Вадим Троян. Заступник голови Національної поліції

30.11.2016

2

За офіційними даними, за останній рік рівень злочинності в Україні помітно зріс. Люди стали частіше звертатися за допомогою до правоохоронців. Так, у 2016 році вже зареєстровано 4,5 мільйона таких звернень. У поліцейських зведеннях з внутрішнього фронту щодня повідомляється про вбивства, розбої, крадіжки, викрадення, стрільби, хуліганство та інші правопорушення. Про причини такого сплеску злочинності, про хід розслідування резонансних справ, про вплив «злодіїв у законі» на рівень злочинності й те, як з усім цим впоратися, в інтерв’ю Укрінформу розповів перший заступник голови Національної поліції України — керівник кримінальної поліції Вадим Троян.

– Вадиме Анатолійовичу, ви вже більше півроку очолюєте кримінальну поліцію України, розкажіть, яка зараз ситуація зі злочинністю в країні, які основні фактори на неї впливають?

– Перше, що безпосередньо впливає на злочинність — соціально-економічна складова. Коли відбулася девальвація, люди в три, в п’ять, а хто і в десять разів стали біднішими. Плюс зростання цін, тарифів і безробіття. Тому багато хто йде на збагачення за рахунок вчинення кримінальних правопорушень: від дрібних крадіжок до дрібного шахрайства, і, таким чином, намагаються «заробити» якусь копійку.

Другий фактор – це АТО, війна. Багато зброї у людей на руках, багато біженців, багато вимушених переселенців. В одній тільки Київській області близько 30 тисяч переселенців, які офіційно зареєстровані безробітними.

І третій фактор, який дуже сильно впливає, це «закон Савченко».

– Яка кількість тяжких злочинів зареєстрована у поточному році? Яка тенденція у порівнянні з попереднім роком?

– Якщо взяти основні види тяжких та особливо тяжких злочинів, вбивств скоєно майже на 300 більше у порівнянні з 2015 роком. Тобто, 6145 – у минулому році і 6400 – цього року. Але і розкриттів набагато більше, ніж у попередньому році, завдяки тому, що тільки у травні цього року ми отримали ефективний інструмент у вигляді ОРД (оперативно-розшукова діяльність), який законодавчо пробуксовував після прийняття нового закону про Нацполіцію. Є 32 замовних вбивства, з них 12 вже розкрито. Це чимало.

– Ви сказали, що вимушені переселенці впливають на загальну криміногенну ситуацію в Україні. У чому виявляється цей вплив?

– Впливають, але це скоріше супутній війні, а не як самостійний фактор. Переважна кількість із понад півтора мільйони вимушених переселенців з Донбасу та Криму – законослухняні люди, але є і інші. Наприклад, в одному з будинків у Києві було скоєно за минуле літо 12 крадіжок, цього літа ще 8 крадіжок. Цим займалися дві групи, ми їх взяли, вони виявилися з Донецька. З першої групи ми взяли чотири людини, з другої – трьох, і ще двоє зараз у бігах. Ось ці 9 осіб скоїли 20 квартирних крадіжок в одному будинку! Це один з яскравих прикладів. Судді дзвонили, хто тільки не звертався, питали, що ми з ними будемо робити. Парадокс нашої судової системи у тому, що ті, кого ми взяли минулого року, знаходяться вже півтора року під слідством. А за «законом Савченко» у них термін вже у два рази менший.

«ЗАКОН САВЧЕНКО» ВИПУСТИТЬ НА СВОБОДУ ЦІЛУ АРМІЮ ЗЛОЧИНЦІВ

– Цей закон діє з кінця минулого року, як він вплинув на рівень злочинності?

– Ось за «законом Савченко» конкретні цифри станом на 15 вересня. У нас вийшло на свободу 8419 осіб, з них стали на облік 7437, тобто, грубо кажучи, тисяча людей незрозуміло де загубилася. Нам ніхто не повідомляє, коли вони виходять, ми дізнаємося про це вже постфактум. Ми зараз боремося з нашим Мін’юстом, просимо, щоб давали інформацію заздалегідь, ми ж повинні підготувати території. Якщо вийдуть, наприклад, два ґвалтівника, три вбивці, то нам потрібно знати про це заздалегідь.

У березні, коли мене призначили на посаду керівника кримінальної поліції, якраз і пішов цей бум, на свободу за «законом Савченко» вийшли тоді 3,5 тисячі осіб. Коли я запитав прямо у начальників на місцях, де ці звільнені, ніхто не відповів, бо не знали. І перші два місяці я займався тим, що відпрацьовував території. У підсумку за повторно вчинені злочини ми затримали 869 осіб, з них 355 заарештовано.

– Які злочини вони скоювали?

– 22 вбивства, починаючи з січня, 67 розбоїв. Один з розбійних нападів скоєно у Київській області на будинок судді. Йому різали ноги, катували, били дружину у нього на очах, щоб він віддав все, що у нього є. Як виявилося, члени цієї групи теж вийшли за “законом Савченко”. Ми їх взяли.

Приклад по Кіровоградській області. Виходить ґвалтівник, який колись зґвалтував, пограбував, а потім убив дівчинку. Десь у квітні дізнаємося, що в області дві дитини пропало, у результаті розшукових заходів знайшли труп однієї, а потім і другої… Потім знайшли лігва, які робив маніяк. Ми довели, що він вчинив точно три вбивства. Ми його затримали, і зараз він знову в тюрмі сидить.

Ось така ситуація з «законом Савченко», як кажуть, дурна голова ногам спокою не дає. Адже це не просто складнощі у роботі поліції, це життя людей! У нас не хочуть посилити законодавство щодо покарання за тяжкі та особливо тяжкі злочини, проте приймають поспішні рішення у вигляді «закону Савченко», який впливає на долі всіх інших громадян країни.

– А що вам з цього приводу відповідають народні обранці? Ви з ними говорили про це?

– Кажуть, закон потрібно змінювати, ми тепер зрозуміли, який результат він дає. Я їм кажу прямо: розумієте, у мене оперативників по всій країні 15 тисяч осіб. А ви мені, фігурально висловлюючись, дали під них майже 50-тисячну армію потенційних злочинців. От спасибі, тепер мені буде чим зайнятися, у мене ж до цього не було злочинців у країні!..

Я розумію саму ідею авторів цього закону. Багато у нас заарештованих було, які під час слідства провели дуже багато часу в СІЗО, в неприпустимих умовах, особливо до 2012 року – за старим КПК, і законодавці намагалися ім’ям Надії Савченко якось полегшити їхню долю. Але, коли приймається таке рішення заради однієї людини або двох, або навіть кількох сотень, а випускається 10 тисяч злочинців, я вважаю, це неправильно. До слова скажу, «закон Савченко» навіть не обговорювався з МВС. Я переконаний, що цей закон потрібно взагалі скасувати. Він може застосовуватися лише тоді, коли у нас пройдуть реформи судової системи та прокуратури. Треба не випускати, а створювати у СІЗО нормальні умови, як у розвинених країнах!

ВОГНЕПАЛЬНІ «СУВЕНІРИ» ІЗ ЗОНИ АТО СПЛИВАЮТЬ ПО ВСІЙ УКРАЇНІ

– Яка кількість незаконної зброї знаходиться на руках у людей?

– Це неможливо підрахувати – вилучаємо дуже багато. З кожним роком вилучаємо все більше важкого озброєння, яке раніше не було характерним для кримінального елементу. Наприклад, у 2013 році, до війни, з незаконного обігу було вилучено 8 мін, 120 ручних гранат, жодного гранатомета, а у 2014 році – 72 міни, 716 гранат і 10 гранатометів, а у 2015-му – 235 мін, 2288 ручних гранат і 90 гранатометів. Відчуйте різницю та оцініть тенденцію.

– Де злочинці в основному добувають зброю?

– Зброя, яку застосовують злочинці, в основному з військових складів. Ми у цьому році знайшли та ліквідували вже більше 55 «схронів» зброї та боєприпасів. Знаходимо гранати, РПГ, автомати, доходить навіть до того, що в одному зі «схронів» у Київській області виявили 15 ПТКРів. Їх привезли із зони АТО. Я запитував у тих, хто завіз їх: навіщо вам ПТКРи у Києві? Кому ви хотіли їх продати? Терористам? Тут тільки по одній дамбі, якщо з них жахнути, пів-Києва опиниться у воді, це катастрофа, епідемія і все інше.

– А дійсно, навіщо вони везуть зброю із зони АТО?

– Людський фактор – дурість. Хто везе на чорний день, а хтось- щоб заробити.

– ПТКР на чорний день, якось це зовсім сумно звучить.

– Так думають розсудливі. А той, хто був під канонадою, думає, що і тут танки підуть.

У 2014 році сюди везли такі сувеніри, як я їх називаю, всі, хто тільки міг. Коли я повернувся з зони АТО і був призначений начальником поліції в Київську область, ми відразу поставили сім блокпостів. Скільки ми у Київській області у 2015 році зброї витягли з машин…

– І скільки?

– Дуже багато! А скільки такої зброї було завезено із зони АТО по всій Україні? Це страшно уявити.

– А правда, що бійці з АТО відправляють зброю та боєприпаси додому «Новою поштою»?

– Так, ми часто виявляємо такі випадки.

 У НАЦПОЛІЦІЇ ОБІЦЯЮТЬ СКОРО ОГОЛОСИТИ РЕЗУЛЬТАТ РОЗСЛІДУВАННЯ ВБИВСТВА ШЕРЕМЕТА

– Розкажіть, як сьогодні ведеться розслідування резонансного вбивства журналіста Павла Шеремета?

– Вбивство Шеремета розслідується чотирма групами. Є основна група, яка знає всі нюанси, і є групи, які працюють у вузьких напрямках. Одна група працює з вибухівкою, друга – по свідкам, третя – по відео, а четверта якраз по розробкам. Основна група займається опитуванням свідків.

– Вже закінчили опитувати свідків?

– Скажімо так, їх з’являється все більше. Ми копаємо не тільки щодо того дня, а протягом багатьох днів, і у нас з’являється багато додаткової інформації. Коли ми зрозуміємо, що у нас глухий кут, ми про це оголосимо. Але поки у нас є прогрес, ми нічого не будемо говорити, тому що це може нашкодити слідству.

– Так прогрес є?

– Так, однозначно.

– А у чому взагалі полягає складність розкриття замовних злочинів?

– Складність розкриття будь-якого замовного злочину полягає у тому, що він планується: і як буде відбуватися, і який відхід, і хто виконавець, і хто організатор, і хто замовник, тобто, розподіляються ролі. Ці злочини не відбуваються спонтанно, вони разові і кожен унікальний.

Найскладніше зрозуміти мотив вбивства. Коли не знаєш, який мотив, не знаєш куди “копати”, виходить занадто багато версій, і кожну треба відпрацювати.

ОСНОВНА ПРИЧИНА ЗАМОВНИХ ВБИВСТВ – КРИМІНАЛЬНІ РОЗБОРКИ

– Скільки в Україні сьогодні діє організованих злочинних груп, яку їх кількість вам вдалося ліквідувати?

– Банд багато, вже затримано 68 ОЗУ, доведених. Розбої у нас дуже добре розкриваються, коли ми отримали після довгої паузи юридичні інструменти у вигляді ОРД і змогли задіяти всі наші сили. Це лише за цей рік, і повірте мені, це чимало.

– Як злочинні розборки сьогодні впливають на криміногенну ситуацію в Україні?

– Ось вони таки сильно впливають на криміногенну ситуацію. У нас у 2014 році було 29 замовних вбивств, у 2015 – 28, а у 2016-му – вже 32. І ми розуміємо, що з цих 90 замовних вбивств, 60-70 – кримінальні, злодійські розборки.

– Часто з вуст різного рівня українських чиновників доводиться чути, що Кремль намагається дестабілізувати ситуацію всередині України, у тому числі, за рахунок криміналу. Чи це дійсно так? Наскільки ця версія підтверджується? І які інструменти використовує Росія для досягнення цієї мети?

– Це один з методів гібридної війни. У нас багато заїжджих злочинців з Росії, міжнаціональних груп, які працюють в сфері особливо тяжких злочинів, розбоїв, квартирних крадіжок. А ще багато злочинців, які хотіли виїхати з України до Росії чи хоча б до так званої «ДНР/ЛНР», але їх звідти стусанами женуть. Яскравий тому приклад: похорони Сальника (кримінальний авторитет Олексій Сальник по кличці «Льоха Краснодонський» – ред.) в Святогірську. Вони звернулися до нас за допомогою(!), хотіли провести ходу в пам’ять про коронованого злодія– така традиція. Я сказав, ні! Тоді вони почали невеликими групами добиратися до Донецька. В’ячеслав Аброськін (голова управління поліції в Донецькій області В’ячеслав Аброськін — ред.) мені дзвонить: «Анатолійовичу, що робити будемо?». Я кажу, давай ми їх випустимо з України, але нехай вони спробують заїхати в «ДНР», їх там за сотню осіб. Дзвонять мені СБУшники і кажуть: «У нас є дані, що їх не дуже там пускають» і сказали, що в «ДНР» вже поставили великий калібр, і як тільки вони заїдуть туди, їх всіх там покладуть, дана чітка команда: «не запускати!». Що далі робити? Ми приймаємо рішення, незважаючи на те, що це поминки, всіх ідентифікувати та затримати. Спільно з СБУ затримуємо, по-моєму, 106 чоловік — всі сиділи. Більшість — рецидивісти… Це не Росія, в Україні ми такого не допустимо!

– Яка кількість «злодіїв у законі» сьогодні знаходиться в Україні?

– Ще близько 14 осіб. За півроку ми видворили 13 «злодіїв у законі», і ми не зупинимося! Принаймні, ці до нас більше не заїдуть!

Я вважаю, що боротьба з організованою злочинністю – один з найголовніших напрямків моєї роботи як першого заступника голови Нацполіції, як шефа кримінального блоку. Я повинен цим займатися з ранку до вечора. І я буду це робити. Мене часто запитують, чи боюся я, чи мені погрожують… Ні, я їм нічого не винен, я ні про що з ними не домовлявся, у злодіїв своє життя, у мене своє. Я більше боюся політиків.))

– А «злодіями у законі», які перебувають в Україні, хто може керувати ззовні?

– Це Росія, однозначно. Це один з головних інструментів контрабанди та всього іншого: зброя, наркотики, проституція. А ще через них працює агентура і здійснюється політичний вплив на конкурентів.

У Росії вже давно створено спеціальний департамент у ФСБ, який ними опікується. Всі злодії коронуються з дозволу ФСБ і на території Росії. Це давно не секрет.

Злодіїв у законі більше 300 в світі. Координація системи вибудувана ще з часів Сталіна. Це ж не жарт, цим займалися десятиліттями. Спочатку їх привчили табори контролювати в Радянському Союзі, потім, після розвалу СРСР, через них виявилося зручно торгувати зброєю. Виявляється, що через них можна взагалі торгувати — їх інтегрували у тіньову економіку.

У НАЦПОЛІЦІЇ ХОЧУТЬ ПОСИЛИТИ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НЕЗАКОННЕ ПЕРЕТИНАННЯ КОРДОНУ ТА ТЯЖКІ ЗЛОЧИНИ

– Ви нещодавно казали, що хочете внести зміни до законодавства, щоб «злодії у законі» не могли повертатися в Україну, а при необхідності їх можна було б і затримувати…

– Так, хочу повернути відповідну статтю в Кримінальний кодекс. За незаконний перетин кордону ввести кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі на 5 років, оскільки зараз за це передбачений лише адмінштраф. Такі речі є важливими для профілактики. Поліція повинна працювати на випередження. Зараз ми «біжимо за паровозом», а повинні регулювати рух. Я вважаю, що якраз ось ці «потяги» – зі злодіями у законі повинні йти в депо. Затримали в своїй країні – все, не треба випускати. Ми вже подали відповідні документи в профільний парламентський комітет. Крім цього, ми хочемо змінити ще ряд статей Кримінального кодексу.

– Які?

– Посилити покарання в області тяжких та особливо тяжких злочинів, за рецидиви. Без цього буде кругообіг божевільний. Ми будемо захлинатися у своїй же роботі. Ми ж повинні працювати на профілактику. У результаті будь-яка людина, яка надумає вчинити злочин, повинна розуміти, що є довічне ув’язнення. Я кажу про такі злочини, коли до тебе увірвалися у будинок зі зброєю, взяли в заручники твоїх дітей, дружину, тебе катують, щоб забрати 10 тисяч доларів з сейфу. Це ж не стільки гроші, скільки покалічені долі людей. І за таке, я вважаю, треба давати довічне.

У той же час, хочемо ввести закон про кримінальні проступки, для того, щоб розвантажити оперативний блок і слідство, яке наразі завантажено понад міру і дрібними, і великими справами. При Януковичі кримінальний блок становив 35 тисяч співробітників. А зараз за штатом – 22 тисячі, з них оперів — 15 тисяч, а за фактом у строю 13,5 тисячі. Ось саме зараз мені потрібно 1,5 тисячі оперів. А потім, коли їх доберу, покажемо результат, через рік я буду планувати збільшення оперативного блоку тисяч на п’ять співробітників.

Зараз навантаження на оперативника таке, що ми ще п’ять років будемо працювати і світу білого не бачити, без вихідних і свят. Добре, що нас уряд підтримав і заробітну плату хлопцям збільшив. З 1 жовтня вони будуть отримувати близько 10 тисяч гривень.

– Я так розумію, що реформа кримінального блоку Нацполіції ще не почалася?

– Ні, зараз йде підготовчий етап, розробляється законодавча база, тільки закінчилася атестація.

– І яка кількість співробітників колишнього УБОЗу залишилася в кримінальній поліції?

– Точної цифри прямо зараз не скажу, але багато. Так, дехто пішов на пенсію або перевівся до поліції, але основний кістяк професіоналів залишився та працює.

РОСІЙСЬКИЙ СПИРТ, ЯКИЙ ВБИВ ДЕСЯТКИ УКРАЇНЦІВ

– Що встановило розслідування з приводу десятків летальних випадків у результаті продажу сурогатного алкоголю в Харкові? Чи вдалося когось затримати з виробників цього смертельного напою?

– Затримано 5 основних фігурантів. Схема проста: чоловік завіз через Сєвєродонецьк 5100 літрів російського метилового неочищеного спирту. Потім з нього зробили горілку та коньяк, продавали у кількох районах, отруїлося кілька сотень людей, кілька весіль стали трагедіями. Страшна історія…

– А він знав, що він завіз?

– Знав. Всі, хто брав участь у схемі, знали.

– Він навмисне це робив?

– Ні. Просто думав, що, якщо нормально розвести і через марлю прогнати, обійдеться. Дурний чоловік убив сотню людей. Каже, «багато хто так робив, а чого я не можу»?.. Він ще «Новою поштою» відправляв свій сурогат по Україні, ми і у Житомирській області весілля врятували — 100 літрів купило весілля!

Слава Богу, встигли вчасно відстежити. Спочатку на Донбасі вилучили, потім у Харкові, а потім вже «Новою поштою» пішли… Сподіваюся, уже весь цей сурогат відстежили та вилучили. І профілактично спрацювали — попереджали, показували, як виглядає пляшка. Слідство триває.

– Нещодавно у центрі Києві знову була чутна стрілянина.

– Зараз розслідується серія нападів на тіньових “міняйл” валюти. Їх грабують, але вони часто не пишуть заяви. Дивні люди…))

– Останнім часом, виходячи з даних поліцейського звіту, кількість фактів зі стріляниною в Києві збільшилася.

– Насправді кількість не збільшилася, просто ми нічого не приховуємо. Раніше МВС працювало на те, щоб приховати якомога більше правопорушень. І суспільство, і журналісти дуже багато чого просто не знали. Приховувалася інформація про події й прямо на територіях, та ще й так, що іноді навіть начальник головного управління не знав, що у районі відбулося. Інколи дізнавалися на заслуховуванні, коли прокуратура давала команду “звернути увагу”. Я не жартую!

А зараз навпаки, тому що ми вважаємо, що суспільство має знати реальну ситуацію. Знати, чого слід побоюватися, і допомагати поліції, виявляти пильність. Це наша загальна проблема! Ну і нова технологія – єдина лінія 102. Тепер нічого не приховаєш, будь-яке звернення фіксується автоматично. Все офіційно, відкрито та видно, що кількість звернень зросла з 2-х мільйонів до 4,5 мільйона. Ми вважаємо, що брехати не можна, нема підстав, та й не виходить.

Віталій Сич

Джерело

Останні записи про персони

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"