Історія Зої Мельник: поліцейська реформа, яка не відбулась

17.08.2019

Зоя Мельник – поліцейська з 3-го батальйону патрульної поліції Одеської області. На початку липня у Facebook вона зробила гучну заяву з низкою звинувачень на адресу свого начальства та “патрульки” загалом. Insider дізнався подробиці ситуації та поспілкувався із Зоєю. Ми також зробили спробу отримати від поліції дані, які б могли прояснити ситуацію, однак кроків назустріч від силовиків практично не отримали.

Мельник написала у соцмережі гучний допис. Його суть зводилась до того, що начебто нова патрульна служба перетворилася на стару систему ДАІ, де треба було виконувати плани керівництва щодо протоколів та штрафів. Тож, за її словами, на виклики виїздять вибірково, а деякі категорії викликів, найважчі і найсерйозніші, часто лишаються без відпрацювань, оскільки на них не можна отримати швидких результатів.

Раніше, як вказував Олексій Білошицький, була сформована комісія, яка прибула з Києва до Одеси. Комісія повинна була провести перевірку всієї інформації, викладеної Зоєю.

Наразі, за словами адвоката Мельник, комісія продовжує роботу. Цю інформацію в прес-службі патрульної поліції підтвердили.

Публічна заява 

Мельник почала свою заяву із передісторії минулорічної давності, яка сталась у лютому 2018 року.

“Півтора роки тому ми вилучали дітей зі страшного смердючого кубла, з купою залежних, з калюжею крові п’яного суїцидника, по якій голими ногами бігали зовсім маленькі, голодні і голі діти”, – пише вона.

Мельник розповіла, що викликала медиків та ювенальну службу на місце події, зазначивши, що на оформлення та вилучення потрібен тривалий час. Водночас керівництво вимагало від неї покинути місце події і їхати на інший виклик. Вона відмовилась, а наступного дня – її розподілили працювати “на хвіртці біля входу, відкривати і закривати шлагбаум”. .

“У мене забрали автомобіль, віддали тим, хто вміє робити мовчки плани, а не суперечить мудрим керівникам”, – додає вона.

Розвиток подій та погрози

З 4 на 5 липня Зоя Мельник у соцмережі опублікувала запис двох телефонних розмов із погрозами на свою адресу. На прес-конференції, яку вона сама зібрала, Мельник повідомила, що в телефонних погрозах її закликали “закінчувати журналістську діяльність”.

За її словами, перший телефонний дзвінок надійшов 26 червня. Після другого дзвінка – вона наважилась опублікувати це у фейсбук.

“Якщо не перестанеш займатися своєю журналістською діяльністю – ну будемо інакше розмовляти. Я сильно тебе прошу, щоб ти перестала цим займатися. Ми домовились чи нє? Ти ж все одно тут живеш, у тебе є дитина, сім’я, батьки. Ми всі в одному місті живемо”, – говорить невідомий у телефонній розмові із Зоєю.

Анонім, який не захотів представитись, в ході розмови із Зоєю Мельник акцентував, що “будуть застосовуватись інші заходи”, якщо вона продовжить виносити інформацію у публічну площину.

“Тобі треба задуматись. Ну нащо ж мені приїжджати до тебе? Ми ж наче домовились. Ну переставай, ну я ж приїду до тебе в гості. Займайся своїми справами. То ми знайдемо спільну мову?”, – каже анонім.

Палочна система

В розмові з Insider Мельник розказала про “палочну” систему та передумови погроз.

“Дивіться, робота патрульного – це близько десяти викликів щодня. Згадати, з чого почалося [повернення системи] конкретно – вже неможливо. Я розумію, що в різних регіонах все по-різному, але я говорю і пишу конкретно  про Одеську область”, – розповідає вона.

Зоя Мельник говорить, що “палочна” система існує по всій Україні і пояснює що це.

“Палочна система..Це коли вимагають певну кількість постанов на кожен екіпаж. Якщо не приносять цю кількість, то ставлять у піший патруль, карають по-різному. Але це неприпустима ситуація”, – розповідає вона.

Мельник акцентує на необхідності  говорити про те, що відбувається публічно і відкрито.

“Я могла просто мовчки звільнитися, як зробили сотні моїх колег. Ніхто вам ніколи точно не розповість, чому в деяких випадках поліція зовсім не приїжджає. Я для цього і  написала в Фейсбук. Але останньою краплею особисто для мене стали погрози. Станом на зараз погроз вже немає. Вони були спочатку, коли я вперше вийшла на ефір “1 + 1”, – зазначає поліцейська.

Каже, що на телеканал її запросили розповісти про домашнє насильство.

“Була там тема про домашнє насильство. А я ж навчена роботі з домашнім насильством, я проходила тренінги європейські. Мені ця тема близька і цікава. У мене є знання вузькі про це і напрацьована практика. Я складала протоколи по насильству і доводила до суду справи. Ведучий трішечки здивувався, коли я розповіла все це на прикладі Одеси. Так от, багато жінок скаржаться, що виклики на такі випадки ігноруються. Я вважаю, що потрібно працювати над превенцією більше, ніж над планами”, – розповідає Мельник.

Ще у своїй публікації Мельник частково розкрила ситуацію всередині структури. Вона написала про так звані плани з постанов і протоколів.

“Плани були вже тоді. Виклики “102”, де сімейки, крадіжки, пограбування, бійки, побутові конфлікти, насильство тощо – або не оброблялися, або обробляли сяк-так. Командири заявляли: у нас головне – постанови і протоколи.Комбати влаштували собі змагання – хто більше “зробить” постанов, оскільки їм потрібна кар’єра і показники.  А на викликах 102 їх, звичайно ж, не зробиш. Та й “візиток” на сімейках, п’яних бійках не дають”, – написала Мельник у своєму Facebook.

Не мала писати цього публічно?

Радник начальника ГУНП Руслан Форостяк вважає, що Зоя Мельник порушила певний регламент, коли почала писати у фейсбук. Про це він розказав в коментарі Insider.

“Ну, яка службова перевірка? Вона звернулася до департаменту власної безпеки. Вона звернулась туди офіційно із зверненням. Тим, що вона писала у фейсбук, вона порушила регламент. Є статут держслужбовця, а там обмеження є на такі дії.  Для поліцейських передбачено, є інструменти, якими вони можуть скористатися. Це є і департамент власної безпеки, це і прокуратура, і керівництво, і так далі”, – каже він.

Втім, речниця патрульної поліції Одеської області Алла Марченко каже, що заборони для патрульних поліцейських викладати інформацію у фейсбук немає. Також каже, що патрульні не є держслужбовцями. Отже, статут держлужбовця регулювати її службову діяльність не має.

“Такої заборони немає. Патрульні поліцейські не є держслужбовцями, вони є військовозобов’язаними. Фактично всі питання, які виникають у співробітників на службі, вони обговорюються або доповідаються керівництву. На це є дисциплінарний статут. Але щодо соціальних мереж – заборони або дозволу немає”, – сказала вона.

Про показники та статистику для працівників патрульної поліції

У розмові з Insider Зоя Мельник акцентує на тому, що поліцейські повинні  за пріоритет мати життя та здоров’я громадян, захист їх прав і свобод, а не показники та статистику. Проте у реальності до патрульних у їх командирів інші вимоги.

“Ось склав постанову – ось у тебе показник. Чим більше склав – тим більше показник”, – поділилась вона.

“Що таке дорожні постанови за порушення правил дорожнього руху? Це найпростіше. А що таке приїхати на виклик, знайти адресу, виявити щось, встановити особу? Або того ж  гвалтівника… потрібно [оформити] масу матеріалу. Щоб оштрафувати за порушення правил дорожнього руху – потрібно хвилин 15. Ось і показник є. А по домашньому насильству треба опитати свідків, опитати дитину, якщо є. І це очевидно не вигідно. Навіщо морочитись зі складними випадками, якщо можна за 15 хвилин зробити показник?”, – ділиться Мельник.

Поліцейська розказує, що в Україні без понять показників та статистики працювати не хочуть.

 “Ось ці показники, ця статистика, є, як мені здається, з радянських часів. Скільки б Європа не говорила, що вимагати показники – неприпустимо, у нас, на жаль, працювати по-іншому не хочуть”, – ділиться вона.

Службове розслідування 

Адвокат Зої Мельник Лиходід Роман в коментарі пояснив, що наказ про призначення службового розслідування не містить підставу його проведення.

“Це є порушенням Порядку проведення службового розслідування, затвердженого наказом МВС від 07.11.2018 № 893. Крім того, замість наведення конкретних прізвищ та посад керівництво Департаменту патрульної поліції призначило службове розслідування стосовно “окремих працівників Управління патрульної поліції в Одеській області”. Тобто, на папері Департамент патрульної поліції не знає щодо якого факту призначає розслідування та відносно кого, однак начальника УПП в Одеській області Рибака Ю.В. відсторонили.”, – розказав адвокат.

За його словами, починаючи з кінця 2018 року і до сьогодні стосовно Зої Мельник ініційовано декілька службових розслідувань.

“Вважаємо, що мета цих службових розслідувань – звільнення поліцейського, який відмовляється виконувати незаконні накази керівництва. Рішення оскаржуються і будуть оскаржуватись в судовому порядку. Про це ми також зазначали в поясненнях дисциплінарній комісії”, – додав адвокат.

Станом на зараз, за словами адвоката, висновку службового розслідування в нього немає.Він чекає відповіді на запит.

Реакція правоохоронців

В коментарі Insider в ДБР повідомили, що зв’язались із Зоєю 8 липня особисто і запропонували їй написати заяву.

Сама Зоя говорить, що вже надіслала заяву в ДБР.

“Наразі проводиться службове розслідування, по висновках якого буде визначено те, що вона опублікувала. Службове розслідування відкрито по факту інформації, яку вона надає на сторінці у Фейсбук. З приводу погроз, про які вона каже, вона подала заяву до управління внутрішньої безпеки, і це їх компетенція – розглянути дане питання”, – сказали у прес-службі патрульної поліції Одеси.

Зоя ділиться, що її хотіли позбутися на роботі, складали на неї рапорти за начебто системні порушення.

“Просто звільнити мене не так і просто. Мене хочуть звільнити за нібито системні порушення. Вони писали на мене рапорти, що, мовляв, не така шапка на мені і т.д. Мені пропонували перевестись в ювенальну превенцію. Але я незабаром довідалася, що там немає  вакансій. І що це був такий хитрий план, щоб позбутися мене”, – розказала Зоя.

Водночас в прес-службі патрульної поліції запевняють, що звільняти Мельник не збираються.

“Інформація про підготовку її звільнення не відповідає дійсності, оскільки наразі проводиться службове розслідування. І щодо звільнення питання не стоїть”, – додала Алла Марченко.

Начальник департаменту патрульної поліції Євген Жуков у відповідь на публікацію поліцейської, звинуватив її у “системних порушеннях”,  опублікувавши “хронометраж службової діяльності за перше півріччя”, в якому фігурують цифри в електронному текстовому файлі щодо кількох патрульних, включно з Мельник. Документального підтвердження їх достовірності водночас,опубліковано Жуковим не було.

“Є категорія людей, які не хочуть працювати, систематично порушують дисципліну (в різних напрямках), халатно виконують свої обов’язки ну і так далі (якщо розписувати – мені доведеться витратити весь день). У них, як правило, виходять побутові робочі конфлікти з керівниками різних ланок”, – пише він.

Він повідомив, що за 4 роки з 16 000 чоловік за систематичне порушення дисципліни було звільнено 223 співробітника.

На початку липня також відсторонили керівника одеської патрульної поліції Юрія Рибака від роботи через інформацію Зої Мельник. Втім, чи повернувся він до роботи станом на зараз – остаточно не відомо. А прес-службі патрульної поліції кажуть, що Рибак був відсторонений на час службової перевірки. Перевірка ще триває. Проте адвокат Мельник повідомив, що він начебто повернувся до роботи.

“Кажуть, що повернувся. Поміняли  комбатів, з’явився новий зам”, – каже він.

“Було викладено дуже багато обвинувачень, але відверто я не побачив там фактажу. Спеціально для цього приїхала комісія для того, щоби, можливо, тут зібрати фактаж”, – заявив перший заступник начальника департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький.

Сам Юрій Рибак у Facebook написав, що погоджується із рішенням про своє відсторонення на період проведення службового розслідування щодо можливих порушень службової дисципліни з боку поліцейських та керівників УПП в Одеській області.

Вчора в управлінні патрульної поліції Одеської області відбулася прес-конференція першого заступника начальника Департаменту патрульної поліції Олексія Білошицького щодо можливих неправомірних дій окремих працівників патрульної поліції.Наразі наказом Департаменту патрульної поліції організовано робочу комісію та проводиться службове розслідування за заявами можливого порушення дисципліни окремим працівниками патрульної поліції Одеської області. На час проведення службового розслідування, для забезпечення максимальної неупередженості, об’єктивності та унеможливлення впливу на хід службового розслідування, начальник управління патрульної поліції Юрій Рибак відсторонений від виконання службових обов’язків. Усі факти та обвинувачення будуть розбиратися в процесі службового розслідування та їм буде надана об’єктивна та прозора правова оцінка. Департаментом внутрішньої безпеки Національної поліції України перевіряється інформація щодо можливих кримінальних правопорушень про які говорилось в заявах. У свою чергу Департамент патрульної поліції надає максимальну підтримку та сприяє об’єктивній оцінці вказаної ситуації. У разі підтвердження вказаних фактів та заяв, Департаментом патрульної поліції буде прийматися рішення згідно чинного законодавства.

Gepostet von Патрульна поліція України am Montag, 8. Juli 2019

В ефірі Громадського Олексій Білошицький розказав, що за 2017 і 2018 рік окремо проведено майже 4 тисячі службових розслідувань.

“Повідомлення та скарги у нас з’являються щодня. На всі повідомлення та такі заяви ми реагуємо”, – стверджує він.

Поліція (не) відповідає

Insider намагався отримати коментарі Євгена Жукова, Олексія Білошицького та Юрія Рибака з приводу таких питань:

1.Чи справді є поняття показників кількості постанов та протоколів у поліції?

2.Чи ведеться статистика викликів на лінію 102, на які не приїхали (або неадекватно відреагували)патрульні?

На перше питання отримати коментар у телефонному режимі не вдалося. Спочатку прес-служба патрульної поліції просила надіслати запит на коментар телефоном. Надалі – просила надати перелік питань, які ми хотіли б поставити. Втім, зв’язатись і отримати пряму відповідь так і не вдалося. Навіть після надісланих питань і запитів – телефонна розмова з Жуковим, Білошицьким чи Рибаком не відбулася.

Щодо другого питання, то начальник відділу прес-служби департаменту патрульної поліції Яна Кутова повідомила наступне:

“Нема таких викликів, на які поліцейські не приїжджають. Відповідно і такої статистики немає. Так, обробляються усі (100 % викликів, – ред.) Якщо не патрульні, то інші поліцейські приїжджають. Коли дзвонять на 102, то не патрульний її отримує на особистий телефон. Там з ними працює далі чергова частина і відправляє на виклик працівників”.

У письмовій відповіді на запит Insider повідомили, що в управлінні патрульної поліції в Одеській області протягом поточного року по факту отримання хабаря призначено 4 службових розслідування.

Цікаво, що в ефірі Громадського Олексій Білошицький розказав, що за 2017 і 2018 рік окремо проведено майже 4 тисячі службових розслідувань.

Тоді як за 4 роки з патрульної поліції Києва за порушення звільнили 21 особу.

З 1 січня 2018 року по 1 липня 2019 року за власним бажанням зі служби в патрульній поліції у Києві звільнилися 309 осіб.

Оновлено. Зоя Мельник у середу, 14 серпня передала у Insider документ. Це відповідь на запит адвоката Мельник від ГУНП у Одеській області.

На офіційний запит адвокатові Зої Мельник надійшла відповідь про статистику на кількість скарг про неприбуття.

Так, у 2017 на виїзд не відреагували, як мінімум, в 6823 випадках. У 2018 – вже було 12359 скарг на неприбуття.

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"