Громадські детективи

22.12.2017

Шерлок Холмс, який розслідує неправомірне затримання пацієнта ЗПТ. Міс Марпл, яка відновлює справедливість у справі з фальсифікацією доказів проти представниці вразливої групи. Саме таку мету ставить Експертний центр з прав людини. З наступного року в складі регіональних команд протидії порушенням прав вразливих груп населення працюватимуть громадські детективи – спеціалісти, які розслідуватимуть порушення прав людини на громадських засадах.

Про це на «Річному форумі регіональних команд» 11 грудня розповів програмний менеджер ЕЦПЛ,  керівник проекту «Посилення регіональних механізмів захисту прав вразливих груп населення (споживачів наркотиків, учасників програм ЗПТ, СР)» Віктор Чупров.

Регіональні команди: що вдалося

2 роки тому ЕЦПЛ за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» розпочав формування незалежного механізму, який би розслідував порушення прав вразливих груп з боку правоохоронних органів. Ним стали регіональних команди протидії порушенням прав вразливих груп населення. До складу команд увійшли адвокати, журналісти, представники сервісних та правозахисних громадських організацій, а також представники вразливих груп. Учасники пройшли навчання з проведення громадських розслідувань порушень прав вразливих груп та дізнались, як збирати відомості для захисту та відновлення порушених прав.

На форумі члени регіональних команд ділилися історіями успіху. Так, Житомирська команда неодноразово допомагала пацієнтам замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), які опинилися в СІЗО, відновити своє право на медичну допомогу (безперервне лікування препаратами замісної підтримувальної терапії).

Крім того, завдяки злагодженій роботі команди, невинна людина уникла покарання. Патрульна поліція Житомира звинуватила пацієнта ЗПТ у керуванні авто у стані наркотичного сп’яніння. Юрист Житомирської регіональної команди зібрав матеріали, які підтверджували, що пацієнт тривалий час перебуває на програмі ЗПТ і прийом ліків не викликає у нього наркотичного сп’яніння. Була складена відповідна апеляційна скарга і суд закрив справу у зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

З метою попередження та захисту прав підопічних, усі команди налагодили взаємодію з державними правовими інститутами (органами прокуратури,  поліції, центрами правової допомоги, представниками омбудсмана та Управління забезпечення прав людини національної поліції) у своїх областях.

Команди регулярно проводять освітні заходи як для представників вразливих груп, так і для працівників поліції. На них працівникам поліції розповідають про особливості забезпечення прав представників вразливих груп, а своїм підопічним – про те, як варто взаємодіяти з поліцією та реагувати на ті чи інші дії правоохоронців.

Як розвиватимуться команди

В 2018 році заплановано розширити діяльність регіональних команд з десяти до п’ятнадцяти областей. Зараз команди працюють у Львівській, Сумській, Кіровоградській, Одеській, Дніпропетровській, Херсонській, Хмельницькій, Житомирській, Миколаївській та Запорізькій областях. До них доєднаються Рівне, Вінниця, Черкаси, Чернігів та Полтава. Також буде проводитись додатковий набір та навчання в уже існуючі команди.

До того ж, з’явиться посада регіонального координатора, який обиратиметься з-поміж членів команд. У його обов’язки входитиме розвиток та розширення команд, організація та проведення «кластерних» зустрічей, участь у відборі громадських детективів, просування діяльності регіональних команд, налагодження взаємодії з державними правовими інститутами та ЗМІ, участь у проведенні громадських та громадсько-парламентських розслідуваннях.

На форумі учасники визначили, якими якостями треба володіти особі, щоб стати регіональним координатором. За підсумками обговорення, було вирішено, що така людина має добре знати специфіку свого регіону, бути знайомою з представниками місцевих органів та громадських організацій, бути комунікабельною, толерантною, цілеспрямованою, мати організаційні здібності та вміти працювати в команді.

Як зазначає керівник програми  «Попередження та розслідування порушень прав людини» Віктор Чупров, дуже важливо, щоб координатор був хорошим менеджером. «Така людина має розуміти сильні та слабкі сторони в кожній команді. Наприклад, може бути така ситуація: в одній області юрист з якихось причин не може проконсультувати у справі. Координатор має направити документи до юриста з іншого  регіони або зв’язатися з Експертним центром», – коментує експерт.

Громадський детектив

Регіональні команди об’єднали зусилля спеціалістів у різних сферах, втім, виникла потреба в людині, яка б могла сфокусувати увагу команди саме на громадських розслідуваннях. Така людина, за допомогою регіональної команди, зможе збирати та систематизувати відомості про порушення прав конкретних осіб, виділяти із них інформацію, яка в подальшому стане підставою для проведення офіційного розслідування порушення державними органами.

З наступного року в складі команд працюватимуть громадські детективи. Вони збиратимуть відомості про порушення прав цільових груп працівниками поліції, будуть систематизувати та обробляти інформацію по таким випадкам і готуватимуть заяви про вчинення злочинів до органів прокуратури, в майбутньому – до державного бюро розслідувань.

«Громадський детектив – та людина, яка має направляти заяву про злочин і обґрунтувати свою заяву так, щоб у правоохоронців не було жодного шансу відмовити у початку кримінального провадження та реєстрації в ЄРДР. Зрозуміло, що це не дає жодної гарантії щодо ефективності розслідування, але багато реальної інформації про порушення блокується ще на етапі внесення в Єдиний реєстр», – розповів керівник ЕЦПЛ Юрій Бєлоусов. Громадський детектив збиратиме інформацію для офіційного розслідування в рамках кримінального провадження, його головне завдання – запустити цей механізм.

«Оскільки детектив – заявник, вже в процесі він зможе надавати прокурору додаткову інформацію, якщо команда знайде нові докази. Також він має право отримувати інформацію про результати офіційного розслідування, чим воно закінчилося. Якщо з точки зору команди, офіційне розслідування не дало результатів (провадження було передчасно закрито, не дослідженні усі надані докази і т.д.), детектив за допомогою команди ініціює повторне звернення. Тобто якщо звертались в обласну прокуратуру, наступне звернення – в генеральну, або до омбудсмана зі скаргою на неналежне реагування державним органом на порушення прав людини», – зазначає Віктор Чупров.

Найбільш зацікавлені в успішному розслідуванні – представники вразливих груп, тож очікується, що певна кількість детективів буде саме з цієї групи. Це допоможе їм зрозуміти, як захищати себе, як збирати інформацію та складати заяву до правоохоронних органів.

Загалом, у 15 регіональних групах працюватиме 20 громадських детективів, по 1-2 в кожній команді. В 2018 році відбудеться набір кандидатів, відібрані учасники пройдуть спеціалізоване навчання за участі провідних спеціалістів.

Джерело

 

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"