Начальник Головного слідчого управління Максим Цуцкірідзе. Інтерв”ю

17.10.2019

Про розкриття резонансних справ, серед яких вбивства журналіста Павла Шеремета і Кирила Тлявова, підпал будинку Гонтаревої та схема, за допомогою якої нібито від імені Офісу президента виманювали сотні тисяч доларів за працевлаштування.

А також про те, як найближчим часом буде змінено роботу слідчих, коли повноцінно запрацюють детективи і як розслідуватимуть кримінальні проступки – у великому інтерв’ю “Цензор.НЕТ” розповів заступник голови Національної поліції України – начальник Головного слідчого управління Максим Цуцкірідзе

“ОДИН ІЗ ПРІОРИТЕТІВ – РОЗВАНТАЖИТИ СЛІДСТВО, ЦЕ ПЕРЕДУСІМ ПІДТРИМКА КУРСУ НА ДІДЖИТАЛІЗАЦІЮ І ВПРОВАДЖЕННЯ ІТ-ТЕХНОЛОГІЙ”

– Максиме Сергійовичу, Вас призначав на посаду Сергій Князєв, тепер працюєте з іншим керівником – Ігорем Клименком. Відрізняються завдання, які перед Вами ставилися щодо реформи слідства? Які вони?

– Справді так склалося, але пріоритети, визначені, коли мене призначили, не змінилися – й у Князєва, і в Клименка вони однакові… Це передусім реформи органу досудового розслідування та підтримка курсу на діджиталізацію і впровадження ІТ-технологій. Перед собою поставив завдання, щоб кожен слідчий, зокрема в сільській місцевості, подякував керівництву Нацполіції та Головного слідчого управління за створення належних умов праці та розвантаження від невластивої роботи.

– Краще б потерпілі почали дякувати. Про слідчих – через якість їхньої роботи – зазвичай відгукуються негативно.

– А це взаємопов’язані процеси. Один із пріоритетів – розвантажити слідство. Якщо для слідчого буде спрощено порядок роботи, винні будуть покарані, зміниться й реакція людей, які звертаються в поліцію по допомогу. Якщо слідчому ще й злочинець подякує – це загалом буде ідеально. Звичайно, не йдеться про корупційні чи економічні злочини, коли зупинили схему, завдяки якій хтось заробляв. Є ж інші ситуації. У нас майже 40% злочинів вчиняються в стані алкогольного сп’яніння. Тобто людина не зовсім розуміє, що робить. Отямився, зрозумів, що міг накоїти, якби не спинили. Тоді й дякують. Але передусім, це ментальність самих громадян.

– Як плануєте спростити роботу слідчих?

– Нині працюємо над тим, щоб запровадити електронний документообіг у розслідуванні кримінальних правопорушень – кейс management system, на кшталт того, що впроваджено в НАБУ. Трьохконтактна переписка між слідчим, процесуальним керівником і слідчим суддею. Ми вже провели з ними зустріч і хочемо взяти за основу саме їхні напрацювання. Вони готові нам допомогти у цьому.

Це не лише спростить роботу слідчого – вона стане ефективнішою в рази. Тому що багато питань вирішуватимуться швидше. Ви ж, напевно, бачили пости у “Фейсбуці” представників правоохоронних органів про те, що їм доводиться з ночі займати чергу в Печерському райсуді Києва, щоб отримати санкцію. Зрозуміло, що у регіонах ситуація різна, але черги здебільшого є скрізь.

Полегшить це й спілкування з процесуальним керівником. Щоб слідчому не доводилося виправдовуватися, адже іноді прокурори вважають, якщо їздить часто – зацікавлений у справі особисто.

При цьому, щоб погодити якусь процесуальну дію, слідчому доводиться везти до прокурора матеріали кримінального провадження. Не знімаю й відповідальності і зі слідчих – не завжди матеріали, подані на погодження процесуальному керівникові, якісно підготовлені. А так система буде закритою, але вона дасть змогу вільно спілкуватися у ході слідства без таких міжвідомчих “побачень”.

Окрім того, це посилить відповідальність усіх, хто дотичний до процесу розслідування. У Кримінальному процесуальному кодексі закріплено чіткі терміни на погодження деяких процесуальних рішень. Але в силу бюрократичної тяганини, суб’єктивних факторів – канцелярія, наприклад, в цей час не працює, – їх не завжди дотримують. Якщо взяти, скажімо, досвід США чи Грузії, там прокурор і слідчий один одного в очі не бачать на цих етапах. Зустрічаються вже на стадії судового розгляду.

– З прокурором і слідчим більш-менш зрозуміло. А як це працюватиме з суддями? Усі санкції повинні розглядатися під запис.

– Система працює так. Слідчий спрямовує клопотання процесуальному керівникові, той погоджує і далі спрямовує слідчому судді. Не потрібно нікуди нічого везти. Система дає змогу направляти й сканкопії матеріалів справи. І коли суддя призначить час розгляду, вони всі зустрінуться, як того вимагає КПК.

– Скільки часу потрібно на впровадження системи?

– Спочатку ми думали зробити це на базі Єдиного реєстру досудових розслідувань. Потім вирішили робити її окремо. На початку запустимо пілотний проєкт на базі центрального органу та в Києві. Щоб система запрацювала по всій країні, необхідно 2-3 роки.

– Порозуміння з прокуратурою і судами є? Обговорювали це питання з генеральним прокурором?

– Це було одне з питань, які ми обговорили під час знайомства. Він мене повністю підтримав і порадив подивитися саме в бік НАБУ, тому що там така система працює успішно. Що ми і зробили. Створили робочу групу, визначили співробітників Нацполіції, які братимуть участь у тестуванні встановленої системи.

– Як захистити систему, щоб інформацію з кримінальних проваджень банально не почали продавати, як це буває з базами даних?

– Людський чинник є завжди. Й зараз неблагополучний працівник може витягнути з ЄРДР інформацію та інших відомчих ресурсів, як ви кажете, і продати. Але ж це можна відслідкувати. Встановити, хто взяв інформацію, якщо є витік, легко. У такій системі буде доступ за ключем-паролем. Розумію, що такі випадки були і будуть. Але не масово. Ключове питання тут довіри – якщо ми вимагаємо від працівника розкриття злочину, то повинні й надати можливість доступу до інформації. Якщо він її використав не за призначенням – обов’язково нестиме відповідальність. У разі тяжких наслідків – кримінальну.

Друге питання, яке я б хотів вирішити, – це доступ до баз даних. Щоб слідчий, не виходячи з кабінету, міг з’ясувати, за якою адресою людину зареєстровано, яким майном вона володіє.

Ми порахували: якщо брати бази Мін’юсту й МВС, то слідчому для повноцінного розслідування будь-якого кримінального провадження потрібен доступ до 52 електронних ресурсів.

– Без запитів?

– Слухайте, а що таке запит? До нього додається пляшка гарного коньяку, щоб його швидше розглянули. І, знову ж, слідчий поїхав, прочекав якийсь час. Чи оперативник, що виконує його доручення. Це все час, ресурси.

ПОВЕРНУВ СЛІДЧИЙ У РЕЗУЛЬТАТІ РОЗСЛІДУВАННЯ ПЕВНУ СУМУ В БЮДЖЕТ – ОТРИМАВ ВІДПОВІДНИЙ ВІДСОТОК”

– Доступ до баз даних НБУ і Держфінмоніторингу також хочете отримати?

– Так. Але одразу заспокою: без рішення суду доступу до рахунків фізичних чи юридичних осіб ми не матимемо точно. У нас кримінально-процесуальне законодавство передбачило це саме так. Хоч у країнах Європи це навіть не прокурор погоджує, а керівник слідчого підрозділу. Ми розкрити рахунки без рішення суду не можемо, тому що у нас в країні це розцінюється як тиск на громадян чи бізнес. Але з іншого боку, поки ми через судове рішення рахунок розкриємо, вже разів п’ять зміниться власник. Так приблизно відбувалося з коштами Януковича, які мали конфіскувати. Вони теж переводилися з фірми на фірму. Потім у мене це провадження забрали, передали в податкову. Тепер ми читаємо гарні статті в ЗМІ про те, що Печерський райсуд столиці зняв арешти – і гроші повністю виведені з цих рахунків.

– Саме питання доступу до банківських рахунків викликало найзапеклішу дискусію під час обговорення у парламентських комітетах законопроєкту про Бюро фінансових розслідувань.

– Я як ніхто інший чекаю, коли це бюро запрацює. Оскільки вважаю, що поліція повинна займатися загально-кримінальними злочинами. Тоді рівень довіри стане вищим. Більшість негативу ми набираємо через економічні злочини. Погоджуюсь, там є і корупційні ризики, оскільки слідчий із зарплатою в 12 тисяч гривень не може розслідувати кримінальні провадження по інтернет-магазину, у якого товарів на мільйони. Є спокуса десь заплющити очі, щось повернути. Або має бути мотивація, або тотальний контроль. Але й це не завжди ефективно. Ефективніше у наш час, за відсутності належних соцпакетів для слідчих, все ж таки матеріальна мотивація. В майбутньому плануємо розробити процедуру відсоткової компенсації. Повернув слідчий у результаті розслідування певну суму в бюджет – отримав відповідний відсоток.

Загалом якщо говорити про завдання, які ставимо нині перед собою, то хочеться вирішити ще одне, і перші кроки у цьому напрямку вже зроблено. Слідству потрібно об’єднуватися з оперативним блоком. На жаль, на місцях і тут, у центральному апараті, не завжди є нормальна співпраця і взаємодія. Тому орієнтував усіх, що буду удосконалювати. Днями підбиватимемо підсумки роботи за 9 місяців, при цьому буде присутній керівник департаменту карного розшуку. Попросив, щоб він розповів про ті проблеми, які до них “падають” від слідства. Сподіваюся, що керівники слідчих підрозділів із регіонів це почують і дійдуть належних висновків. Пообіцяв йому і сказав своїм підлеглим, що в конфлікті оперативник-слідчий буду на боці оперативника. Але його попросив бути на боці слідчого в такій ситуації.

– Про які конфлікти йдеться?

– Практика заслуховування по кримінальних провадженнях показує, що оперативники поспішають з реалізаціями. Слідчий, з огляду на те, що він дивиться наперед, враховує, що потрібно пред’являти підозру, вимагає ще якихось доопрацювань. На цьому підґрунті конфлікти й виникають. Оскільки наче всі роботу зробили, а результатів немає.

– Коли повноцінно запрацюють детективи і як будуть розподілятися кримінальні провадження між ними і слідчими?

– Ми запустили пілотну програму ще два роки тому. На всіх рівнях, починаючи від центрального апарату й закінчуючи територіальними управліннями Нацполіції. У 8 територіальних управліннях такі підрозділи повністю укомплектовано. І на цьому рівні експеримент себе не виправдав. Тому що в обласних управліннях детективи, що працюють поруч зі слідчими, мають змогу займатися лише тяжкими і особливо тяжкими злочинами. А в районі чи місті детективи відпрацьовують усе без винятку. Тобто у середньому навантаження – 200 кримінальних справ на кожного.

Тут повинна не тільки система змінюватись і підходи, а й збільшуватися кількість співробітників. От учора гарний приклад прозвучав – міністр на виїзному засіданні парламентського Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності сказав депутатам: “Порахуйте, скільки було міліції п’ять років тому – а її було 250 тисяч – і скільки зараз поліції, 130 тисяч, і то некомплект, здається, 12%”.

А як за цей час розрослися такі міста, як Бровари, Обухів, Бориспіль, та навіть Вишневе. Я пам’ятаю, 7 років тому виїжджав о сьомій ранку і дуже швидко добирався. А зараз можна годинами простояти у заторах.

Людей і проблем більше – відповідно і злочинів більше, а кількість правоохоронців та сама.

– В КПК немає такого поняття як детективи у Нацполіції, їх прописано лише у складі НАБУ.

– Ми починали з такої ідеї: 60% оперативних працівників іде в слідство, ще 40% – ми набираємо з колишніх слідчих. Вони об’єднуються, обмінюються досвідом, той десь в оперативно-розшуковій діяльності допомагає, той – у слідчій, оформленні документів тощо.

Проте діючих оперативників, які залишилися зараз, можна порахувати на пальцях. Тому що ми знову повертаємось до проблем КПК: навантаження, оформлення документів, дублювання процесуальних дій – не кожен оперативний працівник може це витримати. Тобто, кабінетної роботи, розумієте? От ми до цього прийшли.

Коли буде спрощено порядок дізнання і набуде чинності закон про кримінальні проступки, нетяжкими злочинами займатимуться дізнавачі. А детективи будуть зосереджені на тяжких і особливо тяжких злочинах, як діє зараз усе на обласному рівні і де справді є позитивні результати.

“В УСЬОМУ СВІТІ ТАКІ ЗЛОЧИНИ, ЯК КРАДІЖКИ ТЕЛЕФОНІВ АБО ІНШОГО МАЙНА, НАВІТЬ УГОНИ АВТОМОБІЛІВ, ВЗАГАЛІ НЕ РОЗСЛІДУЮТЬСЯ”

– Як на практиці відбуватиметься розслідування кримінальних проступків?

– Щороку в реєстр вноситься приблизно 2 мільйони заяв про злочини. З них до кримінальних проступків за новим законом можна віднести 60%. Ними буде займатись дізнання. Структура в нас уже є, протягом 3 місяців маємо набрати туди 4 тисячі нових співробітників. Крім того, керівники на місцях зможуть уповноважити на розслідування проступків оперативників, дільничних, патрульних. А це ще додатково майже 25 тисяч поліцейських. Вони діятимуть за спрощеною процедурою: огляд місця події, допити, експертне дослідження, підозра – і в суд. Це все повинно займати не більше 72 годин. У суді така справа також розглядається за спрощеною процедурою. Якщо особа визнає вину, відразу за перше засідання, йде реакція по санкції. Тобто, та санкція, яка передбачає в конкретному кримінальному проступку якісь обтяження, реалізовується в перший же день.

– А якщо той, хто скоїв злочин, не відомий?

– Тоді це фактове провадження – і будемо розслідувати доти, доки не встановимо цю особу.

– Не вийде так, що зовсім не будуть розслідувати? Ще років 7–8 тому правоохоронці розповідали, що за допомогою техніки можуть відслідковувати вкрадений мобільний телефон, і дійсно знаходили. Зараз намагаються загалом не брати заяв, переконуючи потерпілих, що знайти нереально. Або відправляють людей додому за паспортом на телефон, вимагають чеки, які мало хто роками зберігає.

– Ми знову повертаємося до процедури, прописаної у КПК, яка ускладнилася із внесенням так званих “поправок Лозового”. Встановлення місця знаходження радіозасобу – це негласна слідча розшукова дія. Потрібно рішення суду.

Добре, взяли. Рухаємося далі. Встановлюємо особу, яка викрала, допитуємо. Але ж нам ще потрібно встановити вартість, тому що товарознавча експертиза по майнових злочинах обов’язкова. Нещодавно депутати це скасували, там трохи в іншому форматі виписано. А поки що суддя дає дозвіл на проведення експертизи. Ми беремо цей дозвіл, йдемо до експерта, просимо його: давайте нам швиденько вартість, а він відповідає, що зайнятий іншими, важливішими справами. Уявляєте, скільки все це забирає часу? Та й ресурс витрачений на розслідування здебільшого перевищує самі збитки.

– Пропонуєте його взагалі не витрачати?

– В усьому світі такі злочини, як крадіжки телефонів або іншого майна, навіть угони автомобілів, взагалі не розслідуються. Тому що там люди страхують своє майно і отримують компенсацію, якщо з ним щось сталося. От у нас є кримінальні провадження, де фігурують автомобілі, які були викрадені в країнах Європи і ввезені в Україну. Близько 300 таких автомобілів зараз їздить по місту Києву, і десь 200 ми вже вилучили за запитами Інтерполу. Це дорогі, елітні автомобілі. Ми проводимо експертизу, встановлюємо, що цей номер кузова транспортного засобу числиться в Інтерполі за такою країною, скажімо, як Італія. Ми їм пишемо, що встановили автомобіль, забирайте. І що ви думаєте? Вони нам відписують, що даруйте, нам не потрібно, у нас потерпілих по цьому провадженню немає, вони всі отримали матеріальне відшкодування від страхової компанії, а доставка автомобіля з України в Італію коштуватиме більше, ніж сам автомобіль. Ну, от така ситуація.

– Що ж ви робите з цими автомобілями?

– Передаємо в АРМУ для реалізації, а кошти надходять в бюджет.

– Рекомендуєте всім страхувати своє майно?

– Так, рекомендую. Розумію, що страхові агенти вміють вигадувати відмовки, щоб нічого не виплатити. Інколи має місце й інсценування. Але ми маємо до цього прийти.

– “Поправки Лозового” в КПК скасували, але не повністю. Відслідковуєте цю тему?

– Не те що відслідковую – я проживаю це щодня.

– Ви сказали, що були на виїзному засіданні профільного комітету. Цікавились у депутатів, чому скасували не в повному обсязі?

– Запитував. Сказали, що йдеться про політичний компроміс. Поки вирішили скасувати їх лише частково. Проте ми й надалі будемо ініціювати законопроекти, які значно збільшать шанси на позитивний результат у розслідуванні.

– Зокрема, залишили можливість оскаржувати повідомлення про підозру. Часто оскаржують? Які результати розгляду судами?

– Я не скажу, що це системно, за весь час десь приблизно 200 таких рішень по всій Україні. Але це зазвичай ті провадження, де злочинці мають суттєвий майновий ресурс – люди, яких затримали за хабарі, лідери кримінальних угрупувань. Така норма в кодексі дозволяє тягнути час, ми потім не встигаємо зі строками розслідування, і це небезпечно. Не розумію навіщо переносити стадію судового розслідування на стадію досудового. Виходить, що і слідчому, і прокурору не має віри?

От зараз у нас є по виборчій тематиці провадження таке глобальне, де підозра пред’явлена меру Василькова.

– Це там, де нібито виборців під час президентської кампанії підкупали через соціальну бюджетну програму “Турбота”? Скільки разів уже скасовано?

– Так, це саме та ситуація. Вже двічі сторона захисту оскаржила.

– Скільки це може тривати?

– Скільки завгодно, кодекс не обмежує кількість оскаржень. Головне – в межах строків, відведених на досудове розслідування.

“ЧЕРЕЗ ПАРТІЮ-КЛОН ДО ПАРЛАМЕНТУ НАМАГАЛИСЯ ПОТРАПИТИ ЯКІСЬ ОСОБИ, ЯКІ ДО СПРАВЖНЬОЇ “СЛУГИ НАРОДУ” ЖОДНОГО ВІДНОШЕННЯ НЕ МАЛИ”

– Які результати розслідувань кримінальних проваджень, пов’язаних із виборами, якщо підсумувати парламентську і президентську кампанії? Скільки справ спрямовано до суду? Чи є рішення?

– По рішеннях не готовий сказати, тому що не так багато часу минуло. Загалом за весь період цих двох кампаній було відкрито близько 1000 кримінальних проваджень. З них 10% пішло до суду. Причому половина відкритих справ напряму стосується виборчої тематики, решта – це загально-кримінальні злочини, які зазвичай загострюються у цей період: щось пошкодили, когось “тітушки” побили.

Ми під час виборчих перегонів багато чого для себе нового дізналися, зокрема й щодо способів підкупу, брудних політичних технологій. Скажу так: до місцевих виборів ми дуже гарно підготовлені, знаємо вже всі схеми й розуміємо, куди будуть рухатись ті громадяни, які, не дай Боже, захочуть порушити закон.

Це й створення двійників-кандидатів, і партій-клонів.

– У партії “Слуга народу” клони теж були?

– Так, ТОВ “Слуга народу”. Через партію-клон до парламенту намагалися потрапити якісь особи, які до справжньої “СН” жодного відношення не мали.

Хочу зазначити, що 1000 кримінальних проваджень – можливо, гучна цифра, але ми вимагали від працівників внесення будь-якої заяви про злочин до ЄРДР. І превентивно, щоб всі особи, які в цій заяві фігурують, були опрацьовані, допитані.

Так, ми закрили багато проваджень, тому що частина заяв не найшла підтвердження. Той же підкуп виборців досить складно документувати, тому що треба тільки онлайн спостерігати групу, яка його здійснює. Тому що особа, яка підкупає, однозначно нам про це не скаже. Особа, яку підкупають, також, бо за те, що вона бере блага, теж передбачено кримінальну відповідальність. По тій же “Турботі” ми допитали 1 200 людей. В тому, що взяли грошові кошти за вибір кандидата, зізналося небагато людей, але такі свідчення є.

– Комусь ще, окрім мера Василькова, пред’явлено підозру?

– Поки що ні, але буде.

– Хтось серед чинних чи колишніх нардепів серед них буде?

– Якщо мер Василькова скаже, що йому давали вказівки, і назве прізвища, будемо перевіряти.

“СПЕЦОПЕРАЦІЯ НА ЗАКАРПАТТІ МАЛА ПРЕВЕНТИВНИЙ ХАРАКТЕР. ПОЛОВИНА ЗЛОЧИНЦІВ ВИЇХАЛИ З РЕГІОНУ”

– Нещодавня масштабна спецоперація на Закарпатті також пов’язана з виборами?

– Вона пов’язана із замахом на життя працівника поліції та мотивами цього замаху. Він там дійсно зайняв позицію забезпечення прозорого виборчого процесу.

– Правда, що він розкрив якусь схему підкупу?

– Є в нас певні напрацювання, але слідство ще триває, тому подробиць не розповідатиму.

Знову ж таки, ця спецоперація мала превентивний характер у плані криміногенної обстановки. Начальник обласного управління Нацполіції сказав, що половина злочинців, які були у полі зору правоохоронців, просто виїхали з регіону.

– Переїхали в Київ?

– Не знаю, побачимо. Але на деякий час на Закарпатті точно буде спокійно.

– Президент постійно проводить наради з керівниками правоохоронних органів. Які з кримінальних проваджень, що розслідуються Нацполіцією, у нього на особистому контролі?

– По-перше, це справа про вбивство Шеремета.

– Ми вже чули багато обіцянок щодо розкриття цього злочину. Коли буде результат?

– Результат у розслідуванні вбивства журналіста Павла Шеремета буде однозначно. Принаймні, ми робимо для цього усе можливе.

Насправді це такий злочин, по якому можна буде писати і навчальні посібники, й монографії. Якщо брати злочинну складову, то взірцевий.

– Чому?

– Латентний. Дуже велика робота проведена на підготовку. Не одну особу задіяно, ще й з великим досвідом у подібних злочинах.

– Зараз уже можете достеменно сказати, за що саме вбили Павла?

– Якщо об’єднати всі версії, які озвучувалися у ЗМІ, доля правди буде. Іншого поки сказати не можу, щоб не зашкодити розслідуванню.

– Зазвичай, коли про такі справи звітують і кажуть, що результат ось-ось буде, додають, що змінено склад слідчо-оперативної групи. Ви теж змінили?

– Ні, склад той самий, доповнили хіба що кількома людьми. Старший групи залишився.

– Про що ще, крім цієї справи, питає президент?

– Пожежа в одеському готелі “Токіо Стар”, під час якої загинуло 9 людей. Там 5 підозрюваних, з яких 2 в розшуку.

А на останній нараді голова Нацполіції доповідав по низці ДТП, тому що в нас за минулий місяць дуже багато загиблих. В Одеській області 8 чоловік, в Житомирська область – 9. Особи, які їх спричинили затримані, але людей не повернеш. Зазвичай такі справи мають суспільний резонанс. Знову ж таки, зусиль лише поліцію по попередженню мало, місцеві органи самоврядування повинні також включатися, адже серед причин ДТП – дорожнє покриття, брак розміток, знаків, освітлення.

– Одна зі справ, за яким глава держави вимагав звіту, – розслідування вбивства Кирила Тлявова. У ДБР кажуть, що саме Нацполіцією розслідується кримінальне провадження щодо медиків Переяслав-Хмельницької центральної районної лікарні, які тривалий час не надавали хлопчикові допомогу. Кому пред’явлено підозру?

– Поки що нікому. Кримінальне провадження відкрито за фактом неналежного надання медичної допомоги, це ч. 2 ст. 140 Кримінального кодексу. Внесла це провадження прокуратура і визначила підслідність за Нацполіцією на етапі, коли було змінено підслідність по загибелі хлопчика, за ДБР.

Призначено комплексну судово-медичну експертизу, тому що тільки спеціалісти можуть сказати, яким чином – належним чи неналежним – надавалася допомога.

Буквально на тому тижні, в кінці, прийшло клопотання від експерта: надайте нам оригінали медичних документів. А ці всі документи знаходяться в кримінальному провадженні, яке розслідує ДБР. Тобто, ми не можемо надати. Зараз я буду ініціювати питання, щоб змінили підслідність і ми не робили тимчасових доступів, не вилучали документи на ознайомлення експерту. Було б логічно, щоб ДБР проводило комплексно розслідування, з огляду на усі обставини цієї справи.

– Як просувається розслідування у справах щодо підпалу будинку Гонтаревої і автомобіля її невістки? Є підозрювані?

– Поки що нічого нового сказати не можу.

– Таке складне розслідування? І що, навіть відео з камер, які напевно встановлені на будинках, що поруч, не допомогло?

– Якщо говорити про підпал будинку, то треба враховувати час і місцевість. Дачний кооператив, лісовий масив. На відео видно чорний силует. Приїхала машина – незрозуміло яка. Ні марку, ні колір, тому що це ніч, нічого не видно. Вийшов, кинув файєр – видно, що летить – сів і поїхав.

– Читала у ЗМІ, що Гонтарева пов’язує наїзд автомобіля в Лондоні і ці дві пожежі (в будинку і автомобілі). Поліція також це пов’язує?

– Для того, щоб коментувати ці слова Гонтаревої, потрібно, напевне, її допитати. Ми не виключаємо, що обидві пожежі пов’язані, але перевіряємо й інші мотиви у справі по автомобілю.

– До вас не надходили запити від правоохоронців з Лондона? Можливо, їм вона також розповідала своє бачення ситуації.

– Ні, таких запитів не було.

– Головною військовою прокуратурою передано в Нацполіцію кримінальне провадження по групі осіб, які нібито від імені Офісу президента вимагали хабар обсягом 570 тисяч доларів за допомогу в призначенні на керівну посаду в “Укроборонпромі”. Це єдиний випадок “працевлаштування” чи були ще й інші? Чи встановлені в цій справі ще потерпілі?

– Так, ГПУ визначила за нами підслідність де-юре. Де-факто поки що я цих матеріалів не бачив. Вони знаходяться в ГПУ. Ми писали декілька листів: передайте – для того, щоб ми могли проводити слідчі дії. Там є і підозрювані, і люди під вартою, важливо не втрачати час. Але на цей час ще не бачив матеріалів.

До речі, на схожу тематику в нас ще є провадження. Якщо проаналізувати практику, після кожної зміни влади такі групи активізуються і під приводом того, що вони мають нібито доступ до кабінетів керівництва держави, насправді не вирішуючи питань, просто шахрайським методом виманюють у людей кошти.

– Навіть не уявляю, навіщо платити півмільйона доларів за посаду.

– Ми це запитаємо, коли заберемо матеріали стосовно цього злочину та знешкодимо інші групи шахраїв, які такі “послуги” надають.

Тетяна Бодня

Джерело

Останні записи про персони

Нас підтримали

Підтримати альманах "Антидот"