Викинули 90% нормальних людей

07.11.2018

Жорстоке вбивство активістки Катерини Гандзюк звернуло увагу українців на результати реформи поліції. Створення нової правоохоронної системи, без корупції та дилетантства, було однією з основних обіцянок команди “реформаторів”, яка прийшла в силові органи після Революції Гідності.

Щоправда, за три роки роботи у громадянського суспільства накопичилося багато питань до нової поліції, адже значна частина резонансних справ так і залишилася нерозкритою. У чому причина невдач — з’ясовував OBOZREVATEL.

Мільярди на реформу

У 2015 році в Україні стартувала реформа правоохоронної системи. Буквально за кілька місяців з органів були звільнені десятки тисяч осіб. Завдяки закону “Про люстрацію” МВС залишили як корупціонери, так і професіонали, які просто не потрапили в нову кон’юнктуру.

Головний задум реформи  поступово запустити нову правоохоронну систему, яка зможе працювати на благо українців. Для цих потреб до Державного бюджету України щороку народні депутати закладали мільярди гривень. Тільки у 2018 році загальний бюджет МВС склав 66 мільярдів гривень, у 2017 році сума була трохи меншою, 55 мільярдів гривень. Для покращення матеріальної бази Україна активно користувалася підтримкою іноземних партнерів.

Варто зазначити, станом на середину 2018 року Нацполіція не могла експлуатувати 79 власних машин через технічну несправність, а ще 313 автомобілів були розбиті в аваріях.

Проблем дуже багато

Незважаючи на значне фінансування, а також підтримку українців, за 3 роки реформа, м’яко кажучи, не вдалася. Згідно із соціологією Центру Розумкова за грудень 2017 року Нацполіції довіряв лише кожен п’ятий українець.

У патрульної поліції справи не набагато кращі, структурі довіряло приблизно 30%. Для порівняння із груднем 2016 року баланс довіри/недовіри становить 18,8%. За 2 роки він знизився на 23,5%.

Такі тенденції логічні, адже в Україні щороку відбуваються сотні тисяч злочинів. Згідно з даними Міністерства внутрішніх справ, за 2017 рік зареєстровано 495,8 тисяч правопорушень. Найбільш криміногенними стали великі міста — Одеса, Дніпро, Харків і Запоріжжя.

За перше півріччя ситуація все ж трохи покращилася, Генеральна прокуратура зафіксувала 281,8 тисяч злочинів. При цьому, як рапортують у правоохоронних органах, за останній час стало більше вбивств і фактів хабарництва.

В чому причина

Нинішня система зіткнулася з банальними українськими проблемами. Незважаючи на величезне фінансування, рядові працівники відомства отримують низькі зарплати. Так, стартовий оклад поліцейського дорівнює 8 тисячам гривень. З огляду на різного роду виплати, а також високий рівень ризику і ненормований робочий графік, більшість із нових поліцейських звільняються вже за кілька місяців.

Станом на 1 січня 2018 року в Національній поліції не вистачає 15.9 тисяч працівників, що складає 13,6% від загальної чисельності правоохоронців. В середньому в кожному регіоні недобір в кілька сотень людей.

Така тенденція створює проблему професіоналізму рядових працівників поліції. Тим більше частина людей у 2015-2016 рр. приходила на службу не через прагнення самовіддано служити народу, а через моду на “селфі-поліцію”.

Дивіться відео на тему

За словами народного депутата від Радикальної партії Ігоря Мосійчука, саме звільнення багатьох професіоналів і є основною проблемою поліції.

“Ключовий нюанс реформи саме у переатестації. Під час цієї перевірки, яку проводили Хатія Деканоїдзе і Мустафа Найєм, який зараз кричить, що він за все хороше і проти всього поганого, пройшли атестацію багато негідників. Наприклад, вбивця студента Ігоря Індила. А ось співробітників, які працювали “на землі”, слідчих (не всі серед них були негідники) викинули. Викинули 90% нормальних людей. Як же може працювати система?” — сказав OBOZREVATEL нардеп.

Ще одна причина невдач поліції — реформа жодним чином не вплинула на корупцію в системі. З 2015 року українці неодноразово стикалися зі свавіллям правоохоронців. Шокуюча перестрілка у Княжичах, замах на активістів Олега Михайлика і Віталія Устименка, жорстоке вбивство Віталія Олешка (позивний “Сармат”), підрив журналіста Павла Шеремета, трагічна смерть Катерини Гандзюк і багато інших злочинів залишилися без відповідей. Справи затягуються, а реальні замовники злочинів перебувають на волі.

При цьому керівництво МВС часто просто ігнорує публічні виступи, а також звіти на ці злободенні теми.

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"