Личаківська виправна колонія (№ 30)

06.10.2017

4 жовтня 2017 року працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з громадськими моніторами здійснили моніторинговий візит в рамках реалізації національного превентивного механізму до Личаківської виправної колонії (№ 30) Львівської області, у якій тримаються біля 600 осіб, які раніше відбували покарання у місцях позбавлення волі.

Наразі в колонії здійснюється капітальний ремонт житлового корпусу з одночасною заміною комунікацій та встановленням металопластикових склопакетів.

У цьому році на виробництві установи було налагоджено виробничу лінію японської фірми Фуджикура, на якій працевлаштовано 105 в’язнів. Зі слів самих засуджених, умови праці на цій ділянці та обсяг заробітку їх цілком задовольняє. Хоча засуджені залучаються до праці без укладання строкових трудових договорів.

Водночас, в установі мають місце характерні для пенітенціарної системи недоліки. У штрафних приміщеннях, у яких тримаються порушники режиму відбування покарання, в’язні не мають можливості самостійно відкривати кватирку для забезпечення доступу до свіжого повітря, в них недостатньо природного та штучного освітлення, сантехніка застаріла та потребує оновлення, відсутні припливно-витяжна примусова вентиляція та нічне освітлення, не встановлено бачків із питною кип’яченою водою. Незважаючи на те, що норма житлової площі для засуджених визначена на рівні 4 мна одну особу, у камерах дисциплінарних приміщень ця норма не дотримується. Так, у камері загальною площею 10 м2 встановлено чотири ліжка, а в камері площею 4,2 м2 – два.

Порушення норм також зафіксовано в житлових приміщеннях дільниці ресоціалізації, що пояснювалося керівництвом установи проведенням ремонтних робіт в інших приміщеннях. У локальній дільниці № 2 кімната для умивання та туалети перебувають у занедбаному стані. В установі мають місце використання електромереж з порушенням техніки безпеки. На стендах з наочною інформацією відсутні контакти організацій, до яких можна звернутися для оскарження дій адміністрації установи (центри безоплатної правової допомоги, Секретаріат Уповноваженого з прав людини, органи прокуратури).

Незважаючи на те, що згідно з встановленим в колонії розпорядком дня підйом засуджених здійснюється о шостій годині ранку, в дисциплінарному ізоляторі та приміщеннях камерного типу він проводиться о п’ятій годині.

На час візиту в медичній частині залишалися неукомплектованими посади лікаря-психіатра та дезінфектора. Всупереч встановленим вимогам лікарі медичної частини не проводили медичного огляду осіб, які звільнялися зі штрафних приміщень.

У виправній колонії не облаштовано дільниці соціальної реабілітації, до якої мають переводитися в’язні в порядку заохочення. При цьому, створення таких дільниць було передбачено з моменту набрання чинності Кримінально-виконавчим кодексом України у 2004 році.

За результатами моніторингового візиту відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав засуджених та наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення буде направлено до Міністерства юстиції України.

Джерело

Остання Публіцистика

Принципи Мендеса

Як прокуратура імплементує міжнародні стандарти у сфері прав і свобод людини

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"