Наша поліція нас береже?

05.01.2019

Нещодавно в новинах промайнула інформація про звіряче побиття авіаконструктора заводу «Антонов»  Віктора Ковальського. Цей інцидент стався торік 27 грудня. Авіаконструктора полісмени начебто сплутали з валютним шахраєм. Типова ситуація для поліцейських. Потім його побили. За словами потрепілого, били троє. Серед них був і чоловік, який нібито впізнав у ньому шахрая.

Це вже не перший випадок кримінальних правопорушень за участі патрульних поліцейських. Наведу декілька фактів:

1. Чернівці. Коп ледь не до смерті побив чоловіка за начебто неправильне паркування. Спочатку він зробив зауваження, потім почав погрожувати, а зрештою збив чоловіка з ніг і кілька хвилин лупцював, доки той не втратив свідомість.

Потерпілий Максим Савостюк згадує, що незнайомець зробив йому зауваження щодо паркування. “Моя машина заважала йому виїхати заднім ходом. Я зауважив – є багато місця попереду, можна виїхати.

Своє слідство розпочала дружина побитого. Вона знайшла відео з камери спостереження і вирішила прослідкувати за машиною кривдника чоловіка. Припаркована вона була в тому самому місці. “Я викликала патрульну поліцію, приїхала поліція. Почула, як пані поліцейська каже йому: “Влад, привіт”. Я її запитала, ви знайомі? Вона каже, він працює в організації, яка співпрацює з патрульною поліцією”, – розповіла Олена Савостюк.

Подружжя самостійно почало шукати нападника в соцмережах, і знайшли та ідентифікували. У поліції вже заявили, що Владислав Дикий півроку тому перевівся в інший підрозділ – Департамент економічної безпеки. Але там кажуть, що він уже звільнився, буквально вчора… І після цього інциденту, який стався, слідчий приходив розпитувати потерпілого. До цього часу, вони спілкувалися лише телефоном.

2. Харків. Поліцейські в метро забрали жінку та чоловіка почали бити і вимагати хабарі. Аналогічний випадок стався на вокзалі міста, де патрульні поліцейських били людину за те, що він просто сидів на підлозі. На сторінці поліції Харківської області у Facebook з’явилося повідомлення про те, що особи трьох причетних до інциденту поліцейських встановлені і вони відсторонені від служби. Було розпочате службове розслідування. У повідомленні також сказано, що до дисциплінарної відповідальності буде притягнутий керівник поліцейських, які “розважалися” знущаннями над чоловіком. 10 липня двоє старших сержантів і капрал були звільнені.

3. Суми. 13 травня 2018 року в інтернеті опублікували відео з поліцейськими, які знущаються над п’яним чоловіком у Сумах. На відео видно, як обидва поліцейських кілька разів спеціально наступають роззутому чоловікові на голу ногу і кілька разів його б’ють. Судячи з відео, він не чинив ніякого опору і просто сидів на лавочці біля під’їзду.

14 травня прокуратура Сумської області повідомила про відкриття кримінального провадження за фактом перевищення службових повноважень поліцейськими на відео. 21 травня стало відомо, що їх звільнили.

4. Київ. Побиття на станції Метро «Контрактова Площа».

На відео видно, як поліцейський б’є чоловіка палицею навіть після того, як він падає, а потім тягне його до виходу разом зі співробітницею метро. Після публікації відео прокуратура почала щодо поліцейського кримінальне провадження за ч. 2 ст. 365 КК України (перевищення влади або службових повноважень).

Всі ці випадки ланки одного ланцюга. Як казав голова Закарпатської ОДА – Геннадій Москаль, “приходять до поліції діджеї, кухарі та інші особи з кримінальним минулим”.

При відборі осіб до поліції вони так і не проходять ретельної перевірки…

На жаль, вимушений констатувати, що справжня реформа системи внутрішніх справ, якої так потребувало наше суспільство, не вдалася!

Ми і досі із жахом згадуємо, як у старі часи так звані “правоохоронці” вибивали зізнання. Тих катів називали “перевертнями у погонах»”.

Саме вони 2010 року у столиці України забили на смерть студента Ігоря Індила стверджуючи, що він був п’яний і впав вдарившись головою об підлогу.

2013 року у Херсонській області саме вони зґвалтували, а потім намагались убити Ірину Крашкову. Зрозуміло, що і цю справу хотіли «зам’яти», але це призвело до масового обурення та протестів. Та навіть спроби знищення райвідділку міліції. Після цього було звільнено з посади прокурора Врадіївського району, а також відсторонено від виконання обов’язків начальника Врадіївського РВВС та начальника УМВС у Миколаївській області Валентина Парсенюка.

Вважаю, що ця невдала реформа лише посилює безкарність у суспільстві, коли, наприклад, поліцейський може вдарити підозрюваного, і сам того не розуміючи, виправдає свої дії. Я переконаний відсотків на 30, що особи, які працюють в поліції – з кримінальним минулим.

Як це можна виправити?

Не потрібно ніяких письмових тестувань особи на знання законодавства. Перш за все, треба, щоб особа провчилась хоча б  п’ять років курсантом в Академії МВС. У неї мають виробитися, зокрема, навички спілкування, загальної культури, поведінки та напрацювання певної практики, які можуть дати тільки професіонали.

А набирати людей з вулиць – дуже небезпечно! Інакше ми ризикуємо повернутися у 1918 рік із кривавою диктатурою більшовизму та червоним терором. Це найстрашніше.

Міністерство внутрішніх справ України повинно це чітко усвідомити та вжити дієвих заходів до виправлення ситуації. Я постійно спілкуюсь із колишніми працівниками міліції, які кажуть, що головна проблема саме у кадрах на місцях.

І тому, повертаючись до авіаконструктора. Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження за фактом побиття особи. Прогнозую, що винуватці можуть отримати від 3 до 5 років позбавлення волі, якщо цю справу не спробують зам’яти. Якщо цих осіб справедливо покарають, то тоді  з’явиться хоч маленький промінь надії на справедливість…

Андрій Ірклієнко

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"