Нові члени ВРП погоджені до початку з’їзду суддів

19.12.2018

19-20 грудня відбудеться Всеукраїнський з’їзд суддів. Найважливіше питання на порядку денному – обрання чотирьох членів Вищої ради правосуддя.

Орган, який приймає рішення щодо покарання та звільнення суддів, має вирішальне слово в призначенні суддів до Вищого антикорупційного та Верховного суддів. За час своєї роботи члени ВРП вже встигли: провалити покарання суддів Майдану (кількість звільнених суддів Майдану наразі трошки більше 10%), дозволити уникнути покарання одіозному судді Чаусу, який після того почав буквально брати хабарі банками; заблокувати участь в конкурсі до Антикорупційного суду судді-викривачці Ларисі Гольник та багато іншого. Тому, чи продовжить Вища рада правосуддя працювати з такими ж “результатами” залежить насамперед від того, хто ж увійде до її складу.

Понад 200 суддів з усієї України мають обрати з 23 кандидатів 4, які стануть новими членами Вищої ради правосуддя та почнуть вирішувати долі суддів.

Проте ще до початку з’їзду поширюється інформація щодо уже погоджених з Банковою кандидатів. Серед них кандидати зі сумнівними статками, судді Майдану та ті, що мають зв’язок із країною-агресором, але про все по порядку.

Знайомтесь, заступниця голови Шостого апеляційного адміністративного суду – Світлана Шелест. 

Єдиними доходами Світлани Шелест – є її суддівська заробітна плата, проте це не заважає їй отримувати коштовні подарунки. Так, у січні 2015 року судді подарували квартиру площею 148 кв. м та паркомісце в самому серці столиці. Знаходиться квартира судді в будинку де-люкс класу “Липська вежа” по вул. Інститутська. Вартість подібної квартири від 20 до 50 млн грн. Такий щедрий подарунок судді зробила її мати, яка працює звичайним лікарем і не має доходів, які могли б пояснити такі дорогі подарунки. У 2016 році суддя Шелест успішно пройшла кваліфікаційне оцінювання суддів. Питання, яке поставив їй голова ВККС Сергій Козьяков – чи відчувала вона приниження, пояснюючи походження майна. Детальніше про це розповідали в сюжеті Bihus.info. Я ж нагадаю, що згідно з законом суддя зобов’язана пояснювати джерела походження свого майна і це не має жодного стосунку до “приниження” чи чогось іншого.

Але на дорогій квартирі та паркомісці не закінчуються “подарунки” від матері судді. Лікарка з Івано-Франківська, у тому ж 2015 році, подарувала своїй внучці, дочці судді, ще одну квартиру, на понад 90 кв. м у центрі Києва по вул. Анрі Барбюса.

Те, що пані Шелест є кандидатурою, яка активно “просувається” до складу ВРП, підтверджує також і той факт, що за кілька днів до з’їзду суддів ще один кандидат до складу Вищої ради правосуддя, суддя Володимир Кузьменко, зняв свою кандидатуру на користь Світлани Шелест.

Знайомтесь, екс-суддя Вищого Господарського суду – Лариса Іванова.

У судах Лариса Іванова працює понад 30 років, безпосередньо суддею з 1996 року, а з 2011 по 2018 роки вона працювала у Вищому Господарському суді. Лариса Іванова також брала участь у конкурсі до Верховного суду, проте зняла свою кандидатуру напередодні співбесіди з ВККС.

На конкурсі до ВС суддя отримала негативний висновок від Громадської ради доброчесності. Причиною висновку ГРД стала невідповідність способу життя сім’ї кандидата з офіційними доходами.

Так, чоловік-пенсіонер судді володіє недобудованим, за декларацією, проте цілком обжитим, судячи з фото, будинком під Києвом площею понад 400 кв. м.

Згідно з пояснень судді вона та чоловік заробили на цей будинок, працюючи закордоном, однак, з наявних відомостей єдиною роботою її чоловіка закордоном була служба в лавах Радянської армії в Німеччині, сама ж суддя в той час не працювала. На співбесіді вона розповідала про безкоштовні пайки, …роботу кочегара та збір полуниць. Вочевидь, на думку судді, доходами з такої роботи можна пояснити чималий будинок. На пленарне засідання ВККС, де розглядався висновок ГРД, суддя Іванова навіть не з’явилася.

Громадська рада доброчесності також звернула увагу на інші факти, які можуть свідчити про недоброчесність кандидата, а саме: неетична поведінка під час здійснення правосуддя, втручання в здійснення правосуддя і неповідомлення про це в декларації доброчесності, імовірне винесення рішень за наявності конфлікту інтересів.

Знайомтесь, голова Запорізького окружного адмінсуду – Олег Прудивус.

Головою суду Олег Прудиус обирався вже тричі, хоча закон передбачає обрання лише 2 рази.

Олег Прудиус – суддя Майдану, своїм рішенням він заборонив проведення мирної акції протесту під Запорізькою прокуратурою у часи Революції Гідності. 

Теща та тесть судді є громадянами Російської Федерації, сам Олег Прудиус, за наявною в мене інформацією, до цього часу доволі часто подорожує до країни-агресора.

Буквально минулого тижня Олег Прудиус успішно пройшов кваліфікаційне оцінювання суддів та підтвердив здатність здійснювати правосуддя. Ми не дізналися, чи спитали члени ВККС Олега Прудиуса щодо майданівських рішень та поїздок до Росії, тому що співбесіда з ним проходила в закритому режимі без трансляції. Причина – проживання батьків дружини в Москві.

Четвертою погодженою кандидатурою до складу Вищої ради правосуддя називають суддю Наталію Краснощокову. 

Інформації щодо неї на даний час найменше, суддею Наталія Краснощокова працює з 1991 року, в 2018 році вона успішно пройшла кваліфікаційне оцінювання та підтвердила здатність здійснювати правосуддя. Співбесіда судді Краснощокової проходила в закритому режимі.

На прес-конференції кандидатів до ВРП Наталія Краснощокова заявила, що Вища рада правосуддя має бути вільна від політичного впливу.

Можливо, наявність у списку погоджених кандидатів людини без компрометуючої інформації є лише способом відвернути увагу від інших, набагато одіозніших кандидатів.

Загалом в рамках проекту PROSUD Автомайдан проаналізував всіх кандидатів до Вищої ради правосуддя, серед них є як і одіозні кандидати, які мають сумнівні статки, приймали рішення, порушуючи права людини та мають очевидні політичні зв’язки, так і кандидати, які публічно відстоюють незалежність судової системи. Ознайомитися з повним аналізом можна за посиланням 👉 https://bit.ly/2R8dNHC

Втім, наявність “затверджених” кандидатів до початку з’їзду говорить про те, що до незалежності нашій судовій системі ще далеко. Очевидно, що вплив на важливий судовий орган хоче зберегти як Адміністрація Президента (про кандидатів до ВРП, які просуваються оточенням Петра Порошенка на з’їзді прокурорів я вже писала вчора), так і старою суддівською системою.

А те, наскільки рядові судді готові боротися за свою незалежність, покажуть наступні два дні та голосування на з’їзді.

Катерина Бутко

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"