Працівники Кіровоградської виправної колонії не виконують вимог законодавства

01.12.2016

111 жовтня 2016 року моніторингова група у складі працівників Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Кіровоградській області та представників громадськості здійснила візит до Кіровоградської виправної колонії (№ 6) з метою вивчення стану дотримання прав осіб, які у ній тримаються.

Учасники візиту мали змогу безперешкодно відвідати всі приміщення установи, поспілкуватися з  в’язнями та ознайомитися зі службовою документацією колонії.

При огляді штрафних приміщень установи, в яких повинні триматися порушники режиму, моніторинговою групою було виявлено в’язня, який безпідставно перебував у камері дисциплінарного ізолятора понад два місяці. Вказану особу було переведено до зазначеного приміщення 22 липня 2016 року на час проведення службового розслідування. При цьому, відповідно до вимог законодавства, за таких обставин у камері дисциплінарного ізолятора засуджені можуть триматися не більше 10 діб. Самі ж камери дисциплінарного ізолятора не забезпечені належним природним і штучним освітленням, у них не встановлено бачків з питною водою.

Незважаючи на те, що з 7 жовтня цього року набрали чинності зміни до Кримінально-виконавчого кодексу України, відповідно до яких у дільниці посиленого контролю тримаються лише особи, які систематично вчиняють злісні порушення установленого порядку відбування покарання, що загрожують безпеці персоналу, засуджених або інших осіб, у дільниці посиленого контролю колонії трималися засуджені, стосовно яких не були переглянуті підстави їх тримання у цій дільниці. На день моніторингового візиту там перебували в’язні, які взагалі не мали дисциплінарних стягнень.

В установі не забезпечено право засуджених на користування глобальною мережею Інтернет, хоча це право їм надано ще з 2014 року.

Також під час візиту було відзначено, що в колонії тримаються люди з обмеженими можливостями (без нижньої кінцівки, прикуті до інвалідного візка), проте будь-які засоби, що полегшують мобільність, в установі відсутні.

Серйозне занепокоєння у моніторів викликала значна кількість випадків травматизму серед засуджених. Так, лише протягом 2016 року серед травм у засуджених були, зокрема, ампутація половини ступні, ампутація пальця, рвані рани пальців кисті, рвана рана лобової ділянки, гематома під оком, рвана рана тім’яної ділянки голови. Зі слів окремих засуджених, частина травм була отримана ними під час виробничого процесу, але документувалися вони як побутові травми.

Надання медичної допомоги в установі здійснюється на низькому рівні. Медична частина не укомплектована лікарем-стоматологом і терапевтом. Флюорографічне обладнання в установі не працює. Відповідні обстеження проводяться лише один раз на рік пересувною мобільною рентген-установкою територіального закладу охорони здоров’я. Обстеження на виявлення ВІЛ-інфекції та лікування ВІЛ-позитивних осіб в установі організовано на неналежному рівні. При цьому, за останні 6 місяців поточного року в колонії померло 3 особи, 2 з яких – від ВІЛ-асоційованих захворювань.

У ході моніторингового візиту були виявлені інші порушення національного законодавства та міжнародних нормативів у сфері дотримання прав людини. За результатами візиту до відповідних державних органів будуть направлені акти реагування Уповноваженого з прав людини.

Нагадаємо, цього року відзначається 10-та річниця Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання (у 2002 році він був прийнятий, а в 2006 році набув чинності). Вказаним документом передбачено запровадження національного превентивного механізму, який на міжнародному рівні довів свою ефективність у напрямі запобігання катуванням та жорсткому поводженню. Україна ратифікувала Факультативний протокол 21 липня 2006 року.

Головна ідея національного превентивного механізму (НПМ) полягає у запровадженні системи регулярних, незалежних відвідувань будь-якого місця, що перебуває під юрисдикцією та контролем держави, де утримуються чи можуть утримуватися особи, позбавлені волі, за розпорядженням державного органу чи за його вказівкою, або з його відома чи мовчазної згоди. Такі моніторингові відвідування місць несвободи незалежними експертами мають стримувальний вплив на державні органи й, відповідно, мінімізують ризик стати жертвою неналежного поводження та катування.

Крім того, 2 жовтня 2012 року було внесено зміни до Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», яким на Уповноваженого покладено функції національного превентивного механізму. Зазначений Закон набув чинності 4 листопада 2012 року.

Після проведення громадських обговорень за участю відомих національних та міжнародних експертів було прийнято рішення про запровадження в Україні національного превентивного механізму у форматі «Омбудсман плюс», який передбачає здійснення моніторингових візитів до місць несвободи працівниками Офісу Омбудсмана спільно з громадськими моніторами, які пройшли відповідне навчання.

У листопаді 2016 року український НПМ звітуватиме про 4 роки своєї діяльності.

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"