений П. має негативну характеристику і скаржиться необгрунтовано і безпідставно.

Засуджений А. скаржився на те, що йому постійно безпідставно призначають дисциплінарні покарання. Дисциплінарні правопорушення створюються штучно. В камерах ДІЗО, ПКТ він перебуває більше двох років:

При ознайомленні з особовою справою засудженого А. з’ясувалося, що він має 75 дисциплінарних стягнень протягом двох років. Більша частина покарань були призначені за нетактовну поведінку по відношенню до персоналу колонії.

Керівництво установи пояснює кількості стягнень у засудженого А. зухвалою поведінкою останнього і негативним впливом на інших засуджених.

Засуджений Я. крім іншого скаржився на холод в камері і на фальсифікацію дисциплінарних стягнень , попросив. відвідати камеру №3 ДІЗО,де його утримують.

Була оглянута камера ДІЗО №3 – батареї холодні:

Камера №3 ДІЗО – сире приміщення:

Камера №3 ДІЗО санвузол:

Засуджений М. перебуваючи в медичній частині вжив «білизну», після чого був госпіталізований. Засуджений пояснив свій проступок як безвихідь після регулярних порушень його законних прав зі сторони адміністрації а останньою каплею слугувало примусове поміщення в санчастину.

Адміністрація закладу пояснила такі дії засудженого М. як намагання уникнути кримінального покарання

В ході візиту монітори поспілкувались з засудженим до довічного позбавлення волі В’ячеславом Барановським фігурантом по справі Олександра Рафальського, який нещодавно помер в Лук’янівському СІЗО.

В’ячеслав Барановський засуджений за вироком, що викликає розумний сумнів щодо своєї справедливості, ця справа на контролі ХПГ.

В’ячеслав Барановський звернувся публічно на захист свого життя і здоров’я. Із чотирьох фігурантів цієї справи в живих залишився він один:

 

Позитивне враження залишили лише відремонтована лазня, кімнати для короткочасних і тривалих побачень для засуджених до довічного позбавлення волі, їдальня, діючий храм.
Спільно з керівництвом закладу монітори відвідали камеру в якій утримувався засуджений Д. до довічного позбавлення волі.

За першими ознаками засуджений перебував в неадекватному стані і потребує медичної психіатрічної допомоги.

Керівництво установи акцентувало увагу на тому, що дана особа потребує лікування в спеціалізованому психіатрічному закладі і наголосили в цілому на системні проблеми утримання психічно хворих вязнів в місцях позбавлення волі.

Помічник народного депутата Юрія Тимошенко Литвиненко К.

Кореспондент Інформаційного бюлетню «Права людини»
Харківської правозахисної групи Діденко А.

Керівник відділу «Захист прав людини» Інформаційного бюлетеню Каменярі інфо Цвілий О.

Остання Аналітика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"