Бориспільська виправна колонія № 119
16.06.2017
9 червня 2017 року в рамках реалізації національного превентивного механізму проти катувань працівники Секретаріату Уповноваженого з прав людини спільно з представниками громадськості здійснили моніторинговий візит до ДУ «Бориспільська виправна колонія № 119», де відбувають покарання чоловіки, вперше засуджені до позбавлення волі.
Учасники візиту вкотре переконалися, що умови тримання осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі, далекі від європейських стандартів. У колонії не дотримуються норм житлової площі у гуртожитках для в’язнів та дисциплінарних приміщеннях. Більшість відділень соціально-психологічної служби, де мешкають засуджені, перебувають у занедбаному стані, штучне та природнє освітлення недостатнє. У деяких відділеннях зафіксовано «перенаселення» в’язнів (на одного в’язня 1,8-2 м2 житлової площі), тоді як окремі засуджені цієї установи проживають у набагато кращих умовах (7-9 м2 на одного в’язня).
Моніторингова група також зазначила, що камери дисциплінарних приміщень розташовані у підвалі, де припливно-витяжна вентиляція відсутня, вікна невеликих розмірів і надмірно заґратовані, що призводить до недостатнього надходження свіжого повітря.
Природнє освітлення у камерах недостатнє, а в деяких з них постійно увімкнене нічне штучне освітлення, оскільки загальне освітлення відсутнє. Санвузли не обладнані дверцятами, що порушує право засуджених на приватність.
Банно-пральний комплекс установи перебуває в занедбаному антисанітарному стані та потребує капітального ремонту. 740 засуджених перуть одяг та постільну білизну у двох пральних машинах, які перебувають в експлуатації вже понад 40 років.
Водночас, згідно з інформацією, опублікованою в засобах масової інформації, у квітні 2017 року в рамках проекту «FREE PHONE» для осіб, які відбувають покарання в Бориспільській виправній колонії №119, було встановлено 12 антивандальних телефонних апаратів. В рамках заходу було здійснено першу відеорозмову наживо засудженого з його родиною за допомогою Інтернет-терміналу та спеціально розробленої системи відеозв’язку.
Однак учасники моніторингової групи в ході візиту побачили лише один непрацюючий антивандальний телефонний апарат замість дванадцяти.
Медична частина установи не забезпечує належного рівня надання медичної допомоги через відсутність спеціалістів, які мають проводити рентгенодіагностику та лабораторні дослідження.
В установі не дотримується право на конфіденційність інформації про стан здоров’я засуджених. Зокрема, медичні картки ВІЛ-інфікованих осіб не зберігаються у закритому сейфі, а лежать на столі в кабінеті лікарського прийому та доступні для будь-кого, хто прийшов на прийом до лікаря. Виявлено порушення у веденні медичної документації, зокрема відсутня фіксація у відповідних журналах випадків виявлення у засуджених тілесних ушкоджень та отримання ними травм.
За результатами візиту звіт для вжиття відповідних заходів реагування буде направлено до Міністерства юстиції України.