Просиділи в СІЗО шість років! А суд присяжних їх звільнив

14.01.2017

Безпрецедентний випадок трапився у Львові. Суд присяжних виправдав двох чоловіків і жінку, які шість років просиділи у СІЗО. Їх звинувачували у жорстокому убивстві жінки, але прокуратура так і не змогла знайти достатньо доказів для встановлення їхньої вини. Усіх випустили на волю прямо із залу суду. Про поневіряння у буцегарні журналісту “ВЗ” розповіла одна із підслідних — 34-річна Ірина Льошина.

Ірина — інвалід 2-ї групи. Раніше працювала соціальним педагогом та психологом у реабілітаційному центрі для дітей із ДЦП “Джерело”. Жінка — сирота. У 2009 р. жек виділив їй квартиру-кавалерку. А вже через кілька днів, коли повернулася додому, знайшла на підлозі… труп. Покликала сусідів, викликала міліцію та “швидку”. Убиту жінку Ірина знала візуально, та торгувала на ринку. Віталася з нею, але жодних стосунків з убитою не мала. Після цього і почалися поневіряння молодої жінки. Ходила на допити у Галицький райвідділ, як на роботу. А згодом “менти” вирішили вибити зізнання в Ірини силою. Долучили до цієї справи ще двох чоловіків, які начебто теж причетні до вбивства. Справу шили білими нитками… “Вони мене буквально катували, — згадує Ірина. — Робили якісь уколи. Під час допитів, що мене насторожило, питали не про те, хто скоїв убивство, а «хто ще, суко, прописаний у твоїй хаті?». Мої речі на експертизу так ніхто і не взяв. Зате з квартири зник ордер. На шостий день я здалася і підписала якісь папірці. Потім, щоправда, я їх порвала і від тих показів відмовилася”.

Коли молоду жінку запроторили у СІЗО, від неї відвернулися усі: хлопець, з яким тоді зустрічалася, сестри-монахині, які її виховували. На побачення до ізолятора до неї не приходив ніхто. У 2013 р. один із начальників СІЗО викликав її до себе та запропонував, аби в Ірининій квартирі пожили квартиранти. За це обіцяв їй щомісячну плату. Та вона відмовилася від “слизької” пропозиції, каже, розуміла, коли вийде з-за ґрат, може залишитися без житла. Отже, такого дозволу не дала.

Умови утримання підслідних у СІЗО, за словами Ірини, жахливі. Кілька років Льошина просиділа у камері без вікна. Не раз ставала жертвою співкамерниць, які в очі називали її убивцею. Провокували на конфлікт. Ірина намагалася перерізати собі вени. На щастя, їй це не вдалося (рубці досі залишилися на руках). “Я познайомилася у СІЗО з жінкою, — розповідає звільнена. — Вона замінила мені матір. Весь час мене підтримувала. Потім її звільнили”. Жінка розповідає, медичної допомоги у СІЗО фактично не отримувала. Коли мала “свинку”, як могла, сама лікувалася. Тюремної їжі не їла — варила суп “на кип’ятильниках”, навіть голубці робила.

З адвокатами Ірині не щастило. Одна взагалі наполягала, аби ув’язнена у всьому зізналася. Насилу відмовилася від її послуг… І от нарешті за цю справу взялися адвокати з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області. Роботу цих адвокатів оплачує держава, а для клієнтів їхні послуги безкоштовні. І справа зарухалася. Адвокати довели, що доказів причетності їхніх підзахисних до жорстокого убивства немає. Хто відповість за незаконне утримання людей у тюрмі? Чи покарають тих, хто катував Ірину, вибиваючи з неї зізнання? Сліди цих тортур і досі є на її тілі.

Заступник директора Регіонального центру Віра Іськович розповіла журналісту “ВЗ”, що цією справою у центрі зайнялися у 2014 р. “На жаль, у нас є справи, які тягнуться і по 12 років. І люди весь той час перебувають у СІЗО, — каже пані Віра. — По одній такій справі ніяк не може розпочатися слухання. Усі судді беруть відвід. Ніхто не хоче брати на себе відповідальності”.

Щодо справи Ірини Льошиної, каже заступник директора Регіонального центру з надання правової допомоги, то ще у залі суду прокуратура заявила, що оскаржуватиме це рішення. В обласній прокуратурі «ВЗ» підтвердили, що з рішенням суду не згодні. Готують апеляцію.

Має проблему звільнена жінка і з квартирою. Коли повернулася з в’язниці, виявилося, що у її помешканні мешкає… переселенець з Донбасу. Хто йому дав дозвіл на проживання — невідомо. Жінка зараз усі ці обставини з’ясовує…

Наразі мешкає у квартирі своєї названої мами.

Сюзанна Бобкова

Джерело

Остання Публіцистика

Принципи Мендеса

Як прокуратура імплементує міжнародні стандарти у сфері прав і свобод людини

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"