Сумнівна справа: хто “підставив” колишнього очільника поліції Черкащини?

28.09.2020

У кримінальній справі, яка розвалюється, не шукають справжнього винуватця. Тим часом її фігурант подався у політику.

На місцевих виборах, які мають відбутися 25 жовтня, у мери Черкас балотується колишній очільник Управління Нацполіції області Владислав Пустовар, проти якого досі відкрита кримінальна справа. Розгляд справи в суді відбувається мляво, а прямих доказів провини генерала немає. Попри те, що справа шита білими нитками, а її головний фігурант звернувся з позовом до Європейського суду з прав людини, суд буксує прийняття вироку. Очевидно, що прокуратури свідомо ігнорують судові засідання, розуміючи, що програють. Через відкрите кримінальне провадження генерал поліції не має права працювати в державних органах, тому вирішив податися у політику.

Владислав Пустовар

Водночас людина, яка спровокувала кримінальний процес, отримала посаду у «хлібному» держконцерні «Укроборонпром». Там полковник Костянтин Бушуєв – заступник генерального директора, який відповідає за безпеку. Минулого року він також зробив спробу піти у політику і приєднався до Руху нових сил Міхеїла Саакашвілі. Проте стати народним депутатом від партії «Рух Нових Сил» Бушуєву не судилося.

Костянтин Бушуєв

Виборча кампанія місцевих виборів офіційно стартувала 5 вересня. У місцевих ЗМІ Черкащини поруч із численними «вічними» політиками з’явилось і прізвище Пустовара, якого на посаду мера висунула партія «Черкащани». Тут же журналісти згадали справу про дачу хабаря, яку на тодішнього начальника Головного управління Національної поліції в Черкаській області повісили, і як громада постала на захист поліцейського.

Не забули пригадати і відео із головним провокатором – Костянтином Бушуєвим, який на той час був заступником керівника Національної поліції України Хатії Деканоїдзе. Що показово в цій історії – головною метою всього «дійства» у кабінеті Бушуєва було будь-якою ціною прибрати Пустовара з посади, яку він займав. Деканоїдзе тоді, не чекаючи вироку суду, прямо звинуватила начальника обласної поліції.

«Він (Владислав Пустовар, – Ред.) домовлявся (за переатестацію особового складу, – Ред.) з моїм заступником (Костянтином Бушуєвим, – Ред.), який курує фінанси, матеріально-технічне забезпечення, кадри. І також є керівником апарату. Як тільки заступник запідозрив, що йому хочуть дати хабар, він доповів керівництву та почав співпрацювати з Департаментом внутрішньої безпеки», – сказала Деканоїдзе.

Справа про хабар від черкаського поліцейського: Бушуєв першим заговорив про гроші

Влітку 2019 року Міхеїл Саакашвілі представив кандидатів від своєї політичної партії, серед яких був і Бушуєв. Його він назвав людиною, яка посадила першого генерала, голову УМВС в Черкаській області, який пропонував йому хабара.

«Зараз з нами йде на вибори Костянтин Бушуєв, який є заступником голови Національної поліції України… Коли генерал поліції вимагав хабар, то він (Бушуєв, – Ред.) на себе причепив камеру і всередині будівлі МВС зайшов і посадив цього генерала… Після цього Костю відправили відразу в АТО… Так ось зараз він йде з поліції разом з нами на вибори», – сказав Саакашвілі.

У відповідь на це Пустовар у своєму Facebook оприлюднив відео, на якому зафільмовано процес його спілкування з Бушуєвим незадовго до затримання. На відео зафіксовано, як Бушуєв запитує у Пустовара, кого він рекомендує залишити на посадах, а потім сам же й питає за «сумму».

За версією заступника голови Нацполіції, йому намагалися дати 2 тисячі доларів хабара і талони на 400 літрів бензину за успішне проходження атестації підлеглими Пустовара – начальником слідчого управління Валентином Кожухівським і начальником управління кадрового забезпечення Олексієм Гайдашем. Разом із Пустоваром затримали і директора Інституту післядипломної освіти Національної академії внутрішніх справ України.

Навіщо давати хабар людині, яка не може «порішати»?

Очевидно, що доказова база у справі розсипалась. Найголовніше, що відбулася перекваліфікація статті. Затриманим інкримінували скоєння злочину, передбаченого ч. 4 ст. 369 Кримінального кодексу (пропозиція і дача неправомірної вигоди посадовій особі, яка займає особливо відповідальне становище). Це не підтвердилося, тому обвинувачення змінили на зловживання впливом (стаття 369-2).

Враховуючи це, особисто до Бушуєва є кілька питань, адже саме він стверджував про спробу дачі хабаря: звідки у кабінеті взялися гроші і талони на бензин, хто їх приніс (підкинув), яким чином він міг вплинути на атестацію, до якої працівники Міністерства внутрішніх справ не мають жодного відношення?

«У матеріалах провадження вказано, що особа, якій я нібито надавав неправомірну вигоду, повинна була вчинити певні дії, направлені на безперешкодне проходження атестації працівниками черкаської поліції. Однак атестація працівників поліції проводиться незалежним центром, до складу якого не входять працівники органів МВС. До всього, склад комісії не розголошується. Тож виникає питання: за що надавалась неправомірна вигода особі, яка до прийняття рішення не має відношення?», – розповів Пустовар у квітні 2016 року, коли вперше після свого затримання з’явився на людях.

Він не назвав прізвище людини, яка його підставила, але за всіма ознаками все вазує саме на заступника Деканоїдзе – Костянтина Бушуєва. Загалом «пазл складається», адже на той час він був тією людиною, яка відповідала за кадри в поліції.

Від Печерського суду Києва до Європейського суду з прав людини

Незрозуміло, чому судовий процес у справі нещасних 2 тисяч доларів та 400 карток на пальне навмисно затягується. Хоча з іншої сторони, вічна кримінальна справа – ідеальна «вакцина», аби незручна для МВС людина не повернулась на держслужбу.

«Ми маємо вже п’ятий рік, коли розгляд справи по суті так і не розпочався. Останні півтора роки прокурори як сторона обвинувачення на судові засідання не з’являються. У мене 12 прокурорів зі сторони обвинувачення. Жоден з них за півтора роки не прийшов в суд. Враховуючи ці обставити торік я звернувся з позовом до Європейського суду з прав людини на порушення права на судовий захист. Є повідомлення, що моя заява прийнята. Але на якій стадії вона не зрозуміло, бо Україна займає лідируючі позиції по зверненням до Європейського суду з прав людини», – розповів Пустовар у інтерв’ю виданню «Прочерк».

На думку його адвоката Володимира Волосовського, працівники Генеральної прокуратури свідомо ігнорують судові засідання, розуміючи, що програють його.

«Представники Генеральної прокуратури не з’явились на судове засідання, причину неявки не повідомили, з особистого спілкування процесуальний керівник по справі повідомив, що у зв’язку з переатестацією і реформою генеральної прокуратури тієї групи прокурорів уже нема, нова не створена, ходить нема кому. Обвинувальний акт ст. 369/2, ч. 1 передано до суду, але строки давності притягнення пройшли», – сказав адвокат у коментарі «Про все».

Стежимо за ситуацією надалі.

Ольга Чернявська

Джерело

Остання Публіцистика

Принципи Мендеса

Як прокуратура імплементує міжнародні стандарти у сфері прав і свобод людини

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"