Погляд загнаного звіря

27.11.2020

Цього разу до Дніпра привезли на лікування побитого засудженого, ще два розповіли про систематичні знущання і тортури.

«Били так, щоб не лишалося синців: по п’ятах, потилиці. Потерпілі розповіли, що в жодному разі не готові повертатися туди і навіть мають суїцидальні наміри, якщо їх повернуть до Бердянської колонії. Сказали, що більше такого не витримають», — зазначила адвокатка ГО «Правозахисна Група «СІЧ» Марина Кіптіла.

Правозахисники розповіли, що двоє засуджених прибули до Дніпра для участі в судових засіданнях, а ще один — через необхідність отримати медичну допомогу внаслідок катувань. Юристам вдалося домогтися, щоб одного з них перевели до іншої колонії, а доля інших двох вирішується, адже повернення в колонію тепер означатиме для них ще більші катування.

«Мого сина суд засудив на два роки позбавлення волі, а виявилося — катувань, — ділиться мати одного з засуджених Інна Рахмістровська. — Він провів у Бердянській колонії всього 29 днів, і коли я його побачила, то не повірила своїм очам: він досі не може ходити, має тріщину в гомілковій кістці, вибиті зуби, численні гематоми, струс мозку, косить око. У нього погляд загнаного звіра! Я у страшному сні не могла уявити, що таке зроблять із моїм сином».

За місяць, за словами матері, син втратив близько 20 кг, скаржився на вимагання грошей і те, що б’ють усіх новопробулих: «Він сказав телефоном, що треба переказати 500 гривень. Я відповіла — не раніше, ніж за тиждень. А наступного дня мені зателефонували й сказали, що він сильно побитий. Коли я його побачила, то взагалі не впізнала! Я не розумію: кого з такої тюрми отримає суспільство — моральних потвор, психічно хворих людей?»

Про систематичні побиття засуджених у Бердянській виправній колонії правозахисні організації заявляють не вперше, однак усі їхні скарги й клопотання лишаються без уваги.

«Майже щодня я чую одні й ті самі скарги і сльози від матерів. Чого ми тільки не робили: їздили в моніторинги до Бердянської колонії, проводили зустрічі з омбудсменом, у комітетах ВР, акції протесту — але реакції від держави жодної. Це узаконена м’ясорубка. І куди нам ще кричати, щоб нас почули?», — розповів голова ГО «Альянс української єдності» правозахисник Олег Цвілий.

У Бердянській колонії утримують за нетяжкі та середньої тяжкості злочини людей, котрі вперше потрапили за ґрати. За словами правозахисників, там їх ламають фізично і морально, а кримінальні справи, які відкривають за фактом катувань, не розслідуються.

«Саме в цій колонії торік був по-звірячому побитий і зґвалтований 24-річний учасник бойових дій, напередодні нагороджений державним орденом «За мужність». Він потрапив до колонії за досить сумнівними обвинуваченнями. Долю людини просто зламали. І, попри великий суспільний резонанс, ніхто з винних так і не відповів за злочин, а в колонії й досі катують», — прокоментував директор ГО «Правозахисна Група «СІЧ» Дмитро Рева.

Правозахисники закликають постраждалих не мовчати і звертатися по юридичну допомогу, адже переведення в іншу колонію — не вирішить проблеми. Саме свідчення потерпілих і документування фактів тортур можуть зрушити проблему з мертвої точки. За фактами катувань правозахисники подали скарги в ДБР щодо порушень за ст.127 КК (Катування) і ст.365 (Перевищення влади або службових повноважень). Якщо винних встановлять, їм загрожує від трьох до восьми років позбавлення волі.

ZN.UA звернулося до генпрокуратури з проханням прокоментувати факти, викладені у статті. Відповідь начальника Департаменту нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, інших заходів примусового характеру у місцях несвободи, а також пробації Офісу генерального прокурора Романа Романчука наводимо нижче.

«Для перевірки викладених фактів Офіс генерального прокурора вже 20.11.2020 розпочав кримінальне провадження стосовно службових осіб Бердянської виправної колонії № 77 за фактами перевищення влади або службових повноважень працівниками правоохоронного органу та катувань засуджених (ст.ст 365, 127). Проведення слідства доручено органам ДБР.

На даний час тривають допити свідків, експертизи, інші слідчі дії. Разом з тим характерною проблемою успішного розслідування таких злочинів є перешкоди в отриманні достовірних показів. Нерідко засуджені, побоюючись негативних наслідків для себе з боку інших ув’язнених та адміністрації місць несвободи, не співпрацюють зі слідчими, не підтверджують інформацію, яку надають правозахисникам. Разом з тим прокурори роблять усе можливе для того, щоб орган досудового розслідування всебічно та якісно перевірив усі оприлюднені факти.

За останні два роки цю колонію неодноразово відвідували прокурори усіх рівнів: від Бердянської місцевої прокуратури до Офісу генерального прокурора. Залучали медиків, інших спеціалістів, проводили огляд засуджених. На усунення інших виявлених порушень внесено понад 40 письмових вказівок. Разом з тим, факти масових катувань не підтвердилися, всі оприлюднені правозахисниками та в ЗМІ факти ретельно перевіряються слідчими підрозділами ДБР.

У 2019 році було розпочато два кримінальних провадження за фактами задоволення статевої пристрасті неприродним шляхом, катування та доведення одного із засуджених до замаху на самогубство. Крім того, розслідуються факти побиття засуджених, які відбувають покарання у БВК №77, ненадання належної медичної допомоги, порушення трудових прав, вимагання грошових коштів від родичів засуджених. Досудове розслідування здійснює ТУ ДБР у м.Мелітополь.

Вже цього року Бердянською місцевою прокуратурою внесено 16 документів реагування, результатом яких стало притягнення до відповідальності 16 службових осіб виправного закладу.

Органи прокуратури докладають багато зусиль для забезпечення прав громадян у місцях несвободи. У цьому питанні ми взаємодіємо з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, громадськими і правозахисними організаціями, засобами масової інформації. Внаслідок виявлених порушень у 2020 році внесено понад шість тисяч документів реагування, за результатами розгляду яких більше 4,3 тисячі посадових осіб притягнуто до відповідальності, звільнено близько 30 осіб, які незаконно утримувалися в місцях несвободи. Крім того, між генеральним прокурором та омбудсменом підписано Меморандум про співпрацю щодо виявлення та попередження порушення прав людини у місцях несвободи, в тому числі і з боку представників правоохоронних органів. Мова йде також про порушення умов утримання, затримання, катування, ненадання медичної допомоги. В рамках виконання Меморандуму ми плануємо спільні моніторингові візити з виявлення фактів та реагування на них».

Довідково про моніторингові групи можна прочитати тут.

Ольга Волинськажурналістка Центру психічного здоров’я і травматерапіі «Форпост HELP»

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"