Боротьба за життя Віталія Матухна
11.10.2022
Від редактора: У довічно засудженого Віталія Матухна — четверта стадія раку. Він вже відсидів за ґратами за злочин, якого, як запевняє, не вчиняв, чверть сторіччя. Чи дозволить суд смертельно хворій людині вийти на волю за станом здоров’я? З нашого досвіду — такі дива трапляються нечасто.
Володимир Рубченко
Напевно ви пам’ятаєте історію Володимира Рубченка: громадянина України, який загинув не від ворожих снарядів і куль, а від людської байдужості і злочинної недбалості агентів держави.
Адвокати ХПГ звернулися в компетентні органи і вже внесені відомості в ЄРДР (єдиний реєстр досудових рішень) за фактом злочину, скоєного особами, причетними до смерті Володимира Рубченка. Нагадаємо, Рубченко був засуджений до 4 років умовно, вирок був змінений на позбавлення волі. В суді міста Житомир не звернули увагу на те, що у Володимира почала пухнути щока і вирішили, що то флюс. І тільки коли цей “флюс” перетворився на щось страшне (фото), Рубченка оглянув онколог і констатував ракову пухлину. Але навіть після цього Володимира перевезли для відбування покарання в Коростенську виправну колонію №71, в якій немає жодної можливості лікувати онкологію. Після моніторингового візиту ХПГ Рубченка перевели в багатопрофільну лікарню при Стрижавській виправній колонії №81, в якій також не лікують онкозахворювання. Але перед цим 5 липня 2022 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі головуючого судді Коваленко В.П. відмовив в клопотанні Коростенської колонії у звільненні Рубченка за станом здоров’я. Прокурор Миколайчук М.П. як представник Держави протестував проти звільнення хворого, а суд підтримав позицію прокурора.
Європейський Суд з прав людини ухвалив рішення в рамках Правила 39 Регламенту Євросуду щодо негайного лікування Володимира Рубченка. Після цього Вінницький районний суд ухвалив рішення про звільнення Рубченка за станом здоров’я, але його продовжували тримати в закладі позбавлення волі ще сім діб, поки вирок вступить в законну силу. У той день, коли Рубченка мали нарешті перевести в цивільну лікарню, він помер. Немає жодного сумніву, що Європейський суд вчергове констатує порушення Україною Конвенції захисту прав людини і основоположних свобод в частині статті 3 (катування) — жорстоке, нелюдське поводження, ненадання медичної допомоги, а можливо і статті 2 Конвенції — право на життя.
Віталій Матухно
Віталій Матухно був засуджений до вищої міри покарання — розстрілу. Вирок замінили на довічне позбавлення волі. Його звинуватили у подвійному вбивстві і пограбуванні. Матухно відбуває покарання 26 років і 9 місяців. Віталій стверджує, що злочинів не скоював і став жертвою корумпованої кругової поруки правоохоронних і судових органів. Ми знаємо десятки історій свавільно засуджених довічно, без жодного шансу на перегляд вироку і без жодної перспективи на звільнення, які розповідаємо на нашому сайті “Боротьба за життя”. Але то інша історія.
У Віталія онкологія 4 стадії, він значно схуд і ледь розмовляє. “У січні цього року гуля з’явилася, але я не звернув на це увагу, — каже Віталій. — Буквально за два-три тижня втратив 15 кілограмів ваги, дефект мови з’явився…Стан мого здоров’я не покращується… Від мене залишилася третя частина”.
На відміну від Рубченка, Віталія Матухна перевели до Львівської багатопрофільної лікарні № 19 ЦОЗ ДКВС України, яка спеціалізується на онкозахворюваннях. Завдяки зусиллям персоналу лікарні і керівництву установи, Віталія вивезли до цивільного онкоцентру, де його оглянув консиліум лікарів, що дало можливість отримати висновки лікарської комісії і зробити подання до суду щодо його звільнення за станом здоров’я.
Олена Зіновіївна Новак, начальник Львівської багатопрофільної лікарні №19 філії ЦОЗ ДКВС України у Львівській області, поділилася інформацією стосовно хворого: “У нас він консервативно лікувався, пройшов двічі курс хіміотерапії. Окрім того, пацієнт був консилярно оглянутий докторами онкологами нашого Львівського регіонального онкологічного центру, де встановлено йому власне четверту стадію. Стан пацієнта, дійсно, на даний момент є важким і пацієнт згідно наказу № 1348 буде представлений по 84 статті ККУ щодо звільнення через захворювання”.
Суд і прокуратура
Пам’ятаєте, ми розповідали, як Коростенський прокурор Миколайчук М.П. заперечував щодо звільнення Рубченка за станом здоров’я, хоч і бачив, в якому стані той перебуває, а суддя Коростенського суду Коваленко Валентина Петрівна відмовила у звільненні Рубченка за станом здоров’я тим самим прирекла його на смерть.
Але ж строк у Рубченка був 4 роки умовно, а у Матухна довічний термін. Нам відомий випадок звільнення за станом здоров’я засудженого довічно Олександра Каверзіна, якого катували в міліції, після чого він втратив зір. Але це звільнення сталося лише після рішення ЄСПЛ “Каверзін проти України”.
Питання, чи буде звільнено Матухна за станом здоров’я, чи буде у нього шанс лікуватися в цивільному закладі, вирішуватиме Галицький районний суд міста Львова під головуванням судді Волоско Ірини Романівни, справа № 461/5151/22. Дата судового засідання уточнюється.
Нагадаємо, що Конституція України є основним законом країни і має вищу юридичну силу над усіма законами. Відповідно до статті 3 Конституції України, “людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.”
Адвокат Віталія Олег Максименко звернувся до Галицького суду з клопотанням про звільнення Матухна за станом здоров’я, але йому було відмовлено у відкритті провадження з посиланням на те, що подібне клопотання має направити до суду адміністрація тюремної лікарні, в якій перебуває хворий. “Матухно є засудженою особою, тому суддя при винесенні рішення повинен застосувати закон про дискримінацію, — каже Олег Максименко. — Є всі медичні документи для його звільнення. Суд повинен керуватися вимогами статті 19 і вимогами статті 8 Конституції України, в яких чітко зазначено, що Україна правова держава і застосовується спочатку Конституція, а потім закони та інші нормативно-правові акти”. Директор Центру стратегічних справ Геннадій Токарев зазначив: “Справи, в яких Європейський суд визнав порушення прав людини, передаються на виконання Уряду і контролюється Комітетом Міністрів Ради Європи. Уряд України має звітувати щодо виконання цих рішень. І такі рішення контролюються, але у громадянського суспільства є можливість писати свої думки з цього приводу, подання. ХПГ користується цією нагодою і посилає такі подання. Ця проблема виходить із неадекватного, неналежного лікування або взагалі його відсутності, з складності звільнення за станом здоров’я. Ця проблема розглядається Комітетом Міністрів Ради Європи…
“Ми маємо дотримуватися стандартів Європейського суду з цих питань, а не стандартів колишнього радянського союзу, коли людина взагалі була об’єктом а не суб’єктом права”
Звернення до суду та прокуратури
“В даному випадку мені подарували надію на перегляд, тому, що в цій системі вже безнадія, — каже Віталій Матухно. — В першу чергу, майте Бога в серці. Не надійтесь на людину, надійтесь на Бога. Він Творець, Він дав нам життя, розум, всі ми перед Ним ходимо. Якщо людина знаходить мир з Богом, він знаходить і все інше, не залежно від тих умов, де він знаходиться.”
Ми звертаємося до Галицького районного суду міста Львова, ми звертаємося до прокуратури міста Львова, до Генерального прокурора України. Звільніть Віталія Матухна за станом здоров’я! Дайте йому шанс вижити! Не вбивайте своєю байдужістю людину і не наражайте Державу на чергове рішення Європейського суду з прав людини.
Андрій Діденко