Про це повідомляють активісти кампанії ЧЕСНО. Фільтруй Суд!.
На етапі допуску до конкурсу ВККС відсіяла 45% адвокатів, науковців та кандадитів із сукупним досвідом. Тоді як з числа суддів комісія не допустила лише 7%. Таким чином з 464 суддями змагатимуться за суддівські крісла у Верховному суді 189 кандидатів не з системи.
За підрахунками ЧЕСНО. Фільтруй суд!, з-поза системи на конкурс пройшло 189 кандидатів, які разом із суддями вищих судів та інших рівнів судової системи боротимуться за 120 місць у чотирьох палатах Верховного Суду (по 30 суддів у кожній палаті). З числа діючих суддів вищих судів участь у конкурсі вирішили взяти 143 судді із 193 працюючих на сьогодні. Решта складу вищих судів відмовились йти на конкурс за новими правилами та під пильним наглядом Громадської ради доброчесності і журналістів. З огляду на те, що за новим законодавством ліквідуються спеціалізовані суди, доля цих суддів залишається під питанням.
Як підкреслюють активісти: “Найменший інтерес серед кандидатів викликала адміністративна палата майбутнього Верховного Суду. Конкуренція на суддівське крісло у ній складає лише 4 людини на місце. Невеликий інтерес й до господарської палати – 4,5 людини на місце. Більше кандидатів цікавить кримінальна та цивільна палата майбутнього Верховного Суду. Там кандидатів 6 та 7 людей на місце відповідно”.
Чималий інтерес до конкурсу у Верховний Суд продемонстрували судді місцевих та спеціалізованих судів. 325 таких суддів з усіх регіонів України вирішили спробувати свої сили разом із суддями вищих судів та адвокатами й науковцями. Примітно, що найбільше кандидатів із Київської, Харківської та Донецької областей. Найменше бажаючих стати суддями Верховного Суду виявилось із Хмельницької та Черкаської областей.
Не побоялися спецперевірок від антикорупційних органів, кваліфікаційного оцінювання та висновків Громадської ради доброчесності низка одіозних суддів. В будь-якому разі одіозних та неодіозних кандидатів на посади суддів Верховного Суду далі чекає спецперевірка від антикорупційних органів, кваліфікаційне оцінювання та висновки Громадської ради доброчесності, під пильним наглядом якої буде проходити конкурс. Завдяки прийнятому сьогодні вночі закону Про вищу раду правосуддя, Громадська рада доброчесності отримала реальні повноваження, оскільки при негативному висновку ради, Вища рада правосуддя має зібрати ¾ голосів, аби призначити на посаду суддю, якого не підтримала громадськість.