5 тис доларів під мантією: справа екссудді Ігоря Петрика

08.02.2021

За період своєї роботи детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) розслідували десятки проваджень щодо суддів. Найчастіше це були справи про хабарі. Саме у таку історією втрапив суддя Київського апеляційного суду Ігор Петрик.

За версією детективів, у грудні 2016 року Петрик одержав 5 тис доларів США за ухвалення потрібного рішення у справі колегією, до якої він входив. Що цікаво, під час затримання правоохоронці визначили, що хабар суддя ховав під суддівською мантією (у мантії суддів немає кишень, але у судді була спеціально вшита для цього внутрішня кишеня).

Що за справа?

Приватне підприємство, що здійснювало утилізацію небезпечних відходів, не пройшло перевірки Міністерства екології та природних ресурсів. Через це йому вирішили анулювати ліцензію. Одна із причин, наприклад, відсутність вентиляції, водозабезпечення та зливовідводу. Також комісія виявила на території підприємства діжки з невідомими відходами, які так і не змогли ідентифікувати. Тож було констатовано порушення ліцензійних умов.

Підприємство не здалося і звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом. Перша інстанція задовольнила клопотання про забезпечення позову та призупинила процес анулювання ліцензії. Міністерство оскаржило це рішення. Апеляційна скарга потрапила на колегію із трьох суддів, одним із яких був Ігор Петрик.

Що відбулося далі?

Суддя Петрик добре знав обставини адмінсправи, а також був обізнаний з позицією колег. Тому, на думку НАБУ, вирішив на цьому заробити. Він дав відповідачеві свій номер телефону, а коли той подзвонив — домовився про зустріч тет-а-тет. Під час зустрічі Петрик повідомив співрозмовникові, «що матеріали справи є «проблемними» та потребують додаткового вивчення для подальшої можливості коригування рішення суду в інтересах товариства».

Тож він порадив підприємцю звернутися до суду з клопотанням про перенесення розгляду справи. Той його послухав. Через кілька днів після засідання суддя знову зустрівся з юристом ТОВ-ки і натякнув, що справа варта грошей, бо без них підприємству не світить працювати далі. Зранку, у визначений день, у кафе помічник судді отримав гроші, які згодом слідчі знайшли в кабінеті Петрика.

Як суддя Петрик все пояснював?

Версія Петрика № 1гроші, вилучені в нього – це сімейні заощадження, які він приніс на роботу, аби не зберігати в квартирі. Будівля суду більше охороняється, а злочинці могли б дізнатися про наявність заощаджень із електронних декларацій.  Дійсно, у декларації Петрика, яку він подав менше, чим за два місяці до викриття “на гарячому”, задекларована готівка. Але розмір її значно більший, ніж те, що знайшли у судді: 48 000 євро, 12 000 фунтів, 17 400 доларів США та 3 900 швейцарських франків. Нагадаємо, що з березня 1996 року Петрик є суддею і жодним бізнесом займатися не може.

Версія Петрика № 2з часом суддя змінив свідчення і таки визнав, що гроші передав йому помічник і це все він сам, а справа проти нього сфабрикована. На засіданні ВРЮ щодо питання про його відсторонення від здійснення правосуддя, Петрик перекладав вину на помічника. «Все, що тут сказано прокурором, може бути закинуто в город не мій, а мого помічника. Який чомусь кудись дзвонив, кудись ходив, щось він десь там брав. Я в цьому не задіяний і не маю ніякого відношення». Коли ж журналісти спробували уточнити, як гроші потрапили до нього в мантію, суддя відштовхнув кореспондента й оператора, і швидко побіг. При цьому у сюжеті продемонстровано відеозапис слів адвоката, який стверджує, що суддя Петрик є хворим та потребує лікування:

Керівник САП Назар Холодницький сказав журналістам, що «Гроші були вилучені безпосередньо у нього, не у помічників, не у прибиральників чи у домашніх улюбленців. А саме в нього»

Між іншим, апеляційна інстанція залишила скаргу міністерства без задоволення, ставши на бік товариства і анулювання ліцензії було призупинене.

Цікаво, що помічника Петрика з суду звільнили ще у січні 2017 року, а от сам суддя продовжував працювати. Ну, не зовсім «працювати»… Останню справу він розглядав ще у 2018 році. Потім Київський апеляційний суд реорганізували, та Петрика не перевели до нового суду з іншими суддями (Шостого апеляційного адмінсуду). Але й не звільнили. Тож Ігор Петрик завис і продовжував отримувати заробітну плату. Його звільнили тільки 23 липня 2020 року. Наприклад у 2019 році він отримав 1,6 млн грн з бюджету, а ще задекларував — 1,5 млн гривневих заощаджень та майже 60 тис у валюті. А у липні 2020 року Петрик  задекларував місячну зарплату у розмірі 176 837 грн.

Що зі справою зараз?

Обвинувальний акт по Петрику прокуратура скерувала в Печерський суд ще у квітні 2017 року. Через самовідводи суддів до листопада там не могли провести жодного засідання. Потім головуючою стала суддя Світлана Смик. І за 2 роки, поки справа перебувала на розгляді у її колегії,  призначили близько 10 засідань, а перерви між ними іноді складали 3-4 місяці. І це при тому, що більшість із них не відбулися та переносилися. Причини: відпустки, лікарняні та зайнятість суддів у інших судових розглядах.

У листопаді 2020-го справа потрапила до ВАКС на колегію суддів у складі Євгена Крука, Олексія Кравчука та Інни Білоус. Вони за 10 місяців встигли призначити близько 30 засідань. Щоправда і тут частина з них не відбулася, зокрема через карантин та коронавірус. У квітні прокурор оголосив обвинувальний акт. Вже було розпочато дослідження доказів.

Але 28 вересня 2020 року захист заявив суддям відвід, який вони задовольнили. Причиною для відводу стало те, що судді вже ухвалювали вирок по іншій справі за участю цього ж заявника, при цьому у тому вироку при перевірці наявності провокації було вирішено питання про “значення фактів співпраці заявника з НАБУ в інших кримінальних провадженнях, пов`язаних з одержанням неправомірної вигоди у питанні наявності або відсутності провокації”.

В результаті була обрана нова колегія суддів, яка розпочала розгляд із самого початку, призначивши із жовтня 2020 року всього 5 засідань.

Дворічна епопея звільнення Петрика

НАБУ не лише провело розслідування щодо судді, а й подало дисциплінарну скаргу до Вищої ради правосуддя, щоб Петрика звільнили. Дисциплінарна палата відкрила провадження та тричі призначала засідання. На жодне з них Петрик не прийшов. Зрештою члени палати вирішили розглядати справу за його відсутності.

Переглянувши відеоматеріали, які надійшли з НАБУ, представники палати побачили, що Петрик дійсно зустрічався зі стороною у справі, до розгляду якої був причетний, та обговорював можливість отримати 5 тис доларів США. Також камери зафіксували, як помічник служителя Феміди в кав’ярні зустрічався з представником підприємства. Помічник дав свідчення проти Петрика, а колеги судді надали йому позитивну характеристику: ввічливий, відповідальний, щирий та коректний.

Члени Дисциплінарної палати ВРП погодилися з тим, що суддя дійсно грубо порушив норми суддівської етики та стандарти поведінки, що порочить звання судді та підриває авторитет правосуддя. Вони застосували до Петрика стягнення у вигляді подання про звільнення. Щоправда скаргу НАБУ подало 18 вересня 2018 року, а рішення дисциплінарної палати за нею прийняли лише 09 грудня 2019 року. І то, це ще було не остаточне рішення. ВРП мала прийняти ще два повним складом: 1) про залишення без змін рішення Дисциплінарної палати та 2) про звільнення судді.

Перше із них було ухвалено 18 червня 2020 року.  І тільки 23 липня 2020 року Петрика остаточно звільнили. З моменту подання скарги НАБУ пройшло 22 місяці.

Джерело

Остання Публіцистика

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"