Руки на кермо, залишатися в машині!
15.11.2017
Ідеї, озвучені на недавньому засіданні Кабміну, оформлені у вигляді документа – законопроекту, який вже зареєстрований у Верховній Раді.
Проект закону №7286 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» містить практично всі нещодавно озвучені пропозиції щодо підвищення штрафів та інших мір відповідальності для водіїв. Крім них також описані нові принципи спілкування водіїв з поліцією і підстави для зупинки автомобілів. Документ об’ємний, і його зміст доведеться описувати в кілька етапів. Цього разу – про те, як автори законопроекту пропонують узаконити принцип спілкування водія і поліцейського.
Перше – до існуючих 9 пунктів, які дозволяють поліцейському зупиняти автомобіль, додається новий, десятий. Він сформульований як «зупинка з метою проведення огляду водія на стан алкогольного сп’яніння». Тобто, випити і сісти за кермо з думкою «поки не порушу, ніхто не має права чіпати» – після отримання законопроектом №7286 юридичної сили стане неактуальною.
Далі: після зупинки водій не повинен (як це часто буває) бігти до машини поліції, а разом з ним пасажир, і влаштовувати «ток-шоу». Отримавши вимогу від поліцейського зупинити ТЗ, водій буде зобов’язаний:
-зупинити машину відповідно до вимог ПДР;
-вимкнути двигун і витягнути ключі з замка запалювання (за умови наявності ключа);
-надати для перевірки водійське посвідчення, техпаспорт на ТЗ, страховий поліс, інші документи, передбачені законодавством;
-перебувати всередині ТЗ, покласти руки на кермо, тримаючи їх у полі зору поліцейського, не залишати автомобіль без дозволу поліцейського;
-на вимогу поліцейського вийти з транспортного засобу;
-неухильно виконувати всі законні вимоги або розпорядження поліцейського.
Уважний читач вже здогадався: тримати руки на кермі, знімаючи поліцейського відеокамерою телефону, буде важкувато.
До речі, і пасажир в цій справі теж не допоможе, оскільки:
-пасажир під час зупинки ТЗ (на вимогу поліції), повинен залишатися на своєму місці до відповідного розпорядження або вимоги поліцейського;
-на вимогу поліцейського пасажир має вийти з автомобіля.
Щодо формулювання «пред’явити документи» також внесена повна ясність: стаття 32 Закону про Нацполіцію буде звучати так: «поліцейський має право вимагати передати документи, що підтверджують особу або наявність певних прав…». А якщо не передати (а тільки «пред’явити»), скажімо, водійське посвідчення – штраф 425 грн. Втім, це один з найлегших варіантів того, чим може закінчитися зупинка при порушенні ПДР. Усе найголовніше в частині підвищення штрафів, а також про вилучення водійського посвідчення і навіть позбавлення волі ми розповімо в наступних публікаціях.
Остап Новицький