Права людини і поліція: допис з сайту МВС про проведену нараду

04.06.2020

МВС та Нацполіція не приховують факти порушень прав людини правоохоронцями, а реагують відповідно до Закону. Про це заявив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков під час координаційної наради правоохоронних органів щодо припинення випадків злочинів з боку правоохоронців та випадків катувань.

 Нарада відбулась під головуванням Генерального прокурора Ірини Венедіктової.

«Сьогодні одним із найрезонансніших є ганебний випадок в Кагарлицькому відділі поліції. Окремими політиками та у медіа, на жаль, проводяться паралелі з подіями у Врадіївці у 2013 році. За характером подія майже ідентична. Проте, принциповим є цілком відмінна реакція з боку Національної поліції. «Врадіївку» намагалися приховати. Ми не приховували нічого. Двох негідників негайно затримали, а до міста події було викликано слідчу групу ДБР», – сказав Арсен Аваков.

Міністр внутрішніх справ нагадав, що Кагарлицький відділ поліції розформований, 60 поліцейських виведено за штат. Можливість їхньої подальшої служби буде вирішено кадровою комісією Нацполіції.

«На жаль, випадки катувань і нелюдського поводження існують у поліції будь-якої країни світу. Проте, ознакою здоров’я системи є реагування на такі випадки, вжиття заходів для покарання винних за повною мірою Закону. Міністерство внутрішніх справ активно підтримує політику абсолютного неприйняття порушень прав людини», – підкреслив Арсен Аваков.

Він також додав, що МВС співпрацює з міжнародними організаціями з питань запобігання катуванням, дотримання прав людини, а також з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини.

Арсен Аваков також додав, що в усіх підрозділах поліції функціонуватиме система цілодобового контролю за діями посадових осіб.

«Називатиметься вона «Сustody Records». Механізм – онлайн реєстрація затриманих осіб в усіх підрозділах поліції, починаючи з фактичного затримання особи, подання скарг та інших механізмів контролю за діями посадових осіб в режимі 24/7. На даний час відбувається апробація даного пілотного проекту в поліції Кіровоградської області. Він передбачає переоблаштування приміщень 10 відділів і відділень поліції», – сказав очільник МВС.

За його словами, для запровадження такого проекту в усіх підрозділах поліції в державі необхідно за попередніми підрахунками понад 20 млн. євро.

«Отже, підсумовуючи, хочу ще раз підкреслити, що Міністерство внутрішніх справ вживає усіх заходів щодо очищення лав поліції й суворо карає винних, і в той же час системно втілює сучасні європейські стандарти правоохоронної діяльності й новітні технології для контролю та моніторингу», – сказав Арсен Аваков.

Заступник голови Нацполіції – начальник Головного слідчого управління Максим Цуцкірідзе додав, що управлінням дотримання прав людини Нацполіції за півтора роки проведено більше 300 службових розслідувань виявленої інформації про порушення працівниками поліції прав людини.

«За їх результатами притягнуто до дисциплінарної відповідальності 175 працівників поліції (62 – догана, 18 – сувора догана, 76 – зауваження, 12 – попередження про неповну посадову відповідність та 7 – звільнення). Матеріали 51 службового розслідування було скеровано до інших уповноважених органів для прийняття рішення», – сказав Максим Цуцкірідзе.

Він також розповів про результати роботи у цій сфері підрозділів внутрішньої безпеки:

«Протягом останніх півтора року проведено більше 4600 цільових заходів та перевірок, під час яких виявлено майже 7900 порушень. До дисциплінарної відповідальності притягнуто 2724 працівника, з яких 178 – звільнено. За матеріалами підрозділів внутрішньої безпеки, органами досудового розслідування розпочато 94 кримінальних провадження стосовно працівників поліції за фактом порушення конституційних прав громадян (з яких 4 – за катування). Повідомлено про підозру 40 правоохоронцям».

Генеральний прокурор Ірина Венедіктова наголосила, що основне завдання органів правопорядку – забезпечення законності та дотримання прав і свобод людини.

«Події, які нещодавно відбулися в Кагарлицькому відділенні поліції, стали викликом для всієї системи кримінальної юстиції. З одного боку – абсолютно обґрунтована критика нелюдського поводження працівників Нацполіції з особою, яку викликали до відділення поліції як свідка, а потім побили і зґвалтували. З іншого боку – злагоджену роботу прокурорів, слідчих ДБР та оперативних працівників Департаменту внутрішньої безпеки Нацполіції. Наслідком такої ефективної співпраці є затримання двох працівників Кагарлицької поліції, які наразі перебувають під вартою. Наступний крок – скерування обвинувального ату до суду. Офіс генерального прокурора вступає категорично проти будь-яких замовчувань або приховування фактів катувань або неналежного поводження з боку правоохоронних органів», – сказала Ірина Венедіктова.

Голова Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню  Микола Гнатовський  зазначив, що проблема катувань і нелюдського поводження в Україні може бути вирішення і вже зроблені певні кроки, які дають підставу для оптимізму.

 «Одним з них є запровадження системи «Сustody Records». Коли вона буде запроваджена всюди в Україні, то Україна буде однією із зразкових європейських держав. Основна ідея «Сustody Records» полягає в тому, щоб були забезпеченні гарантії від катувань. Ці гарантії довели свою ефективність у всіх європейських державах. Це інформування про факт затримання третіх осіб, доступ до адвоката та доступ до лікаря. Якщо це працює, катування суттєво знижуються», – сказав Микола Гнатовський.

Учасники наради підписали спільно постанову та узгодили наступні заходи: невідкладно активізувати діяльність, спрямовану на виявлення кримінальних правопорушень з боку правоохоронців та випадків катувань. Для цього повною мірою застосувати всі наданні законом можливості.

Удосконалити статистичну звітність та Єдиний реєстр досудових розслідувань для забезпечення можливості належного обліку заяв та повідомлень, а також кримінальних правопорушень даної категорії.

Удосконалити систему реєстрації затриманих осіб, фіксації всіх слідчих та процесуальних дій за їх участі, включаючи результати медичного огляду та тілесних ушкоджень.

Удосконалити механізм застосування заходів безпеки до осіб, що стали жертвами неналежного поводження, особливо тих, що перебувають у місцях несвободи.

Потребує розробки та нормативного закріплення механізм повідомлення підрозділів ДБР про факти виявлення медичними працівниками закладів охорони здоров’я тілесних ушкоджень, що могли утворитися під час неналежного поводження з особою органними правопорядку.

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"