Колапс органів досудового розслідування
14.02.2018
Слідчі, прокурори і адвокати задаються питанням: чи встигнуть правоохоронці зареєструвати органи досудового розслідування як юридичні особи до 15.03.2018? І куди подавати клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження після 15.03.2018?
Мова йде про «березневі» зміни у ч.2 ст.132 Кримінального процесуального кодексу України . Ініціатор змін – народний депутат Лозовой А.С. У новій редакції стаття виглядатиме так: “Клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування як юридична особа.”
Цікаво, яку ідею закладав у такі зміни законодавець? Стимулювати правоохоронців упорядкувати структуру? Знову вивести Україну в першість країн за кількістю позовів до Європейського суду з прав людини? Чи перевірити на міцність судову систему?
На сьогодні, наприклад, територіальні відділи нацполіції не зареєстровані як юридичні особи. Можете пересвідчитись самі, просто “пробийте” будь-який територіальний відділ поліції в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань . У Реєстрі зареєстровані як юридичні особи лише головні управління в областях.
Стаття 15 Закону України «Про Національну поліцію» визначає територіальні органи поліції як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні. Але керівництво поліції так і не спромоглося провести організаційну роботу щодо реєстрації на місцях.
Є обґрунтовані підстави вважати, що ситуація не зміниться. Як мінімум за два місяці слідчих повинні були повідомити про переведення у штат новоствореної юридичної особи, але поки ніхто цього не зробив.
І якщо ситуація не зміниться, то, наприклад, один із найзавантаженіших в країні Шевченківський районний суд м. Києва стане місцем прийому (і розгляду?) клопотань слідчих нацполіції усієї Київської області. Саме завдяки тому, що в Шевченківському районі м. Києва зареєстроване як юрособа Головне управління Нацполіції в Київській області.
Додайте до цього правила про аудіо- відеофіксацію, і отримаємо новий тип суду – суд, заблокований законом.
Але ж не слідчими єдиними. Адвокати також часто звертаються із клопотаннями про тимчасовий доступ до речей і документів або проведення обшуку. Цікаво, скільки часу буде розглядати суд таке клопотання, і чи буде взагалі у ньому сенс, якщо після подачі мине кілька місяців.
Ймовірно, що з 15.03.2018 адвокати зможуть ефективніше захищати клієнтів під час обрання запобіжного заходу у суді. Просто у судовому засіданні зайти в реєстр юросіб і перевірити, слідчий якого органу досудового розслідування подав клопотання і чи зареєстрований орган досудового розслідування як юридична особа. Якщо ні, слідчий скоріш за все порушив правила підсудності і суд відмовить у задоволенні його клопотання.
Вірогідніше за все, законодавець не скасує зміни. Тому правоохоронці десь ближче до 17 години 14.03.2018 вкотре продемонструють усю свою наполегливість і заблокують реєстраторів у своїх кабінетах. Або депутатів у Верховній Раді. У будь-якому випадку, когось та й мусять заблокувати. Адже не зможуть правоохоронці сидіти мовчки і спостерігати, як руйнується судова система.
А ви як вважаєте, чи зареєструють територіальні органи досудового розслідування до 15.03.2018?
Дмитро Никифоров, адвокат