“Проблема Зої Мельник”. Пояснення керівництва патрульної поліції

13.07.2019

Ми поспілкувалися із заступником начальника патрульної поліції України Олексієм Білошицьким про скандал в одеській патрульній поліції, про те, чи можуть патрульні писати про службові проблеми у Facebook, чому поліцейські розчаровуються у реформі і йдуть зі служби та в чому має полягати їхня службова мотивація.

Про розслідування погроз на адресу Зої Мельник

Зої Мельник надана охорона?

Питання щодо погроз їй розглядається. Зоя Мельник звернулася до СБУ. Це безпосередньо той підрозділ, який розглядає такі ситуації. Заяву Зої Мельник було направлено по пошті до підрозділу внутрішньої безпеки. Зою Мельник викликали для того, щоб вона надала пояснення, проте вона сказала, що має поганий стан здоров’я, знаходиться на лікарняному, і не прибула. Ситуація на даний момент перевіряється. Єдине, що дійсно потрібна від неї участь, щоб хоча б дати якийсь фактаж, якісь зачіпки по даному питанню.

Внутрішня безпека саме патрульної поліції?

Ні. Департамент внутрішньої безпеки, її регіональний підрозділ.

А можуть працівники просто приїхати до неї додому, якщо вона себе погано почуває, і опитати її? Одна справа, коли ти читаєш допис у Facebook, а інша — коли бачиш, яка ситуація в Одесі, де постійні напади на активістів, на громадських діячів…

Вона сказала, що сама сконтактує з внутрішньою безпекою, коли буде готова поговорити. Можу розповісти про службове розслідування, яке зараз проводиться вже Департаментом патрульної поліції. Була сформована комісія, яка прибула з Києва і проводить перевірку всієї тієї інформації, яка була викладена. Також викликали Зою Мельник, щоб вона повідомила якісь факти, адже ми бачимо, що в цій інформації, яка була викладена, є загальні описи ситуації, але немає конкретики, фактажу. Також Зоя Мельник сказала, що знаходиться на лікарняному і прибути не може. Також сконтактує, коли зможе. 9 липня за участі Зої Мельник відбулася прес-конференція.

Я подивився її сторінку, коли готувався до нашого інтерв’ю. Зоя Мельник систематично, кілька місяців, писала про проблеми патрульної поліції: неналежні аптечки, можливі зловживання… Чому лише зараз комісія поїхала в Одесу?

Насправді, повідомлення про якісь моменти, звернення, скарги у нас з’являються постійно, майже щодня. На такі факти ми в обов’язковому порядку реагуємо. Ми ніколи не закриваємо очі на якісь моменти і не замовчуємо. У нас за 2017 і 2018 рік по кожному року проведено майже 4 тисячі службових розслідувань. Приймаються рішення дисциплінарного характеру, якщо це саме дисциплінарний проступок. Якщо це має ознаки кримінального злочину, ми в обов’язковому порядку вже повідомляємо відповідні підрозділи і службу внутрішньої безпеки та Департамент внутрішньої безпеки та інші підрозділи про наявність таких ситуацій. Тобто це постійний процес.

4 тисячі дисциплінарних проваджень. Скільки поліцейських звільнено?

Якщо ми беремо саме звільнення за дисципліною — понад 230 поліцейських.

Це якось не так багато, якщо враховувати 4 тисячі розслідувань.

Не забувайте, що не кожний проступок вимагає одразу звільнення. Це має бути дуже серйозне правопорушення, щоб одразу комісія прийняла рішення і рекомендувала звільнення. Є проступки менш серйозного характеру, але вони можуть бути систематичними. Наприклад, особа отримує спочатку догану, потім сувору догану, потім повідомлення про неповну службову відповідність, а потім вже тільки звільнення.

А 230 звільнень — це за останній рік?

Це всього зі служби в поліції.

Тобто з 2015 року.

Так, з 7 листопада 2015 року.

Про відсторонення керівника одеської поліції

Скільки я слідкую за поліцією, за патрульною поліцією зокрема, я не пам’ятаю жодного разу, щоб через допис у Facebook керівник цілого підрозділу був відсторонений. Що стало причиною відсторонення?

Було прийнято рішення, що це такі серйозні заяви, і їх має розглянути комісія з департаменту патрульної поліції. Оскільки я профільний заступник по даному напрямку, в тому числі по моніторингу і проведенню службових розслідувань, було прийнято рішення, що я особисто маю виїхати на місце. Щодо тимчасового відсторонення Юрія Рибака, начальника управління патрульної поліції в Одеській області, то це відсторонення відбувається для того, щоб комісія, яка приїхала, максимально незаангажовано, максимально без якогось навіть натяку або думки у когось, що може бути якийсь вплив, могла розглянути дане питання і або виявити, або не виявити ці факти. Тому керівник був відсторонений, на нашу думку, це нормальна практика, вона використовується і в зарубіжних країнах.

В одеських ЗМІ фігурувала інформація щодо Юрія Рибака. В його декларації вказана дружина, Катерина Рибак, і минулого року вона купила нову Toyota Camry 2018 року із ринковою вартістю приблизно 600 тисяч гривень, і Fiat 500С, якщо не помиляюся, 2017 року. Це не такі дешеві автівки, при тому, що вона не вказала джерело доходу — ані заробітну плату, ані за скільки вона їх купила. Виникає питання — а звідки гроші?

З тієї інформації, яка відома мені, наприкінці 2018 року Юрій Рибак зі своєю дружиною припинили спілкування. Очевидно, є якісь сімейні обставини, які це зумовили. Відповідно, вона відмовилася повідомляти Юрію Рибаку конкретні дані, щоб заповнити цю декларацію. Він заповнив з тих даних, які в нього були.

Також з тієї інформації, яка мені відома, дружина працює на приватному підприємстві, займає досить суттєвий пост і отримує досить велику заробітну плату. І також, маючи попереднє майно, продавала і купувала нове майно. І це також відображається в деклараціях.

Були звернення і до внутрішньої безпеки, і, наскільки мені відомо, подані заяви безпосередньо до НЗК, де можуть більш детально перевірити цю інформацію.

Юрий Рибак є державнослужбовцем, і це питання не до того, які в них стосунки, а звідки гроші на машину.

В декларації є такий пункт, що член сім’ї відмовився від надання інформації. Причина, чому член сім’ї відмовився, — тому що припинилися стосунки. Він вказав цю інформацію, але чому саме дружина не надала її — це вже вона може надати ці пояснення окремо, адже майно декларується за дружиною.

Тобто зараз внутрішня безпека все-таки проводить розслідування щодо декларації Юрія Рибака?

Треба запитувати внутрішню безпеку, чи проводилася перевірка, чи вона закінчилася. І той запит, який був у публічних джерелах до НЗК, також треба з’ясовувати.

Вам достеменно невідомо, чи проводилося розслідування?

Ні, мені невідомо, оскільки це інші структури.

Ви казали, що Рибак відсторонений, поки перевіряються факти, опубліковані в дописі Зої Мельник. Що саме перевіряється?

Я не запамятовував весь пост. Але інформація була такого характеру, що мають місце якісь корупційні прояви, якісь прояви скупчення екіпажів на одному місці, підв’язується це також під якісь корупційні моменти, і також наявність якихось там дисциплінарних правопорушень з боку посадових осіб чи поліцейських управління патрульної поліції у місті Одесі.

Як я вже зазначив, не було перелічено ніякого фактажу. Конкретики в даній інформації не було. Для цього виїхала комісія, щоб розібратися конкретно в ситуації, знайти цей фактаж. Для того і намагаються поспілкуватися з поліцейською Зоєю Мельник, щоб вона могла повідомити більш конкретну інформацію з даного питання.

Про «гонитву» за показниками

Вона також опублікувала переписку патрульних. Є питання до автентичності, це спеціальні слідчі органи мають перевірити. Але там повторюється кілька разів: «Ні один екіпаж не зніметься без 130, давайте старайтеся». 130 — це керування у стані алкогольного сп’яніння, я правильно розумію?

Саме так.

Якщо це правдива переписка — виходить, ми повертаємося до старої практики міліції, що головне — це статистика і постанови?

Це питання також буде досліджуватися в межах службового розслідування: хто це писав, за яких обставин, чого це відбувалося. Але в патрульній поліції з 2015 року і по цей день ніколи не було ніяких показників, тобто планок, які ставилися: ось сьогодні треба стільки, а завтра — стільки. І діяльність поліцейського не оцінюється виключно з наявності якоїсь кількості тих чи інших постанов, протоколів або чогось іншого.

Тут потрібно розуміти ще й таке: контроль і моніторинг ефективності діяльності кожного поліцейського має бути, і роблять це, перш за все, командири, безпосередні і прямі керівники.

Про що я говорю? Коли поліцейський виїжджає на лінію, він має виконувати свої завдання і функції, які прописані в законі про Нацполіцію. Це — реагувати на правопорушення, виявляти правопорушення, здійснювати превентивну діяльність, реагувати на виклики, повідомлення громадян, тобто величезний спектр діяльності. І якщо ми візьмемо, що один екіпаж, для прикладу, виніс 10 постанов, опрацював 3-4 виклики на 102, затримав по гарячих слідах злочинця і повернувся на базу з такими результатами за зміну, а інший поліцейський всю зміну не показує жодної діяльності, ніякого результату, то зрозуміло, що у командира виникає питання: я вибачаюся, але чим ви займалися всю зміну, 12 годин, які ви патрулювали?

Ви стверджуєте, що ніяких вимог по кількості постанов немає?

Ніяких планів або якихось попередньо визначених цифр немає, і вони ніколи не спускалися і не спускаються зверху. Можливо, десь у межах цього контролю конкретний командир перегнув палку в питанні контролю і підвищення ефективності роботи поліцейського. Якщо ми бачимо таку інформацію, ми реагуємо.

Про пост Євгена Жукова та цькування Зої Мельник у Facebook

Мене найбільше здивувала в цій історії реакція керівника Департаменту патрульної поліції, вашого безпосереднього керівника Євгена Жукова. Патрульна опублікувала певного роду інформацію, яку варто було перевірити. Замість того, щоб детально заявити, що ми будемо розслідувати, перевіряти, встановимо, правда це чи неправда, Жуков фактично звинуватив Зою Мельник у тому, що вона намагається піаритися і хайпувати. Це так має реагувати керівництво оновленої патрульної поліції?

Процедурно одразу було прийнято рішення щодо перевірки цієї інформації і надання їх належної оцінки. А щодо безпосередньо Facebook, то начальник департаменту висловив свою особисту позицію щодо даної інформації.

Одна справа, коли це звичайна людина пише у себе в Facebook, а інша — коли керівник величезного органу. І це не сприймається як особиста думка людини, це сприймається як позиція керівника.

Я вам ще раз поясню: позиція і Департаменту, і керівника одразу була на перевірку цих фактів. Але у Facebook начальник Департаменту висловив свою особисту позицію, адже є факти, які також важливі до цієї події.

Ви вважаєте правильним такий пост Жукова? Тон, в якому він був написаний? Підтримуєте цю позицію?

Загальна позиція Департаменту полягає у комплексі. Перш за все, це процедурна позиція, яка була незмінна з самого початку. При появі інформації ми одразу прийняли рішення про її перевірку, проведення службового розслідування. Начальник департаменту висловив свою особисту позицію у Facebook, на своїй особистій сторінці, адже там були ще додаткові факти, яким він вважав необхідним висловити.

Я поясню, чому я так детально розпитую. Після цього поста Жукова почався відвертий булінг Зої. На її адресу почали використовуватися такі слова, я цитую зараз блогера Олексія Мочанова, який спілкується, наскільки я розумію, з паном Жуковим. Він написав: «овца, мусор» і так далі. Потім інші люди почали писати: «ескортна повія». Чи не вважаєте ви, що саме пост Жукова став причиною для такої реакції?

По-перше, відповідають за якісь слова і вислови ті, хто це коментував і хто це писав. Я впевнений, що ніхто там нікому не казав щось писати. Хтось висловив свою особисту думку з даного приводу. Причому вона була, як ви бачили, категорична як в одну сторону, так і в іншу. Ви зараз говорите тільки про один вид коментарів. Я думаю, що інші ви також, якщо почитаєте, можете знайти.

Просто дивно, коли людина, яка підтримує патрульну поліцію, після посту керівника патрульної поліції починає такі відверто образливі коментарі писати.

Щодня у Facebook хтось пише якісь коментарі того чи іншого характеру. Я знаю, що ви користувач Facebook, як і я. Там можна знайти різні моменти.

Про дописи поліцейських у соцмережах

Наскільки патрульний поліцейський має право висловлювати свою позицію у Facebook?

На превеликий жаль, є дуже багато інформації, яка дійсно не відповідає дійсності, але висвітлюється. Зараз Facebook перебуває в такому стані, де кожен може висловити свою думку. Що стосується службової інформації і службової діяльності — на мою думку, службова інформація не має публікуватися у відкритих джерелах, якщо вона стосується службової діяльності і пов’язана з виконанням функцій.

Мені розповідали патрульні поліцейські, що є негласне правило, що забороняється публікувати певного роду інформацію у Facebook. Чи це відповідає дійсності?

Я про таке правило не чув. Але є якісь моменти, які поліцейські висвітлюють і які не висвітлюють. Якщо ми звернемося до зарубіжних країн, навіть Америки, Канади, то ми бачимо, що правильний шлях для поліцейського — це саме вирішення питань, які є в службовій діяльності, позаслужбовій діяльності, саме в правовому руслі, в правовому колі.

В кожному управлінні є підрозділи моніторингу, які 24/7 слідкують за дотриманням дисципліни, за ефективністю. В даному випадку поліцейський має звернутися і до підрозділу моніторингу, і до підрозділу внутрішньої безпеки. Якщо не допомагає, є інші органи і структури, які також можуть допомогти. На мою думку, поліцейський мав би робити саме отак. І наші зарубіжні колеги, як я вже сказав, також дотримуються цієї думки. В якихось структурах за кордоном є взагалі заборона висвітлення будь-якої інформації, що стосується службової діяльності, в соцмережах, а в якихось — немає.

Ви підтримуєте таку ідею заборони?

Якщо вона є, значить, її потрібно дотримуватися. Я підтримую ідею, щоб поліцейський вирішував питання службової діяльності відповідно до закону і як це має бути по процедурі.

Про мотивацію та зарплату поліцейських

Відійдемо від історії конкретно Зої Мельник. Я згадую 2015 рік, своїх знайомих, які йшли на першій хвилі патрульної поліції. Це здебільшого були люди з вищою освітою, люди розумні, дуже мотивовані, які вірили, що можуть щось змінити. Вони не розуміли всіх проблем, з якими зіткнуться: ненормований графік, фізична втома, низька зарплата. Але дуже багато людей, які пішли в перший набір, за якийсь час звільнилися. Чому вони звільнилися?

Питання дуже цікаве, але потрібно розібратися з ним глибинно. Потрібно розуміти, що ви перелічили дуже серйозний спектр обставин. Це і графік, і важкі моменти, які трапляються у службі, а служба, особливо патрульного поліцейського — це дійсно важка і кропітка робота. Це і недостатній рівень грошового забезпечення.

А скільки зараз отримує патрульний поліцейський?

Патрульний поліцейський у Києві отримує від 13 тисяч, в містах-мільйонниках — від 12-ти, в інших містах — від 10 тисяч. На початку 2019 року було підняття зарплати на 30 відсотків всім патрульним поліцейським, і зараз зарплата складає саме стільки.

Це менше 500 доларів.

Це недостатня зарплата, якщо її порівняти з тим навантаженням, яке несе поліцейський.

Хто має підвищувати зарплату?

Є бюджет, є виділення бюджету на окремі органи і структури, в тому числі на Міністерство внутрішніх справ і Національну поліцію. Ми постійно говоримо про необхідність підняття зарплати. Це говорить і керівництво Нацполіції, і керівництво Міністерства. У цьому році було збільшено, і дуже сильно сподіваюся, що буде збільшено ще.

Але заробітня плата, хоч ми і сконцентрувалися на ній — не єдине, що мотивує поліцейського. Мотивація поліцейського полягає і в організації службової діяльності, можливості самореалізації. Це те, що ми можемо робити, і ми робимо — для цього створюється досить багато умов.

Перше — в усіх управліннях патрульної поліції ми робимо максимум для того, щоб розвивалися спортзали. Дуже багато де ми зробили нові спортзали, десь оновили, використовували також фінансування, яке нам надходить від наших партнерів, донорів. Спорт в патрульній поліції — це те, що також розвивається і згуртовує поліцейських. У нас дуже багато спортивних напрямів — це і джіу-джитсу, і регбі, і різні види боротьби, і ігрові види спорту. Це один вектор, в якому розвивається поліцейський. Далі — в нас постійно відбувається підготовка поліцейських, тренінги.

Про підготовку поліцейських

Хочу уточнити — як часто поліцейські ходять стріляти в тир?

Відповідно до наказу по службовій підготовці. Зрозуміло, що бувають такі ситуації, де є проблеми з даним питанням, адже не кожне управління патрульної поліції в Україні має свій власний тир. Десь це використовується на домовленостях.

В Києві як часто патрульні ходять в тир?

На даний момент у нас постійно відбувається стрільби у патрульних поліцейських.

Це раз на три дні, на тиждень, на місяць?

Відповідно до графіку, який складається підрозділом профпідготовки. На кожного поліцейського розразхунок іде. Якщо ми беремо Київ, то можна подивитися, що тир використовується практичного кожного дня. Тобто поліцейські стріляють щодня. Я хочу зауважити, що роблять це не у свій вихідний день, а під час несення служби, в день, коли заступили на зміну. Це також дуже важливо.

Півроку тому я спілкувався зі своїм знайомим командиром роти патрульної поліції Києва. Він сказав, що вони стріляють у суботу і їм дають по три патрони.

Щодо трьох патронів — можливо, тоді видали і три патрони.

Ні, що кожен раз їм по три патрони видають.

Буває також, що є недостатня кількість боєприпасів. Але не забувайте, що вогнева підготовка складається не тільки зі стрільби. Є ще види вправ, які можна відпрацьовувати, не стріляючи. Окрім того, в нас зараз під час підготовки поліцейських використовуються також маркерні пристрої, які стріляють мильними кулями. Дуже ефективно, це ми перейняли досвід від наших закордонних колег.

І що стосується того, скільки стріляють. Я вам скажу відверто: стріляють набагато більше, ніж коли-небудь стріляли раніше. Фактично, стріляють постійно. Хочемо, щоб було ще більше набоїв, щоб поліцейські мали змогу ще більше стріляти. На даний момент використовуємо ті ресурси, які є.

Але ж це відповідальність керівництва — створити умови, щоб патрульні були нормально підготовленя?

В тому числі, керівництво і МВС, і Нацполіції робить дуже багато, щоб саме це відбувалося. Крім того, спорт і вогнева підготовка — це не єдина сфера фахової підготовки поліцейських. Дуже багато поліцейських проходять тренінги щодо різних питань, наприклад, булінгу, роботи з людьми з інвалідністю, роботи з людьми з якихось меньшин. Кожен поліцейський може отримати цю підготовку і займатися фахово цим питання.

Наприклад, шкільні офіцери поліції, які проходять підготовку з даного напрямку і постійно проводять профілактичну, роз’яснювальну роботу в школі. Дуже багато поліцейських пройшли тренінги з реагування на сімейні конфлікти.

Джерело

Зоя Мельник про скандал у патрульній поліції Одеси

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"