Постраждалий від “беркутівців” у 2013 році домігся суду над ними

09.02.2019

Колишнім бійцям спеціального підрозділу “Беркут” Віктору Ейсмонту і Володимиру Мохоню закінчили зачитувати обвинувальний акт. Їх обвинувачують у розгоні мітингувальників на Майдані Незалежності 30 листопада 2013 року, а також у складанні завідомо неправдивих рапортів.

У справі єдиний потерпілий – Максим Федяй. Він розповів “Insider”, завдяки чому йому вдалось досягти судового розгляду щодо “беркутівців”.

Що зробили Ейсмонт і Мохонь

Як зазначається в обвинувальному акті, двоє бійців київського підрозділу “Беркут” разом зі своїми колегами брали участь у протидії мітингувальникам на Майдані Незалежності вранці 30 листопада 2013 року.

Тоді, за словами прокурора Оксани Тимошенкової, “беркутівці” розігнали близько 500 людей з Майдану Незалежності. Як мінімум 132 людини отримали ушкодження різної тяжкості (офіційно зафіксовані слідством) , а 34 були затримані та доставлені до Шевченківського відділу поліції. Пізніше на них склали адміністративні протоколи за хуліганство та невиконання законних вимог працівників міліції.

Одним із таких затриманих був Максим Федяй. Він був на Майдані разом зі своїми друзями. Пригадує, що тоді ночував на Майдані і коли “беркутівці” почали штурм, просто не встиг вчасно вийти з під-стели.

“Я був на другій сходинці знизу, намагався видряпатися звідти, але упав, сповз донизу. Мене забрали, посадили в автозак та повезли у відділок. Ми (затримані, – ред.) були тоді сонні, щось попідписували, аби нас скоріше відпустили”, – розповів Максим.

За словами прокурора, Ейсмонт та Мохонь протягнули Максима по землі приблизно 50 метрів від стели до вулиці Інститутської.

“Усвідомлюючи, що Федяй не міг вчинити будь яких правопорушень, діючи з умислом, стягли його з підніжжя стели та протягли до вулиці Інститутської близько 50 метрів. Підняли на ноги та силою посадили до автозаку”, – йдеться в обвинувальному акті.

Пізніше, за версією слідства, вони написали рапорти, вказавши, що Федяй вчиняв хуліганські дії та не виконував вимоги правоохоронців. На підставі цих рапортів було складено протокол про адміністративне правопорушення.

Як стверджує прокурор, відомості, внесені “беркутівцями”, були завідомо неправдивими, що є кримінальним правопорушенням.

Максим Федяй не погодився бути порушником

Пізніше суд, як розповідає Максим, закрив справу проти нього за одним із епізодів, а за іншим визнав його винним, не застосувавши жодного покарання. Це рішення він разом з адвокатом оскаржив у апеляційному суді, який визнав учасника Революції Гідності не винним.

Згодом Максим Федяй долучився до колективного позову проти дій “беркутівців” 30 листопада.

Епізод саме з Максимом виділили в окреме кримінальне провадження, в якому, на думку слідства, є всі докази неправомірних дій тодішніх правоохоронців Ейсмонта та Мохоня.

До того ж Федяй подав цивільний позов, який долучили до кримінального обвинувачення.

“Це був зустрічний позов, який ми подали після того, як мене звинуватили в хуліганстві. Я так розумію, щодо самих затримань, ніхто крім мене більше не позивається”, – розповів Федяй.

Як зізнається Максим, судовий процес йому самому вже набрид. Перше засідання у справі відбулось влітку минулого року. До цього він майже два роки ходив на допити до слідчого і вже думав припинити боротьбу.

“Думав, може все це покинути, але люди, з якими я раджусь мені кажуть: якщо на таке закривати очі, то просто буде прецедент, що будь-кого можна затримувати без причини на те”, – зазначив Максим.

На засіданні 5 лютого Максим зачитав текст цивільного позову, згідно з яким просить відшкодувати йому моральну шкоду у вигляді 400 тисяч гривень.

Максим Федяй, потерпілий: 

Думав, може все це покинути, але люди, з якими я раджусь мені кажуть: якщо на таке закривати очі, то просто буде прецедент, що будь-кого можна затримувати без причини на те

Що відбувається у суді

Нині у справі щодо Ейсмонта і Мохоня закінчили зачитувати 50 сторінок обвинувального акту.

16 січня у справі з’явилась новий прокурор Оксана Тимошенкова. Як зазначила вона сама, причиною цього стали кадрові зміни в прокуратурі – попередній прокурор у справі перейшов на іншу посаду.

Як розповіла в коментарі “Insider” адвокат потерпілого Юлія Науменко, розгляд по суті у цій справі почався у жовтні минулого року. Після зачитування цивільного позову суд повинен перейти до дослідження доказів у справі.

На наступному засіданні, 12 лютого, суд розгляне письмові докази, потім допитає свідків, потерпілого і підсудних.

Чим займається Ейсмонт

Один із обвинувачених Віктор Ейсмонт був помічником народного депутата Євгена Дейдея. Про це свідчить сайт Верховної Ради.

Сам Дейдей підтверджував цю інформацію та навіть публічно в соціальній мережі заступався за Ейсмонта, мовляв “він виконував наказ”, та “ще немає вироку суду”.

Нині на сайті ВР прізвище Ейсмонта продовжує значитись у переліку помічників нардепа Дейдея.

Дякуючи колегам зі “Слідство інфо”, які надали “Insider” відповідь на свій інформаційний запит, стало відомо, що в поліції не спростовують інформацію про те, що Ейсмонт дійсно повернувся до правоохоронних органів.

Зокрема в запиті журналісти просять керівництво київської поліції надати коментар про те, яким чином Ейсмонту вдалось пройти атестацію до полку особливого призначення в поліцію. Там у свою чергу зазначили, що “запит щодо співробітника полку поліції особливого призначення #1 Ейсмонта В. В. розглянули”. Таким чином, станом на 21 грудня 2018 Ейсмонт дійсно служив у поліції.

Сам Ейсмонт відповісти на питання журналіста Insider з приводу своєї ймовірної роботи в поліції категорично відмовився.

Адвокат потерпілого Юлія Науменко зазначила, що за її даними прокуратура не надавала до поліції клопотання про відсторонення з посади Віктора Ейсмонта.

Прокурор у справі зазначила, що не знає, чи надавались прокуратурою подібні клопотання, адже раніше справу вів інший прокурор.

Артур Пріхно

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"