Чому гинуть поліцейські? Результатів західних досліджень

23.08.2018

Вчора весь день говорили про загиблих під час виконання обов’язків поліцейських.

Голова Нацполіції назвав на брифінгу цифру – 1108 правоохоронців загинуло за роки незалежності.

Крім вшанування пам’яті цікаво, чи проведений аналіз та систематизація обставин і причин загибелі поліцейських, чи є практичні рекомендації по зменшенню смертей під час виконнання обов’язків і чи впроваджують у поліції такі рекомендації.

Те, що робота поліцейського є вкрай небезпечною, – зрозуміло. Але європейці та американці, приміром, знають, чому гинуть їхні поліцейські і працюють з цією проблемою.

Ось трохи результатів західних досліджень на цю тему.

– Навчання. Регулярне (до кількох разів на рік) навчання та тренування поведінки поліцейського у гострих та ризикованих ситуаціях. Доводять алгоритм рекомендованих дій до автоматизму, аби стрес у критичній ситуації не завадив поліцейському правильно діяти.

– системи оповіщення. На заході найбільше гинуть поліцейські в момент зупинки, затримання правопорушника та припинення злочину. В США бази даних про правопорушників використовують в тому числі для збереження життя поліцейським. Якщо є інформація про водія авто, будь-які дані про правопорушника, то поліцейським, які їдуть на виклик чи зупиняють авто, миттєво передають всю наявну в базах інформацію.

Таким чином, поліцейські встигають підготуватись до можливого опору, викликати додаткову підмогу тощо. Американці навіть дослідили бекграунд осіб, які вбивали поліцейських. В них це переважно особи, які мають досвід насильницьких злочинів. Тому поліцейського повідомляють про це до початку взаємодії з правопорушником, коли це можливо.

– велике значення відіграє фінансування поліції. В них є розрахунки – скільки потрібно поліцейських на душу населення і вони вважають, що плинність кадрів та незаповнені вакансії збільшують ризики загибелі поліцейських.

Крім того, хочу нагадати, що в нас немає дня вшанування жертв насильницьких злочинів. А їх гине по кілька тисяч щороку.

До 1996 року в середньому гинуло від убивств по 4 тис. осіб на рік. А ще ж гинуть від тяжких тілесних ушкоджень, від ДТП.

Потім до 2013 зберігалась середня кількість 2500 смертей на рік (це лише від вбивств), у 2015 вже була цифра 8224 осіб за рік.

І найстрашніше, що держава нібито взяла на себе зобов’язання забезпечувати всім нам безпеку від злочинних посягань.

Та коли таке посягання вчиняється, то шанс отримати потерпілим компенсацію від держави дорівнює майже нулю.

Анна Маляр

Джерело

Остання Публіцистика

Принципи Мендеса

Як прокуратура імплементує міжнародні стандарти у сфері прав і свобод людини

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"