“Ув’язнені кібервійська”. Як в українських тюрмах ведуть боротьбу проти Росії

14.03.2022

У часи війни, окрім військового фронту, важливими лишаються і позиції фронту інформаційного. Українці масово борються із пропагандою Кремля через соцмережі. До кібервійни проти окупанта приєдналися і українські довічно ув’язнені. Суспільне поспілкувалося з правозахисником та очільником ГО “Альянс Української Єдності” Олегом Цвілим, який розповів, як вони допомагають у війні проти країни-агресора.

Ув’язнені на військовому фронті

З початком повномасштабного вторгнення Росії президент Володимир Зеленський заявив про амністію для тих, хто стане боронити Україну від окупанта зі зброєю в руках. “Я написав на Фейсбуці пост, де повідомив ув’язненим, що процеси йдуть, підготовлений проєкт про амністію, опрацьовується схема звільнення. Кожна людина має право захищати країну під час війни”, — розповідає правозахисник Олег Цвілий.

Та в першу чергу на фронт забирають в’язнів, які знаються на військові справі. За офіційною статистикою, зазначає правозахисник, нині в країні помилування отримали близько 400 ув’язнених: “Але ці процеси відбуваються фактично кожного дня. Комісія по помилуванню засідає в зумі, по скорочених процедурах це все опрацьовуються, і потім списки віддаються президенту на підпис”.

Але деякі керівники колоній навіть не повідомили в’язням про можливість бути помилуваними. “Багато де просто не беруть ці заяви, а інші беруть, але їх нікуди не відправляють. Я доповів про це владі в Києві, і ми випрацювали механізм, що вони будуть приймати заяви через мене. Тобто засуджені напряму мені відправляють, як можуть, а я опрацьовую і пересилаю в комісію по помилуванню”, — каже правозахисник. Та всіх звільнити не можуть, через це в низці українських колоній ув’язнені почали здіймати бунт.

“Почали казати, що давайте відчиняйте ворота, ми тут усі зараз підемо, поберемо автомати. Масова істерія, яку почали розганяти непорядні в’язні”, — каже Олег Цвілий. Та додає, що він закликав ув’язнених боротися з окупантами іншими методами, а саме — інформаційними.

Ув’язнені “кібервійська”

Один із напрямів боротьби проти російського окупанта — інформаційний фронт. “Я закликав усіх не панікувати, а займатися ділом і допомагати. Кіберзахист — це вкрай важливо. Насправді зараз не до розподілу “мусора”—”зеки”. Всі об’єдналися, тому що біда спільна, горе одне, нам треба відбитися від окупантів, а потім ми вже будемо розбиратися внутрішньо зі своїми проблемами”, — розповідає Цвілий.

Нині сотні ув’язнених ведуть інформаційну війну проти Росії. “Хлопці — молодці, вони щоразу придумують різні способи. По-перше, багато в кого родичі знаходяться у цих країнах (Росії, Білорусі, — ред.), і вони просто їм телефонують і переконують, відкривають очі. Їхні рідні там настільки затуманені, настільки обмежені в інформації, що просто тяжко їх переконувати”, — каже Олег Цвілий.

Окрім дзвінків своїм рідним, ув’язнені телефонують рідним російських окупантів, які прийшли воювати на українську землю. “У мене є база даних телефонів рідних тих, кого вже вбили, полонених і просто людей, які ще бігають тут зі зброєю. Телефони депутатів Госдуми, наприклад, є. Телефони зірок шоу-бізнесу. У мене є декілька баз, які я їм надав, і вони по них працюють”, — пояснює правозахисник.

Також, крім дзвінків, ув’язнені пишуть коментарі, у яких розповідають реальну картину того, що відбувається в Україні. Роблять це зокрема під російськими фільмами про війну і не тільки.

“В коментарях виписують реальну картину. Деморалізують, розповідають: “Ви йдете на нашу землю зі зброєю, нам нічого не залишається, як вас вбивати”, “просимо, не відпускайте своїх рідних на війну, а ті, хто вже прийшов — нехай здаються в полон, ми гарно ставимося до військовополонених”, “це не ваша війна, нас зіштовхують лобами, відкривайте очі”, — такі коментарі, говорить Цвілий, лишають ув’язнені на сторінках російських підприємств, топових кав’ярень та інших закладів. Надсилають фото загиблих росіян та знижують рейтинги сторінок.

“Ставлять одну зірочку, вставляють у коментарі трупи росіян, ставлять посилання телеграм-каналів “Груз 200” або “Ищи своих”. Наприклад, круті ресторани. Вони заходять в розділ “Меню” і там в коментарях залишають фотографії трупів. Люди заходять, а там трупи російських солдат”, — каже Цвілий.

Чоловік додає, що рейтинги знижують і в Play Market на російських іграх. Крім цього, блокують фейкові телеграм-канали, які розповсюджують неправдиву інформацію про війну в Україні, канали, де вказують дислокацію наших українських військ та позиції, блокують російські сайти.

“Довічники більш активні, вони розуміють, що в них шансу мало отримати помилування і піти захищати країну. Вони розуміють, що потрібно хоча б чимось користь приносити”, — розповідає правозахисник.

Цвілий каже, депутати з Комітету прав людини, деокупації та реінтеграції окупованих територій допомогли переконати керівництво міністерства юстиції, щоб у місцях позбавлення волі в ув’язнених не забирали телефони і надавали доступ до інтернету. Однак деякі керівники колоній на цю пропозицію не погодилися і обмежили ув’язнених в доступі до мережі. Мова йде зокрема про керівництво південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань. Суспільне звернулося за коментарями, щоб дізнатися позицію керівництва управління. Там відповіли, що будь-які коментарі сьогодні можуть зашкодити правопорядку і безпеці у системі, тож їх нададуть після встановлення миру. Крім цього зазначили: “Займатись інфокампаніями треба, маючи високі мовленнєві та копірайтерські навички. А їх відсутність може тільки зашкодити”. Це повідомила Суспільному комунікаційниця Державної кримінально-виконавчої служби України Інна Попова.

Дар’я Кінша

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"