Казанківська виправна колонія (№ 93)

11.10.2017

4 жовтня 2017 року працівники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представником громадськості здійснили моніторинговий візит до Державної установи «Казанківська виправна колонія (№ 93)», яка призначена для тримання осіб неодноразово засуджених до позбавлення волі.

Як засвідчили монітори, більшість відвіданих житлових приміщень колонії потребують ремонту та модернізації, штучне освітлення в них є недостатнім, обладнання санвузлів не забезпечує зручності їх використання та принижує гідність людини. Електромережі використовуються з порушенням правил пожежної безпеки. Підвальні приміщення окремих гуртожитків затоплені та захаращені сміттям. Зі слів засуджених, вони використовуються як вигрібна яма.

Температура в приміщенні дільниці карантину, діагностики і розподілу, в якій перебувають новоприбулі в’язні, на момент візиту становила лише 14 оС. Особи, які тримаються в установі, вимушені спати на старих понівечених та брудних матрацах.

Штрафні приміщення розташовані у напівпідвалі та не обладнані припливно-витяжною вентиляцією. У камерах були відсутні вікна, що створювало передумови для порушення в них температурного режиму, особливо у нічний період. У цих камерах був неналежний рівень штучного та природнього освітлення, а також незадовільний санітарний стан. Водночас, окремі штрафні приміщення були відремонтовані, проте з незрозумілих причин не використовувалися.

В установі невирішеним залишається питання водопостачання, до житлових приміщень в основному подається технічна вода, а питна вода подається за окремим графіком або доставляється окремо. При цьому у штрафних приміщеннях взагалі не було встановлено бачків із питною водою, а у житлових секціях дільниці ресоціалізації вода у таких бачках була на вигляд брудною.

Під час спілкування засуджені скаржилися на відсутність проведення з ними правороз’яснювальної роботи. Вони не були поінформовані про порядок звернення до Уповноваженого з прав людини та інших організацій з метою захисту своїх прав.

В ході вивчення матеріалів службових розслідувань за наслідками застосування до засуджених спеціальних засобів та фізичної сили встановлено, що працівники колонії не фіксують точний час зняття наручників, а це може свідчити про наявність зловживань при застосуванні таких засобів.

При конфіденційному спілкуванні засуджені неодноразово повідомляли про наявність негативної практики покарання за невиконання норм виробітку, за що в’язнів під будь-якими приводами притягують до дисциплінарної відповідальності, у тому числі відправляють їх до дисциплінарного ізолятора.

Особливе занепокоєння під час візиту викликало питання дотримання права засуджених на охорону здоров’я і медичну допомогу. У медичній частині не працює водопровід і каналізація, вода підноситься вручну. Це обумовлює вкрай низький санітарно-гігієнічний стан приміщень медичної частини. Не організовано тут цілодобове чергування медичних працівників. Стан організації надання невідкладної медичної допомоги незадовільний. Медичні карти стаціонарних хворих не оформлюються. Хворим призначаються лікарські засоби, термін придатності яких закінчився. Відповідальною за роботу аптеки призначено особу, яка не має відповідної підготовки. У приміщенні аптеки не працює холодильник, лікарські засоби зберігаються неналежним чином. Вхідний контроль якості таких засобів не здійснюється. Замість коштовних лікарських засобів, які зберігаються в аптеці, для лікування хворих засуджених використовуються більш дешеві аналоги. Їжа стаціонарним хворим, які перебувають на лікуванні у медичній частині, доставляється в ємностях, що не призначені для зберігання продуктів харчування. В їдальні медичної частини м’ясні і рибні продукти зберігаються не в холодильнику.

Під час візиту було виявлено й інші недоліки у діяльності відвіданої установи, а також отримано інформацію щодо можливих зловживань з боку адміністрації установи.

Усе це свідчить про грубі порушення прав людини, які можуть бути розцінені як катування, жорстоке або таке, що принижує гідність, поводження або покарання.

За результатами моніторингового візиту до відповідних державних органів будуть направлені акти реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Джерело

 

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"