«Мразь мусорська»: як на Рівненщині затримували п”яного помічника судді

06.06.2022

Помічника судді Березнівського районного суду Олега Рачка поліція затримала за п’яне водіння 7-го травня. Під час спілкування із поліцейськими чоловік лаявся та вдарив одного із них. Поліція розслідує побиття свого працівника, а Олег Рачок каже, що написав заяву на звільнення. «Четверта влада» зібрала обставини інциденту.

Ще один «цар». На районі

– Я тобі кажу, ти с*ка будеш вмирать, бл*ть, – каже помічник судді Олег Рачок поліцейському на відео, яке надіслали «Четвертій владі».

– Ви мені не погрожуйте, поняли, чи ні? – відповідає йому поліцейський.

– Пішов нах*й, мразь мусорська, – каже помічник судді.

– Ви нам не погрожуйте.

–  Пішов нах*й, ой бл*. Я тебе на х*ю бачив. Ти с*ка будеш сосать, тварь. Хочу заяву писати. Це цей працівник поліції, який мені погрожував фізичною розправою на заправці «Окко», оця тварюка, бл*ть, мразь мусорська.

– Давайте ми не будемо один одного ображати, – каже ще один патрульний.

Оприлюднене спілкування на відео відбулося в ніч з 7-го на 8 травня, після затримання та вилучення авта Олега Рачка, розповідає старший сержант Відділу №4 Рівненського районного управління міста Березного Михайло Алексійчук, який затримував помічника судді. Рачок не лише облаяв поліцейського, а й вдарив у груди до синця.

– Судмедексперт зняв побої і відкрите кримінальне провадження (за статтею 345 Кримінального кодексу – насильство щодо поліцейського – авт.). Рачок проник на спецмайданчик на території райвідділу і наніс мені тілесні ушкодження. Він намагався в голову вдарити, але я прикрився руками і він вдарив в тулуб. Нас розборонили і він заспокоївся.

Сутичці передувало затримання Олега Рачка, яке сталося 7-го травня о 22:39. Поліцейські зустріли його на заправці «Окко» у Березному.

Рачок приїхав на заправку на машині Фольксваген пасат із гучно ввімкненою музикою. Підійшовши до нього, поліцейські зрозуміли, що він напідпитку. Запропонували пройти освідування, від якого Рачок відмовився.

Йому винесли дві постанови: за 130 статтею Кодексу про адмінправопорушення (кермування у стані сп’яніння) та 126 статті цього ж кодексу, бо не мав із собою посвідчення водія. Після цього авто опечатали і доставили на спецмайданчик на евакуаторі, щоб в подальшому його могли передати для ЗСУ.

– Він думав, що ми порушимо процедуру, але ми цього не зробили і його це дуже розізлило. Але він, мабуть, був під впливом якихось наркотичних речовин, бо дуже неадекватно поводився, – каже поліцейський.

Коли авто забрали, Олег Рачок прийшов до відділу і невідомо як опинився на спецмайданчику, де й побився із поліцейським.

– Він казав, що він помічник судді і що мені буде «капець», – каже Михайло Алексійчук.

– Шокувала зухвалість людини – як цар Березного їздить, погрожує хлопцям. Хто молодший, то, може, і лякаються, що помічник судді. Він так і казав: «Ви будете мати великі проблеми. Ви не знаєте хто я».

На думку поліцейського, Олег Рачок так поводиться, бо відчуває безкарність. Зокрема й тому, що апеляційний суд нещодавно виправдав його у справі щодо хабарництва.

«Ми одне одному плюнули в обличчя»

Ми зв’язалися із Олегом Рачком, аби дізнатися його бачення цієї історії.

Він каже, що не був за кермом, тому не розуміє, чому постанову склали на нього і вилучили авто, яке йому не належить (власник – його батько, як він каже).

Олег Рачок каже, що має польську національність. Він не є громадянином Польщі, а має лише карту поляка (документ, що підтверджує приналежність іноземця до польського народу – авт.).

Рачок каже, що під час сутички із поліцейським відповідав на образи:

– Така моя поведінка викликана агресією щодо мене. Я відповідав так, як до мене ставились. Мене зачепило, що ще на заправці, коли я вказав, що я голова «Товариства Польської Культури Березнівщини», поліцейський вимкнув камеру і сказав «пшек недороблений», якось так.

– На території спецмайданчика у нас сталася словесна перепалка із працівником поліції. Він казав «суддівська сволота», по-моєму, і не вперше. Потім ми одне одному плюнули в обличчя і, як кажуть в народі, «по лящу дали» (тобто вдарили по щоці – авт.) і в цей момент він зриває погон.

Окрім цього, за словами Олега Рачка, вони з поліцейським одне одного били в тулуб, але він поліцейського «не дістав», тому не розуміє, звідки в того синець.

Свої побої Олег Рачок не знімав: за його поясненнями, йому не дали таке направлення лікарі. Каже, що на момент історії з поліцією він проходив лікування у стаціонарі у Березнівській лікарні.

Поліцейський каже, що з його боку образ та рукоприкладства не було. Що помічник судді вдарив його і їх відразу розняли.

Олег Рачок стверджує, що не керував авто, яке вилучили поліцейські. Тому і відмовився пройти освідування на стан сп’яніння.

Розповідає, що не може згадати, коли точно він пив. Ймовірно, коли на заправці його затримали, він тоді був тверезим, а потім, по дорозі до відділку, випив пива:

– Я згадую ситуацію і не можу згадати.

«Через нього сприймають судову систему»

Ми попросили голову фундації «Деюре», доктора юридичних наук Михайла Жернакова прокоментувати поведінку помічника судді на предмет порушення етичних стандартів службовця.

– Якщо ти держслужбовець, не важливо чи ти маєш категорію, чи належиш до патронатної служби (помічники суддів до такої належать за частиною першою статті 92 Закону України «Про державну службу» – авт.), однозначно ти маєш слідувати хоча би загальноприйнятим правилам поведінки. Тому що ти представник держави і якщо ти так будеш поводитися, то і довіра до держави буде відповідна.

Жернаков вважає, що щодо Рачка мають провести службове розслідування і покарати його.

– Така поведінка не відповідає нормам моралі в суспільстві. І рішення повинні прийняти голова суду і керівник апарату суду щодо перебування такої людини на цій посаді. Через нього сприймають судову систему, яка, як відомо, і так не має багато довіри в суспільства і має великі проблеми з репутацією.

– Така зухвала поведінка доводить, що навіть помічники суддів почуваються господарями життя і ображають поліцейських. Це неприпустимо, має бути відповідна реакція. Якщо її не буде, то судова влада вкотре доведе, що така поведінка для неї є прийнятною.

«Всюди є мат. Я звичайна людина»

– Як ви думаєте, чи може так себе поводити помічник судді? – запитуємо ми вже в Олега Рачка.

– На авто патрульних, на білбордах зараз часто написано, ви знаєте що (мається на увазі фраза із напрямком для російського воєнного корабля – авт.). Тобто вживання нецензурної лексики державою легалізовано. Всюди є мат. Як до мене зверталися, так я і відповідав. Я був не при виконанні посадових службових обов’язків, я звичайна людина.

– Ви не відчуваєте ні вини, ні того, що порушили етику?

– Ні, я відповідав так, як мене принижували. Основне з цього, це приниження за національної ознакою.

Олег Рачок каже, що буде звільнятися.

– Службове розслідування вже ведеться, я давав пояснення. Але я так зрозумів, що у зв’язку з тим, що всі факти, які можуть бути підставою притягнення до відповідальності, є предметом судового розгляду, напевно, чекають судових рішень.

– Але оскільки я написав заяву на звільнення, дисциплінарне провадження буде закрите.

Розслідування стосовно побиття працівника поліції триває, каже речниця Головного управління поліції Рівненщини Марія Юстицька. Докази збирають слідчі Костопільського відділу:

– Вже допитали свідків, очевидців, потерпілих, також є результати судово медичної-експертизи, тобто основна частина роботи вже проведена. Матеріали кримінального провадження на днях скерують у прокуратуру на вивчення.

Ще наприкінці лютого Олега Рачка зняли на відео ввечері, в темну пору, на кладовищі. За його словами, він там молився поряд із братською могилою його предків поляків, «яких вбили бендерівці». Також він пояснив, що був там разом із кореспондентами з Польщі, але коли прийшли представники тероборони, «журналісти десь заховалися». Ми попросили у Рачка їхні контакти, але на момент публікації не отримали.

Відео із кладовища ми взяли у спільноті «Реальний Костопіль» у фейсбуку.

Також ми хотіли поспілкуватися із суддею Юлією Старовецькою та почути її ставлення до поведінки свого помічника. За номером суду взяли контакти журналістки і сказали, що передадуть судді. На момент публікації вона не озвалася.

Алла Максимчук

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"