В Україні вирішили знову реформувати сервісні центри МВС

18.05.2023

В Україні відбудеться нова реформа сервісних центрів МВС. Вона передбачає максимальну цифровізацію послуг і скорочення бюрократії, але може спричинити проблеми з чергами та якістю машин. Вже незабаром зареєструвати авто можна буде, не виходячи з салону, а автошколи стануть не потрібними для отримання посвідчення водія: головне – успішно скласти іспит.

Також планують оцифрувати більшість послуг і скасувати техекспертизу. Що ще хочуть змінити у МВС і чи не обернеться чергова реформа головним болем для українців, розбирався UBR.ua.

Реєстрація купленої машини в автосалоні

Про плани проведення реформи у вже раніше відреформованих сервісних центрах заявив голова МВС Ігор Клименко.

“На сьогодні назріло питання, що зачіпає практично кожного громадянина України – чистота і прозорість складання теоретичних і практичних іспитів на керування автотранспортом. Ми хочемо мінімізувати отримання водійських ліцензій без відповідного навчання і без відповідного чистого складання цих іспитів“, – розповів Клименко в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.

За його словами, старт змін у роботі сервісних центрів заплановано на липень цього року.

“Ми провели аудит роботи центрів: зараз їх в Україні – 148, після оптимізації буде 55 таких пунктів”, – анонсував Клименко.

Перші нововведення набудуть чинності вже у серпні й стосуватимуться реєстрації авто в салоні. Згідно з постановою Кабміну №437 від 2 травня, при купівлі легкової машини або мотоцикла в автосалоні реєстрацію транспортного засобу можна буде пройти на місці. Для цього покупець має надати заяву від свого імені, документи на реєстрацію і довіреність на перереєстрацію з електронним або паперовим підписом.

Дилер видасть покупцю номерні знаки держреєстрації та свідоцтво на його ім’я. Додатково звертатися до сервісного центру МВС не буде потреби. Відповідно, не обов’язково треба буде оформляти транзитні номери для разової поїздки.

Директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів (ВААІД) Олег Назаренко наголошує на вигоді нововведення для покупців.

Транзитні номери не потрібно видавати, лише за бажанням. Зменшується фінансове навантаження на клієнта, тому що він оплачував їхню видачу“, – говорить UBR.ua Назаренко.

При цьому експерт наголошує, що бажаючі оформити машину “по-старому” зможуть робити все згідно зі звичною процедурою.

Міністр правильно робить – дає альтернативу. Якщо я хочу – автосалон зв’язується з сервісним центром, я отримую номерні знаки, свідоцтво можна просто підвантажити у “Дію”. Можу на підставі свідоцтва виготовити номерні знаки. Хто хоче – і далі може пластикові номери отримати у СЦ“,  зазначає Назаренко.

Нова можливість реєстрації авто обговорювалася з бізнесом – більше того, в ухваленні цієї ідеї він висловив безпосередню зацікавленість.

Звісно, ​​ми співпрацюємо. Щодо скасування транзитних номерів, без перебільшень – це наша постанова. Ми бігали за представниками МВС, у кожну інстанцію“,  розповідає Назаренко.

Водночас директор ВААІД додає, що всі автосалони неможливо перетворити на сервісні центри.

Реформа мала відбутися вже давно

Необхідність активно домагатися прийняття спрощеної процедури та модернізації системи, про яку говорить Назаренко, – не новина в українських реаліях. Екс-радник міністра внутрішніх справ України Володимир Мартиненко заявляє, що реформувати сервісні центри треба було “ще позавчора”.

Реформа доцільна – питання в тому, що суспільство отримає у підсумку. Наразі інформації недостатньо, щоб робити висновки. Головна мета такої реформи полягає у покращенні умов для пересічних громадян“, – сказав у розмові з UBR.ua Мартиненко.

Схвалюючи загалом дії влади, експерт відзначає їх низький темп.

Коли призначали наприкінці серпня нинішнього керівника Головного сервісного центру, Монастирський озвучив ті самі питання, що й Клименко зараз. Питання про електронні черги і питання продажу посвідчень водія.  9 місяць минає, питання ті самі – питання до того, як сервісні центри працюють“, – заявляє Мартиненко.

Автошколи перестануть бути обов’язковими, ПДР – на самонавчанні

За словами міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка, головна мета реформи – мінімізація отримання водійських ліцензій без відповідного навчання і без відповідного чистого складання цих іспитів. Відвідування автошкіл стане необов’язковим. Кожен українець зможе самостійно або з репетитором вивчати теорію правил дорожнього руху.

Справді, не кожен має можливість відвідувати автошколу. Є можливість складати іспити у  школах екстерном – це те саме“,  підтримує Назаренко.

Загалом директор ВААІД позитивно оцінює цю ініціативу: головне, за його словами,  щоб потім були жорсткі вимоги щодо здачі на права.

Людина платить за іспит державі смішні гроші – до 20 грн. Якщо не здав – здавалося б, іди підготуйся, знову здавай. Але всі чомусь звикли ходити на складання іспитів, як на лотерею: пощастить – не пощастить. Я не буду проти, якщо за другий іспит ціна буде 200, за третій – 1 000 грн тощо“,  пропонує Назаренко.

Жорсткий контроль за складання іспитів на права

З метою забезпечення прозорості складання іспитів весь автопарк сервісних центрів, це близько 150 автомобілів, обладнають камерами на 360 градусів, які показуватимуть весь салон. Розмову водія та інструктора планують фіксувати у режимі аудіозапису. Додатково на кожну машину навісять трекер, що фіксує маршрут її пересування.

Під це готується закупівля автомобілів, які оснащені камерами. Ціна питання – 150 автомобілів, умовно класу “Хюндай”, за ринковою вартістю $15 тис. приблизно. Щодо камер – невідомо, чи фінансуватимуться вони з бюджету. Три роки тому витрати пропонували покрити донори“,  розповідає екс-радник міністра Мартиненко.

Ціна питання закупівлі автопарку для держави може бути меншою і може становити $1,2 млн, оскільки докуповувати знадобиться не всі 150 машин.

Купуватиметься менше, десь 80 автомобілів, вже на балансі є 69″, – уточнила UBR.ua начальник управління комунікації Головного сервісного центру (ГСЦ) МВС Катерина Самітовська.

За словами Мартиненка, при здачі на права на машині автошколи необхідно заплатити від 500 до 1 000 грн за послуги. Якщо машин буде достатньо у сервісних центрах, українці зможуть заощадити цю суму.

Відкритим залишається питання, якщо у разі будь-яких порушень станеться збій техніки – чи не обнулить це за фактом успішність складання такого іспиту.

Також за словами Клименка, класи, де складатимуть теоретичні іспити, теж планують обладнати відповідними камерами до кінця поточного року.

Щодо камер у класах – вже 3 роки тому я ініціював таке. Але не можна покрити весь простір, будуть сліпі зони у цих камер в класах“, – попереджує Мартиненко.

Скорочення кількості сервісних центрів під питанням

Нині в Україні функціонує 148 сервісних центрів МВС. Як сказав в інтерв’ю міністр Клименко, на них чекає оптимізація, після якої таких пунктів залишиться 55. Причому весь персонал має пройти перевірку “на благонадійність”. Старт чищення запланований на липень.

Окремо голова МВС анонсував створення нового контролюючого органу, який здійснюватиме моніторинг центрів на предмет корупції й навіть відстежуватиме інформацію у соцмережах і  месенджерах, де українці можуть скаржитися на їх роботу.

Екс-радник міністра Володимир Мартиненко критично оцінює можливість скорочення сервісних центрів.

Йтимемо від протилежного – якщо зараз є черга на 2-3 тижні наперед, скорочення центрів її лише збільшить. Міністр говорить про скорочення центрів, створення центру контролю. Простіше вдосконалити і зробити висновки, і підкорегувати роботу керівництва Головного сервісного центру“, – радить Мартиненко.

Водночас у прес-службі ГСЦ запевнили UBR.ua, що наявні 148 центрів залишаться. А ось складання іспитів буде доступним лише у 55, причому у більш зручній для громадян формі.

148 залишаються, проводитимуть реєстрацію. 55 сервісних центрів займатимуться екзаменаційною діяльністю. Ми вдосконалимо їх роботу. Буде електронна черга на практичний іспит. Раніше треба було приїжджати і брати талон у терміналі та стояти у черзі. Тепер людина приїжджатиме по попередньому запису на визначену дату та час“, – розповіла UBR.ua Самітовська.

У ГСЦ запевнили, що хочуть зробити сервіси максимально зручними для українців. А крім того – щоб кожен вивчав і складав ПДР, щоб зменшити кількість ДТП.

Зазначимо, що глава МВС Клименко прямо повідомив “Інтерфакс-Україна”, що скорочення частини центрів дасть змогу заощадити на оренді та на комунальних платежах. Це дозволить перенаправити фінанси на модернізацію решти сервісів і не залучати додаткові кошти з бюджету, вважає міністр.

Утім, за кілька днів, в ефірі телемарафону 4 травня Ігор Клименко вже говорив, що скорочення сервісних центрів до 55 відбудеться у контексті тих, які продовжать приймати іспити.

Скасування техекспертизи, покупка авто онлайн і мобільні СЦ

У рамках реформи заплановано скасування обов’язкової технічної експертизи. Вона залишиться лише при першій реєстрації автомобіля.

Володимир Мартиненко звертає увагу, що скасування експертизи просто зараз може мати негативні наслідки.

В Україну “стягнули” велику кількість транспорту, коли були пільги. Наразі ці машини не пройдуть експертизу. Проведення під час перереєстрації експертизи – важлива процедура, від якої рано відмовлятися. Це можуть бути двійники з перебитими номерами, з відсутністю номерів. Авто може мати кримінальну історію“, – попереджує Мартиненко.

Ще одна новація, запланована на вересень – цифровізація процесу покупки автомобіля, у співпраці з Мінцифрою, через програму “Дія”. Для здійснення операції знадобляться лише продавець, покупець і два смартфони у них.

Трохи раніше, у серпні, стане доступною онлайн-покупка номерних знаків.

Ще одна деталь майбутньої реформи – поява мобільних сервісних центрів, які виїжджатимуть у  певний населений пункт до людей з інвалідністю для приймання іспитів.

Було створено мережі автошкіл на базі закладів вищої освіти МВС для осіб з функціональними порушеннями. Після закінчення навчання в автошколі ці особи приходитимуть у сервісні центри для складання іспитів. Для зручності та доступності складання іспитів планується виїзд мобільних сервісних центрів МВС до цих автошкіл“, – пояснила процедуру Самітовська.

АНДРІЙ КАУТ

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"