Міф про відповідальність працівників НАБУ
15.11.2018
Утворення всередині структури НАБУ Управління внутрішнього контролю, що мало б опікуватись чисткою рядів своїх працівників, було показовим кроком на шляху до ефективних правових реформ.
Але, як засвідчив досвід, кримінальні провадження у цій структурі реєструються, а слідчі дії проводяться лише задля того аби легалізувати незаконні дії працівників Нацбюро. Так, зокрема у справі судді Слов’янського міськрайонного суду Ігоря Мінаєва, за заявою його адвокатів, Управлінням внутрішнього контролю НАБУ було миттєво відкрите одразу три кримінальні провадження проти власних працівників:
1. За порушениия права на захист (ст. 374 КК України);
2. За завідомо незаконне затримання (ст. 371 КК України);
3. За перешкоджання правомірній діяльності захисника (ст. 397 КК України).
Розуміючи логіку неправдоподібності ситуації та традиційної недовіри до правоохоронців ми вирішили з’ясувати статистику реального притягнення до відповідальності співробітників НАБУ всередені НАБУ.
На запити нами була отримана офіційна інформація, за якою упродовж 2016-2018 роки у провадженні Управління внутрішнього контролю перебувало 9 кримінальних проваджень стосовно працівників НАБУ за ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем) та 15 кримінальних проваджень за ст. 365 КК України (зловживання владою або службовим становищем). Проте, жоден (!) зі співробітників Нацбюро не був притягнений до кримінальної відповідальності.
За ці роки Управління НАБУ відзвітувало лише за 2 службових розслідування, в результаті яких працівників було притягнуто до дисциплінарної відповідальності: одного – за фактом перевищення службових повноважень у вигляді попередження про неповну службову відповідність, а другого – за фактом використання службових повноважень в особисних приватних інтересах, за результатами якого він був звільнений.
Через півроку розслідування адвокати отримали від Управління внутрішньої безпеки постанову про закриття кримінального провадження за відсутністю в діях працівників Нацбюро складу злочинів. Что и потрібно було довести! Постанова містила мотивувальну частину, якою усувались усі питання недопустимості доказів у справі проти судді Мінаєва та легалізувались всі процесуальні порушення з боку НАБУ: і завідомо незаконне затримання, і недопуск адвоката на обшук, і порушення права затриманого на захист.
І лише завдяки оскарженню постанови слідчому судді, а також прокурору САП, ми домоглись її скасування та відновлення кримінальних проваджень. А для продовження досудового розслідування справа передана з НАБУ до СБУ за підслідністю. Подалі від надокучливих адвокатів?!
Марія Островська