Обрання керівників ДБР: “теплова пастка” чи тотальне беззаконня?

18.07.2018

Вчора пролунав медійний вибух стосовно новоствореного органу правопорядку – Державного бюро розслідувань. За повідомленням джерел “Української Правди”, на керівні посади середньої ланки мають призначити одізних Володимира Орлова, Дмитра Руденка, Євгена Аблова, Богдана Чобітка та інших осіб. Згодом нардеп Сергій Лещенко опублікував шість додаткових прізвищ – Олександр Туру, Василь Титарчук, Оксана Пащенко, Алла Костюкова, Петро Божевський, Мар’яна Гайовська-Ковбасюк та Олег Дейнега.

Проте до моїх рук потрапив альтернативний список. Саме альтернативний, а не “кращий”. З точки зору підконтрольності – мало що зміниться, хіба що на ключові посади зайдуть не настільки публічно заплямовані персони. Якщо про Аблова чи Руденка не чув лише той, хто не стежить за публічним простором, то про інших [з альтернативного списку] – навіть автор цього блогу по великій частині мало кого знає. Отож, спробуємо розібратись кого саме спробують протягнути на посаду члени “зовнішньої” конкурсної комісії, що утворена ще кілька років тому на паритетних основах між Верховною Радою, Кабміном та президентом Порошенком.

Внаслідок таких призначень – перший варіант – запуск ДБР буде повністю дискредитовано. Проте, у випадку обрання другого [альтернативного] списку – ситуація не надто поліпшується. Хтось на слуху, про когось просто мало інформації. І по суті це не змінює шахову дошку, яку між собою розписали представники БПП та Народного фронту.

Після вчорашньої публікації прихованого списку потенційних переможців склалось враження, що провладні еліти вистрілили “тепловими пастками”. Нагадаю, такий трюк пророблюють військові літаки і гвинтокрили. Ці “пастки” призначені для протидії ракетам з інфрачервоною головкою самонаведення, фактично створюють дублюючу (фейкову) ціль для ракет супротивника.

Так і тут, провладні кола “вкинули” в медійне середовище список найбільш одіозних. Хоча, як стверджують наші джерела в комісії, сьогодні ще буде продовжуватись обговорення кандидатур. Звісно, далеко не факт, що при заміні “доданків” сума зміниться. Більше того, не берусь стверджувати, що є можливість врятувати конкурс. Це можна було реалізувати лише за умови підтримки розробленого експертним середовищем законопроекту, що поданий Мустафою Найємом та Оленою Сотник. Цей документ просто “завис” у Раді до наступної, вже осінньої, сесії парламенту. В ньому функції обрання керівництва середньої ланки мала б перейти до однієї з внутрішніх комісії, де, наприклад, є реальні представники громадськості.

Низька активність громадянського суспільства, ігнорування міжнародних партнерів, періодичні згадки в медіа – саме ці чинники спричинили ситуацію, коли в ДБР на керівні посади заходять або заплямовані, або мало кому відомі персоналії.

Нагадаю, близько двох років кілька нардепів і група з десятка екпертів та активістів намагались підсвічувати конкурс – десятки публікацій, інтерв’ю, телеефіри, участь в конкурсних комісіях (на жаль, не у тій, де обирають керівництво середньої ланки). Наша робота не дала тих плодів, на які очікували. Так званій парламентській коаліції, що управляється групами Порошенка та Авакова-Турчинова, плювати на рекомендації, пропозиції та вимоги активістів, експертів та міжнародних донорів, коли мова йде про взяття під контроль надпотужного органу досудового розслідування.

Тому наразі зіштовхуємось з ситуацією, що лише проаналізувавши всю шахову дошку, можна вибудувати як мінімум не розгромну стратегію поразки. Саме поразки, тут навіть не йдеться про нічию. Проте, не варто опускати руки, адже при зміні так званої політичної еліти під час наступних президентських та парламентських перегонів можливо переломити ситуацію і в Державному бюро розслідувань, розчистивши ці “авгієві стайні” відразу після двох вищезгаданих виборів.

Олександр ЛЄМЄНОВ

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"