У Житомирській ВК (№ 4) порушують права засуджених
30.05.2017
24 травня 2017 року працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представниками громадськості здійснили повторний моніторинговий візит в рамках реалізації національного превентивного механізму до Житомирської виправної колонії (№ 4) з метою оцінки стану усунення виявлених порушень прав засуджених під час попереднього візиту, який відбувся в грудні 2016 року. Учасники моніторингової групи мали можливість безперешкодно відвідати житлові та виробничі приміщення, ознайомитися з документацією установи та спілкуватися із утримуваними в ній особами.
Як позитив монітори відмітили те, що за умов обмеженого фінансування адміністрацією установи вживаються заходи щодо проведення ремонтних робіт у штрафних приміщеннях, дільниці карантину, діагностики і розподілу, забезпечення доступу до інформації стосовно організацій, до яких засуджені можуть звернутися для захисту своїх прав.
Водночас у штрафних приміщеннях, у яких тримаються порушники встановленого режиму відбування покарання, в’язні не мають можливості самостійно відкривати кватирку для забезпечення доступу до свіжого повітря, там недостатньо природного та штучного освітлення, сантехніка застаріла. У камерах вказаних приміщень не встановлено бачків з питною кип’яченою водою, хоча про цей недолік було зазначено під час попереднього візиту. Незважаючи на те, що згідно з встановленим у колонії розпорядком дня підйом засуджених здійснюється о шостій годині ранку, в дисциплінарному ізоляторі та приміщеннях камерного типу він проводиться о п’ятій годині.
Під час проведення візиту учасники моніторингової групи виявили засудженого Г., який близько доби перебував у камері дисциплінарного ізолятора. При цьому факт перебування цієї особи в штрафних приміщеннях не було зафіксовано у відповідному журналі. Лише після виявлення зазначеного порушення представники адміністрації надали документи, які були підставою для тримання Г. в ізоляторі, та внесли відповідні записи до службової документації.
У спальному приміщенні дільниці карантину, діагностики і розподілу, в якій перебувають новоприбулі до установи засуджені, а також в гуртожитку для проживання в’язнів зі складу господарської обслуги мають місце порушення норм житлової площі. В окремих гуртожитках виявлені порушення права засуджених на приватність – ліжка розташовані впритул одне до одного, унаслідок чого у в’язнів відсутній особистий простір. Більшість засуджених установи не забезпечені табуретами. У відвіданих відділеннях соціально-психологічної служби та дільниці карантину, діагностики і розподілу не облаштовано кімнат для проведення виховної роботи.
В установі трапляються порушення трудових прав засуджених, які незважаючи на внесені у жовтні минулого року зміни до кримінально-виконавчого законодавства, продовжують залучатися до праці без укладання строкових трудових договорів. Працевлаштовані в’язні, як правило, не володіють інформацією про свій заробіток та здійснені відрахування, а також не забезпечуються спецодягом. У дисциплінарному ізоляторі виявлено засудженого Ж., який безоплатно цілодобово виконує функції днювального і кочегара на вказаному об’єкті.
При дослідженні стану забезпечення права засуджених на медичну допомогу виявлено недоліки, серед яких варто виокремити: незадовільний рівень організації надання невідкладної медичної допомоги через брак теоретичних знань і практичних навичок чергового фельдшера та відсутність відповідного медичного обладнання. Облікова медична документація ведеться неохайно, за довільними зразками, російською мовою. Журнали обліку процедур та обліку стоматологічної допомоги в колонії взагалі не ведуться. Всупереч встановленим кваліфікаційним вимогам до певних професій, діагностику і лікування хворих з інфекційними і внутрішніми захворюваннями в установі здійснюють лікарі – нарколог і психіатр. Функціональні приміщення медичної частини використовуються не за призначенням – у них виявлено ознаки розміщення і постійного проживання осіб, пояснення щодо підстав перебування яких представники медичної частини не змогли надати. Постільна білизна в одній з палат стаціонару вкрай забруднена. Санітарно-гігієнічний стан стоматологічного кабінету незадовільний.
За результатами моніторингового візиту буде спрямований відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав засуджених та наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення до Міністерства юстиції України.