Як спілкуватися з поліцією? В Україні з’явився онлайн курс

23.03.2018

Розповідають автори освітньої програми Оксана Полулях, координатор освітніх проектів Асоціації українських моніторів дотримання прав людини та Сергій Пернікоза, координатор моніторингових кампаній.

Всіх, хто хоче вирішувати конфліктні ситуації з поліцією законним шляхом, автори програми запрошують взяти участь у дискусії-презентації «Гра за правилами»: як спілкуватися з поліцією.

Сергій Перникоза: Це навчальний курс по тому, як потрібно спілкуватися з поліцією, по тому, які виникають ситуації, пов’язані зі спілкуванням з поліцією, і як потрібно звичайній людині реагувати на такі спілкування.

Оксана Полулях: Зараз в курсі є п’ять лекцій, і кожна з лекцій присвячена якійсь певній ситуації, яка може статися під час спілкування з поліцією. І ми надаємо алгоритм дій, як людина має поводитися, на що вона повинна звернути увагу.  Цих знань буде достатньо, щоб людина змогла зреагувати на порушення її прав з боку поліції. Часто люди самі не знають, що їхні права порушуються через те, що вони не знають, як правильно має відбуватися процедура. Загалом, курс покликаний на те, щоб надати людині базові знання, аби вона розуміла, як правильно має проходити процедура.

Анастасія Багаліка: Які були найтиповіші питання, коли ви готували цей курс?

Сергій Перникоза: Тут потрібно розуміти, що, коли люди спілкуються з поліцією, в них є дві типові реакції: люди або бояться поліцію, або вони починають якось агресивно поводитися, намагаючись показати, що вони супер-фахівці в галузі права. На нашу думку, така поведінка є не дуже ефективною. Ми часто агресивно ставимося до поліції і вважаємо їх якимись злочинцями. Навпаки – це наші працівники, які працюють за кошти, які ми їм платимо, і виконують функцію охорони. Якщо виходити з такої парадигми, то комунікація будується в сфері спокійної розмови. В регіонах ситуація така, що ми маємо низьку свідомість громадян. Люди не зовсім розуміють ні функції поліції, ні для чого поліція існує, вони думають, що поліція має рятувати всіх завжди і всюди. Дуже часто проблеми судів та прокуратури навішують на поліцію, закидаючи правоохоронцям, що вони нічого не роблять. Розуміння цих речей робить процес вирішення проблем більш ґрунтовнішим.

Анастасія Багаліка: Що знають громадяни про свої права? Наскільки це великий відсоток знань?

Сергій Перникоза: Оцінити досить важко, тому що мені відомих соціологічних досліджень з цього приводу не проводилося. Можемо сказати з практики, що коли люди приходять в суд, дуже часто про існування 63 статті Конституції України вони не знають. А це базові речі, про які кожен має знати. Про такі типові речі громадянам мають повідомляти правоохоронці, але маємо дуже поширену картину, коли правоохоронці самі не знають законодавства, і не знають про ті обов’язки, які на них покладені щодо інформування людей.

Анастасія Багаліка: Як називатимуться ваші окремі лекції в курсі?

Оксана Полулях: Перша лекція – досить загальна. Вона присвячена поняттю «поліція», що таке поліція, щоб люди розуміли різницю між нашою поліцією і поліцією в Європі та США, до якої ми прагнемо. Наступні лекції присвячені певній якійсь ситуації, де ми подаємо якийсь алгоритм дій. Наприклад, зустріч поліцейського на вулиці, який вас зупиняє і хоче провести поверхневий огляд. Наш досвід показує, що люди не знають, як себе поводити саме в отаких буденних ситуаціях. Люди плутають опитування з допитом, наприклад. І от кожна з лекцій присвячена подібним ситуаціям. Наша лектор розбирає випадки та наводить алгоритм дій.

Сергій Перникоза: Варто ще додати, що ви можете перевірити свої знання пройшовши відповідний тест, наскільки ви готові до зустрічі з поліцейським. Крім того, хочу зазначити, що курс є безкоштовним. Тим самим ми хочемо охопити максимальне широке коло аудиторії, і ці дані, я подіваюся, будуть корисні, як і підліткам, студентам, так і людям старшого віку.

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"