Як іде розслідування трагедії 2 травня в Одесі
04.05.2017
Майже півсотні загиблих, більше 250 постраждалих – такими були сутички в Одесі 2 травня 2014 року.
ВВС Україна підготувала огляд справ, які вже три роки ведуть слідчі за результатами тих подій.
Хронологія зіткнень
Трагічні події в Одесі загалом можна розділити на два епізоди: сутички між прибічниками “Антимайдану” та проукраїнськими активістами біля Грецької площі та зіткнення на Куликовому полі з подальшою пожежею у Будинку профспілок.
За версією проросійськи налаштованих антимайданівців, які стояли табором на Куликовому полі, саме 2 травня вони очікували нападу від проукраїнської “Самооборони” і футбольних фанатів, а тому вирішили діяти на випередження.
Кілька десятків їхніх активістів, екіпіровані касками та палицями, з’явилися у центрі Одесі неподалік анонсованого там “Маршу єдності України” та хотіли рухатися паралельною вулицею.
Правоохоронці намагалися розділити опонентів, але в якийсь момент ситуація вийшла з-під контролю.
Близько 15-ї години почалися перші сутички з використанням каміння, коктейлів Молотова та травматичної зброї.
А за годину з’явився перший загиблий – активіст “Євромайдану”, який помер від кульового поранення.
Саме ця подія стала каталізатором подальших зіткнень на Грецькій площі, у яких загинули ще п’ятеро людей з обох боків (всі – від кульових поранень).
О 18-й годині епіцентр зіткнень переміщується на Куликове поле, де був табір різних груп “Антимайдану”.
На той момент частина антимайданівців залишили площу, а решта вирішили забарикадуватися у Будинку профспілок. Цей хід виявився фатальним.
Від початку боїв на Куликовому полі обидві сторони використовували коктейлі Молотова, що зафіксовано на відео.
За півгодини палають залишені намети антимайданівців і барикада перед входом до Будинку профспілок.
Ще за 15 хвилин починається пожежа у самій будівлі. Люди, заблоковані в Будинку профспілок, намагаються врятуватися і вистрибують з вікон з різних поверхів.
При цьому сутички не припиняються – продовжує летіти каміння та пляшки з займистою сумішшю, штурм триває.
На багатьох відео зафіксовано, як євромайданівці допомагають прийти до тями тим, хто вибрався з будівлі. Та були випадки, коли чоловіки продовжували бити антимайданівців, що намагалися врятуватися.
Лише за півгодини з’являються пожежні і починають евакуювати людей з Будинку профспілок.
Близько 21-ї години пожежу фактично ліквідовано. Рятувальники виносять постраждалих і повідомляють про загиблих.
Підсумки сутичок
Від зіткнень загинули 48 людей з обох боків.
Причини смертей:
- 6 – кульові поранення (з травматичної і вогнепальної зброї).
- 8 – падіння при спробі врятуватися з Будинку профспілок.
- 34 – наслідки пожежі (отруєння чадним газом, опіки).
Більш ніж дві сотні людей отримали поранення різних ступенів тяжкості.
Розслідування
За три роки жодного вироку у справах щодо цих подій не винесли.
Причиною цього прокуратура Одещини та громадська “Група 2 травня”, яка проводить моніторинг розслідувань та судових процесів, називають тиск на суд.
Нерідко судові засідання переносилися через неявку підозрюваних або ж навіть через зрив активістами, які вимагають тих чи інших рішень.
Обвинувачені
Загалом статус обвинувачених наразі мають 26 людей з обох боків – їхні справи розглядає суд.
З них затримали п’ятьох, решта 21 з’являються на засідання на вимогу суду.
Двоє затриманих – громадяни Росії.
Також серед тих, хто перебуває під вартою, – один із лідерів одеського “Антимайдану” Сергій Долженков. Йому, окрім безпосередньої участі у заворушеннях, інкримінують їхню організацію: нібито саме він віддав команду колоні антимайданівців йти на прорив до опонентів.
Сам Долженков свою провину відкидає.
Ще один обвинувачений – учасник “Євромайдану” Сергій Ходіяк, якому інкримінують вбивство одного з антимайданівців та поранення правоохоронця.
Сергій Ходіяк свою вину також не визнає і наполягає на пришвидшенні судового розгляду. Чоловік перебуває на волі і відвідує судові засідання на вимогу.
Підозрювані
Ще шестеро осіб мають статус підозрюваних.
Щодо одного з них – учасника “Євромайдану”, відомого під ім’ям “сотник Микола” – кримінальне провадження припинене через його смерть від хвороби.
Четверо перебувають у розшуку.
Один із тих, кого розшукують, за даними Одеської прокуратури, перебуває у самопроголошеній “ДНР” та “підозрюється в участі у діяльності терористичної організації”.
Прокурор Одеської області Олег Жученко також розповів, що ще один підозрюваний перебуває в Росії, де активно виступає у медіа з коментарями щодо подій 2 травня 2014 року.
Із шести підозрюваних одна людина перебуває за ґратами – це чоловік, якого затримали у березні 2017 року і який, за даними, правоохоронців, “переховувався від органів слідства майже 3 роки”.
Утім, представниця “Групи 2 травня” Тетяна Герасимова розповіла ВВС Україна, що насправді він не переховувався, а просто змінив місце проживання і був затриманий, коли прийшов до поліції вирішити якесь особисте питання.
У цьому випадку пані Герасимова вбачає “яскравий приклад того, що правоохоронці погано справляються зі своїми обов’язками щодо розслідування подій 2 травня”.
Поліція і прокуратура, які проводять розслідування, натомість наполягають на загальній складності процесу – за три роки змінилися кілька слідчих груп, кожна з яких мала вивчити десятки томів справи.
Розслідування ГПУ
Окрім розслідування одеських прокуратури і поліції, своє розслідування подій 2 травня проводить Департамент ГПУ.
Він розглядає справи проти посадових осіб, з вини яких, на думку слідства, були допущені такі значні жертви.
Серед фігурантів цього розслідування – тодішній начальник міліції громадської безпеки Одеси Дмитро Фучеджі.
Його підозрюють “в організації масових заворушень в Одесі 2 травня, а також у службовій недбалості й особистому розпорядженні відпустити 67 затриманих активістів із будівлі міськвідділу міліції”. Йдеться про активістів “Антимайдану”, яких випустили 4 травня.
Сам екс-міліціонер свої дії пояснював бажанням не допустити нових зіткнень, адже до відділку тоді прийшла одеська “Самооборона”.
Дмитро Фучеджі перебуває за межами України (за даними ГПУ – у невизнаній ПМР) та періодично з’являється у сюжетах російських медіа.
Інший фігурант – екс-керівник МНС Одещини Володимир Боделан (син колишнього губернатора Одеської області і мера Одеси). Йому інкримінують бездіяльність рятувальників у перші хвилини пожежі в Будинку профспілок.
Слід відзначити, що під час зіткнень у центрі міста вдень була знищена одна з пожежних машин.
“Після цього Володимир Боделан віддав усний наказ своїм підлеглим – без його відома не випускати жодну машину. Слідство цей наказ вважає злочинним”, – пояснює представниця “Групи 2 травня” Тетяна Герасимова.
Володимир Боделан також перебуває за межами України і звинувачення проти себе заперечує. Водночас слідство ведеться проти кількох його підлеглих.
Ще один посадовець – екс-голова обласної міліції Петро Луцюк. Його звинувачують у тому, що він нібито не оголосив вчасно план “Хвиля” для локалізації конфлікту, що дозволило б уникнути зіткнень на Куликовому полі.
Петро Луцюк залишається в Україні і відвідує судові засідання. Свою провину також не визнає і звинувачує прокуратуру у тому, що вона сфальсифікувала справу проти нього, “щоб відбілити свою участь у тих подіях”.
Експертизи
Наразі тривають повторні експертизи щодо обставин пожежі у Будинку профспілок.
У перші дні після трагедії правоохоронці висували гіпотези про те, що таку значну кількість жертв міг спричинити якийсь газ, через що люди у будівлі непритомніли.
Перші експертизи цього не підтвердили. Зараз призначили нові.
“Слід відзначити, що … тривають 34 комплексні судово-медичні експертизи щодо можливого настання смерті потерпілих у приміщеннях будинку Федерації профспілок Одеської області, проведення яких доручено експертам Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи”, – йдеться у відповіді прокуратури на запит ВВС Україна.
Попередження
25 травня Головне управління розвідки Міноборони України заявило, що спецслужби Росії готують антиукраїнські провокації в Одеській області під приводом річниці вшанування жертв подій в Одесі 2 травня та Дня перемоги 9 травня.
“Події у проросійських ЗМІ висвітлюватимуться як загострення міжнаціонального конфлікту на півдні України”, – йшлося у повідомленні розвідки.
Там також заявили, що інформаційна кампанія у російських медіа буде спрямована на те, щоб нав’язати міжнародній спільноті переконання про утиски нацменшин в Україні та нестабільність безпекової ситуації.
Кремль такі заяви не коментував.
Занепокоєння висловили і в одеській прокуратурі.
“Завдяки спільним заходам одеських правоохоронців викрито 27 злочинних груп, що вчиняли терористичні акти та планували їхнє вчинення, готувалися захопити владу, вчиняти вбивства тощо”, – стверджують у прокуратурі.
Там закликали одеситів і гостей міста “не піддаватися на провокації, зберігати спокій та правопорядок, а також утримуватися від участі в несанкціонованих заходах масового характеру та запобігти участі у подібних акціях своїх рідних та близьких”.
В Одесі запровадили посилені заходи безпеки.