Сюрреалізм у справі Княжичей

17.11.2018

Спливає майже два роки з моменту розстрілу правоохоронців під час спецоперації в селі Княжичі, однак жоден винний у смертях і досі не поніс покарання.

Нагадаю, вночі 4 грудня у Броварському району Київської області, унаслідок перестрілки між співробітниками Державної служби охорони, КОРДу і поліцейськими загинуло 5 правоохоронців. 4 померли по дорозі до лікарні, а ще один – в медустанові. За офіційними даними МВС, у селі готувалася спецоперація проти банди. Повідомлялося, що група затримання карного розшуку та спецпідрозділ КОРД нібито вичікували в покинутому будинку, коли там спрацювала сигналізація. На місце приїхав наряд Держслужби охорони, який затримав поліцейських, сприйнявши їх за грабіжників. Група захоплення КОРД нібито вирішила, що їх захопили злочинці, і сталася перестрілка, внаслідок якої загинули 2 працівника ДСО, 2 поліцейських-розвідників та офіцер спецпідрозділу КОРД.

– Слідчі ГПУ бачать в діях тих, хто координував наступні дії, явні ознаки злочинної недбалості, що спричинили тяжкі наслідки, а власне вбивство п’ятьох співробітників МВС під час виконання обов’язків, – заявив 2016-ого генпрокурор Юрій Луценко.

Наразі усі підозрювані в умисному вбивстві завдяки Печерському суду м. Києва давно на волі. Деякі з них під домашнім арештом, а деякі під особистим зобов’язанням. Безкарність учасників розстрілу працівників Держслужби охорони призвела до відчайдушних та цинічних заходів підозрюваних проти потерпілих в справі.

Один з основних фігурантів у вбивстві, – колишній начальних кримінального розшуку столичної Нацполіції Леонід Курята не лише встиг отримати судове рішення про поновлення у посаді, а ще й написати звернення народному депутату Мустафі Джамілеву, де поскаржився на адвоката батька одного із розстріляних співробітників ДСО Сергія Орлова.

Виходячи з документу: «Заслуговує на увагу також той факт, що представником потерпілого Олександра Орлова (батька одного із загиблих) є захисник Ігоря Касяна – фігуранта та на сьогодні обвинуваченого в рамках кримінального провадження, по якому власне і проводилась спецоперація в с. Княжичі, а саме: Марія Островська. На мою думку, користуючись гіркотою втрати сина Ігор Касян намагається впливати на потерпілого та через нього доводити до суспільства через ЗМІ версію, яка не відповідає дійсності та є абсурдною…». При цьому Курята попросив нардепа «розібратись в ситуації…».

Як раніше писали ЗМІ, це той самий Леонід Курята, який при проведенні спецоперації по затриманню грабіжників і звільненню заручників дав підлеглим спецпризначенцям наказ «єб….шить» їх всіх (згідно аудіозапису перемовин, зафіксованих СБУ). За результатом виконання команди якого, за версією слідства, загинуло 5 осіб….

Резонанс звернувся за коментарем до потерпілого у цій справі Олександра Орлова –  батька трагічно загиблого співробітника ДСО. Олександр Опанасович говорив емоційно і не міг стримати обурення: «Ця фальшива турбота за гіркоту моїй втрати – крайня ступінь цинізму. До чого тут Касян, яке він має відношення до розстрілу мого сина? Так, у нас спільний адвокат, і спільний інтерес – притягнути до відповідальності відреформованих перевертнів з Нацполіції. Я відстоюю свою позицію, Касян – свою, в різних кримінальних справах, повязаних спецоперацією, що проводилась одними і тими ж перевертнями в погонах. Що означає, Островська з Касяном користуються моїм горем? І кто їх в цьому дорікає: Льонька Курята – винуватець того самого горя? Для мене це лише підтвердження, що адвокат Островська в цій справі діє принципово і заважає високим чинам з колишнього та діючого керівництва Нацполіції з МВС. Власне, як і мій син Сергій заважал злочинцям у погонах, правоохоронцям-грабіжникам, брати участь у спустошенні будинків.

Мені, як батьку, не потрібно чекати обвинувального вироку вбивцям. Із загальнодоступного аудиозапису перемовин, зафіксованих СБУ, сліпому та дурному стане ясно, кто стоїть за розстрілом. І для мене не має жодного значення, чи винуватий якийсь Ігор Касян у наведенні на грабіжі. Не він давав команду розстрілювати мого сина і не він видавав автоматну чергу по хлопцям. Як батько, я зацікавлений в розкритті вбивства і справедливому покаранні для винних, а не в розслідуванні розбіїв по всьому Києву та області.

Ще у грудні 2016-ого по гарячих слідах я звернувся до експертів та детективів, завдяки яким встановив оперативну та достовірну інформацію: спецоперація в селі Княжичі була всього-навсього прикриттям для пограбування будинку самими правоохоронцями. Можливо і руками професійних крадїїв-домушників, але під дахом столичної Нацполіції та МВС. Були встановлені всі прізвища участників розстрілу, причетних до вбивства мого сина. Серед них вищі та нижчі чини правоохоронної системи: Стрижак, Крищенко, Приступа, Курята, Іващенко, Меліхов, Мариновский, Курта та інші.

І всіх працюючих по справі адвокатів затриманих – Касяна та інших, на яких повісили крадіжку, розбій, грабіж, плюс наслідки – збою спецоперації, мені теж промоніторили. Так що оперативною інформацією я володів ще на початковому етапі подій, задовго до результатів роботи слідства. І про особистість Островської мені було відомо ще до особистого з ній знайомства. Не вистачало, щоб Курята мені вказував, кому довіряти, а кому ні…».

На звинувачення у конфлікті інтересів між власними клієнтами Марія Островська відповідає гострою іронією: «Просто підозрюваний у княжицькому розстрілі Леонід Курята хоче, щоб я була і його адвокатом. Якщо серйозно, слід визнати, що тиск на правозахисника з боку опонентів – це добрий знак. Значить, ми з Олександром Орловим рухаємось в правильному напрямку. Якщо так і надалі буде продовжуватись, Леонід Леонідович покладе на себе тягар ще одного складу злочину – ст. 397 КК України: перешкоджання правовій допомозі. І тоді йому точно знадобиться додатковий десант адвокатів. Але я йому відмовлю, адже в мене конфлікт інтересів. А скаржачись народному депутату, впливовий екс-поліцейський, вірогідно розраховує, що під нього в Верховній Раді приймуть закон про дозвіл «єб…шить» всіх підряд. І про заборону адвокатури для потерпілих”.

– Я далекий від думки, що Генпрокуратурі не відомі усі обставини цієї трагедії. На превеликий жаль, ми не бачимо об‘єктивності в розслідуванні, не бачимо і бажання прокуратури, зокрема, інституалізуватись у серйозне відомство. Дуже насторожує нездорова корпоративність, оскільки всі знають, що у Княжичах зіткнулись два табори. Перший – поліцейський, які дійсно стояли на сторожі Закону, а другий табір – був злочинний. Про це заявив Резонансу перший заступник Генерального прокурора України (2014 рік) Микола Голомша. –  Відтак ГПУ на часі відповісти на питання – чи домовлялись вони з кимось мочити людей?! Якщо домовлялись – то хай та пляма на них і лежить. Якщо ні – то мають змити її, а суспільство має почути нарешті правду про ті жахливі події, коли загинули люди. За усю свою прокурорську практику я не пригадую подібного випадку. Не виключаю, що хтось у МВС прикриває цей злочин. Але рано чи пізно відповідальність настане. Всім в очі туману напустити не вийде.

Олеся Мирошниченко, для Резонансу

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"